Mladí Jihočeši přivezli ze zimní olympiády 24 medailí a obsadili celkové druhé místo, tedy historický úspěch. „Za jedenáct zlatých, čtyři stříbrné, devět bronzových medailí a šest čtvrtých, tři pátá a sedm šestých míst nasbírali 164 bodů. Mezi čtrnácti kraji je předstihl pouze Liberecký, který má pro zimní sporty suverénně nejlepší podmínky," upřesnil Václav Průcha, vedoucí oddělení Odboru školství, mládeže a tělovýchovy-oddělení mládeže, tělovýchovy a sportu při krajském úřadu.
Na úspěchu se nejvíc podíleli klasičtí lyžaři a rychlobruslaři. Mathias Vacek a Samuel Jirouš získali po dvou zlatých ve volném i klasickém běhu na lyžích a spolu s Karlem Vackem přidali ještě třetí zlato ze štafety. Martin Beránek a Denisa Pytlíková vybojovali také po dvou zlatých na rychlobruslařských tratích, další zlato získal v závodě na 500 m Jakub Kopřiva a hoši získali spolu Jaromírem Pytlíkem a Antonínem Řepou ještě zlato ze štafety na 16 kol.  Dvě stříbrné medaile vybojoval Jan Formánek ve snowboardingu, Ondřej Mánek získal stříbro a bronz v biatlonu, Barbora Havlíčková si dojela pro stříbro v běhu na 2 km volnou technikou a pro bronz na trati 2 km klasicky. Dvě bronzové medaile si vyjela Silvie Mikešová ve snowboardu a jednu získal ve slalomu i Matouš Koudelka. Sadu jihočeských bronzových medailí doplnil Karel Vacek v běhu na 2km volně, Jaromír Pytlík v rychlobruslení na 500 m a Šárka Krejníková na stejné trati. Bronz vybojovali jihočeští hokejisté, kteří v boji o medaile porazili Olomoucký kraj 3:1.
„Je to velmi milé překvapení a patří jim všem za to velká gratulace. Zejména proto, že v zimních sportech nepatříme k těm nejsilnějším," pogratuloval jihočeské výpravě hejtman Jiří Zimola s tím, že poděkování samozřejmě patří i trenérům a rodičům a také vedoucím výpravy i členům organizačního výboru.
Jiří Zimola dále uvedl, že je připravený se s úspěšnými sportovci, jejich trenéry a případně i rodiči setkat na krajském úřadě a předat jim ocenění za vynikající reprezentaci Jihočeského kraje. (ším)