Lions v Ostravě dostali stovku

Ostrava – Vstup do nadstavbové skupiny A2 Kooperativa NBL jindřichohradeckým basketbalistům vůbec nevyšel. Na palubovce Ostravy prohráli rozdílem třídy 83:101 a klesli na předposlední příčku tabulky.

12.2.2017

Křídelník Lions Malcolm Brooks.Foto: Lukáš Šamal

Lions v ostravské hale Tatran vstoupili do stejné řeky, v níž se utopili v předposledním kole základní části. Na konci ledna tam dostali 102 bodů, když nezvládli úvod a jen tehdy přihlíželi domácí trojkové kanonádě.

Tentokrát to bylo úplně stejné. Cokoliv Nová huť zvedla, skončilo v koši hostů. Vše odstartoval Vojtěch Bratčenkov tříbodovým zásahem ve 34. vteřině. Na začátku 3. minuty už Lvi prohrávali 0:10. Teprve pak dal první koš. Hradce Stanislav Zuzák, ale v 5. minutě už to bylo 2:18!

Střelbu v té chvíli Ostrava měla 9/8, Lions 6/1 a k tomu 5 ztracených míčů a 2 fauly. Domácí v těchto ohledech byli na nule. Jihočeskému mužstvu nepomohly ani oddechové časy, prostě první čtvrtina rozhodla.

Úvodní periodu hosté prohráli rozdílem tuctu bodů, když se v jejím závěru trefili z dálky Dalibor Fait a Malcolm Brooks, jenže v druhém kvartálu se střelba Lvů zase zasekla, byla 15/6 (40%). Ostravský náskok několikrát narostl až na devatenáctibodový rozdíl (14. – 20:39; 15. – 22:41; 16. – 24:43). Teprve před koncem první půle Terrell Lipkins trojkou a spolehlivý Brooks trochu ztrátu stáhli.

Po obrátce vsadili hosté na bojovnost a hlavně přesnost. Za zbylé dvě čtvrtiny udělali pouhé tři ztráty, výrazně vylepšili střelbu, poctivě dřeli v obraně, ovšem nebylo to nic platné, protože Nová huť hrála nadále v pohodě. Mohla se totiž spolehnout na doskok, její hráči pod oběma koši vládli a především neomylně zakončovali z druhých šancí, ze kterých dali 24 bodů. Lvi pouze devět. Ostrava vyhrála 40:21 na doskočené balóny, 14:5 byl v její prospěch poměr útočných…

Přestože se rozstřílel Brooks, jenž ve třetí čtvrtině dal sám 13 bodů, nepovedlo se Lvům ve skóre výrazně k domácím přiblížit. Nejvíce se dotáhli na devítibodový odstup (23. – 41:50).

Před závěrečnou čtvrtinou měli hosté třináctibodovou ztrátu. Snažili se o její snížení, dotažení se. Ostravské mužstvo, kde hrají pouze dva Češi, ale 5 Američanů a nově srbský reprezentační rozehrávač a křídlo Svetozar Popovič, žádnou zápletku nedopustilo. Náskok nejen drželo, ale navyšovalo až přes dvacet bodů (26. – 72:93) a nakonec Popovič šestkami završil 42 vteřin před závěrečným klaksonem stovku.

Už v úterý se Lvi po téměř čtyřech týdnech představí doma, kde od 18 hodin přivítají Tury ze Svitav, kteří rovněž výrazně posílili.

OSTRAVA – J. HRADEC 101:83 (30:18, 48:32, 71:58)
Sestavy a body: Mays 18, Painter 17, P. Bohačík 17, Smith 15, Riewer 12, Bratčenkov 12, Popovič 5, Canada 5, Leczo, Klímek, Koloničný – Brooks 28, Šustek 13, Zuzák 12, Šoula 9, Lipkins 7, Fait 5, Canty 5, Tawiah 4, V. Novák, Dlugoš, J. Novák, Stegbauer.
Trojky. 13:10. Fauly: 16:26.
Trestné hody: 23/14:12/9. Rozhodčí: Matějek, Kapaňa, Jedlička. Diváci: 800.