Lions nesrazilo ani 16 trojek Svitav

Svitavy – Basketbalová Kooperativa NBL dospěla do 13. kola, v němž jindřichohradečtí Lvi s nastoupili ve Svitavách proti tamním Turům. Nad sousedem v tabulce dokázali zvítězit 97:89 a dotáhli se na něj na rozdíl 7,6 procenta.

13.11.2014

Ilustrační snímek.Foto: Jan Oliva

Doma se jindřichohradeckému celku zápas proti Svitavám vůbec nevydařil, takže měl soupeři co oplácet. Tuři jsou vyhlášenou trojkovou velmocí, vždyť mají ve svém středu i předloňského mistra světa v této disciplíně Stanislava Votroubka. Tento podkošový hráč sice tentokrát neměl tak přesnou ruku, když ze sedmi střel dal jen dvě trojky, ale o bodový přísun se starali z trojkové vzdálenosti jeho spoluhráči. Hlavně Martin Vaňák byl nebezpečný, především díky němu první periodu vyhrál domácí celek rozdílem šesti bodů.

V podobných intencích se hra odvíjela i ve druhém kvartálu, Tuři si nevypracovali žádný větší náskok. Lvi nejvíce ztráceli pět až sedm bodů, na tomto odstupu je držel trojkami svitavský Tomáš Teplý (11. – 25:32; 16. – 33:38; 17. – 36:41). V sedmnácté minutě prvního poločasu ovšem domácí celek potkal útlum, do konce první půle už ze hry neskóroval. Naopak Lvi tuto čtyřminutovku vyhráli 10:1, takže na přestávku šli se čtyřbodovým náskokem. Zajímavý byl pohled do statistik, který ukazoval, že hosté Svitavám v první půli nedovolili ani jediný útočný doskok!

Po obrátce vstoupili Lions do hry velmi aktivně, donutili domácí tým k chybám. Tuři jen za první tři minuty udělali čtyři ztráty, nebylo divu, že přesně ve 23. minutě Jihočeši vedli už 56:44. Turům nepomohl ani oddechový čas, nadále chybovali, čehož využili Lvi k navýšení vedení (26. – 61:47). Výtečný v těchto chvílích byl především Donald Robinson, jenž trefoval svitavský koš ze všech vzdáleností. Skvělou práci pod oběma obroučkami také odváděli Stanislav Zuzák a Tomáš Vošlajer. Na doskoku vymazali amerického Tura Coryho Abercombrieho. Ten měl po třech čtvrtinách na kontě pouhé 4 body a 2 doskočené míče, přestože jeho průměry jsou 18 bodů a 11 doskoků.
Před posledním dějstvím hosté vedli o tucet bodů, takže se zdálo, že by mohli mít už zápas pod kontrolou. Do závěrečné periody ovšem stádo sudokopytníků vtrhlo, jakoby chtělo Lvy rozdupat. Na palubovce se děly věci, na cokoliv Svitavy sáhly, to jim vyšlo. Za pět minut nastřílely 20 bodů a náhle vedly (36. – 84:82)! Diváci v hale Na Střelnici byli ve varu.

Tury však zastavil time-outem kouč Lions Karel Forejt. Po minutové poradě se jeho tým přišel na palubovku jako vyměněný. Vrátil se ke hře, jež nesla úspěch. Hlavní díl odpovědnosti na sebe vzali Lamb Autrey a Brison White a v posledních necelých pěti minutách Lvi zápas naprosto opanovali. Turům povolili již pouze 5 bodů, ale sami jich nastříleli patnáct.

„Hráčem utkání byl Autrey, který téměř dosáhl na triple-double, táhl ve druhém poločasu tým k vítězství. Svůj standard odvedl Robinson. Cenný double-double si připsal Zuzák, dvojciferný počet nastřílel White. Nutno je vyzdvihnout výkon Vošlajera, jenž odvedl černou práci. Velmi přínosné bylo zapojení českých hráčů z lavičky, všichni byli potentní a hlavně v obranné fázi týmu pomohli. Vyhráli jsme díky týmovému projevu, bojovné obraně a převaze pod košem, kde jsme měli čtyřicet doskoků, z toho dvanáct útočných. Svitavy pouhé dva," konstatoval sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

Už zítra se Jihočeši ve své hale střetnou s Ariete Prostějov (18 hodin). K vidění tedy budou dvě mužstva s nejlepšími útoky a nejhoršími obranami. Padne střelecký rekord? S hanáckým celkem zavítají k Vajgaru i někdejší Lvi Martin Novák a Jan Tomanec.

SVITAVY – J. HRADEC 89:97 (29:23, 42:46, 64:76)
Sestavy a body: Teplý 22, Šotnar 14, Vaňák 12, Abercrombie 10, Špaček 9, Macela 8, Votroubek 8, Šindelář 6, Jaroš, Bašta – Robinson 24, Autrey 23, Zuzák 15, White 12, Vošlajer 11, Stegbauer 3, Aušprunk 3, Hanuš 3, Šlechta 3, Andres.
Trestné hody: 20/15:17/12. Trojky: 16:9. Fauly: 19:23.
Rozhodčí: Vondráček – Znamínko – Blahout.

Děti dostaly pletené ponožky

Jiří Kněžíček ze Slavonic se ve filmu Po strništi bos objevil hned čtyřikrát ve dvou rolích.
4

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě