Máte za sebou prakticky kompletní přípravu na sezonu. Byla hodně náročná a absolvoval jste ji bez zdravotních problémů?
Dá se říct, že ano. Kromě drobného zdravotního omezení v prvních třech týdnech  začátkem května, kdy jsem nemohl pouze běhat, jsem celou letní přípravu absolvoval bez problémů a výsledkem je kvalitně odtrénované léto i podzim. To se pozitivně odrazilo i v některých kontrolních trénincích nebo závodech.

Část přípravy jste odtrénoval spolu s ruskými závodníky na čele s olympijským vítězem Alexandrem Legkovem. Bylo to pro vás velké obohacení?
Vždy je příjemné, byť samozřejmě tréninkově náročné, pokud můžete část přípravy absolvovat ve skupině. Navíc s některým z výborných světových závodníků, mezi které Alexandr Legkov jednoznačně patří. Byť jsem s ním a jeho skupinou trénoval již zhruba deset dní loni na začátku podzimu, i letos během tří týdnů společného tréninku jsem se měl čemu přiučit. Poznal jsem, jak trénují jiní špičkoví závodníci, ale také jsem zažil spoustu legrace.

Nebrali vás spíše jako soupeře a nesnažili se před vámi třeba skrýt něco ze svého tréninkového know – how?
Myslím, že ne. Samozřejmě uznáváme navzájem kvality toho druhého. Jsem ale přesvědčen, že nic netajili. Tři týdny společného tréninku jsou ve vztahu k celoročnímu tréninkovému cyklu poměrně krátkým obdobím, takže spíše získáte orientační náhled než jistotu, jak přesně v které období trénují.

Máte v sedmatřiceti letech stále chuť podstupovat tréninkovou dřinu, bez které není možné běh na lyžích provozovat?
Ano. Zatím stále ano, byť jsou pochopitelně období, kdy se do tréninkového zápřahu musím nutit. Ale to je normální. (smích)

Měl jste už také myšlenky na konec kariéry?
Ano, určitě. Ale pouze jednou nebo dvakrát opravdu vážně, jako například po letošní olympijské sezoně. Mistrovství světa ve Falunu, které je vrcholem nadcházející zimy, pro mě však bylo velkou motivací tyto myšlenky odsunout na později.

Co vašemu rozhodnutí pokračovat v kariéře říká rodina? Podporuje vás, nebo by všichni byli raději, kdybyste už byl spíše více doma?
Myslím, že se prolínají oba případy, ale zatím mě rodina podporuje hodně. Bez toho by sport na takovéto úrovni nešlo dělat. Jsem za tuto podporu šťastný, byť zejména závodní sezona je dlouhá a pro rodinu velmi náročná.

Přemýšlíte už o tom, co budete dělat po skončení aktivní dráhy?
Zatím jsem na nic konkrétního nepřišel. Spíše si nechávám „dveře" otevřené mnoha výzvám a snažím se být připraven. Pokud čas a síly stačí, tak se zkouším i něčemu novému přiučit. Jednou z mých současných aktivit je projekt Bezva běžky CZ, což je naprosto komplexní projekt pro lidi, kteří se buď chtějí na běžkách naučit a nebo zdokonalit. Tento projekt je koncipován jako celoroční, takže lze jeho služby využít i mimo zimní období a  funguje ve více lokalitách České republiky. Také třeba tady u vás na jihu Čech na Šumavě.

Součástí projektu je také vaše Škola běžeckého lyžování?
Ta je jedním z hlavních pilířů. K tomu je mazací servis, hobby team sdružující sportovní nadšence a doplňkový e – shop. Jsem přesvědčen, že v rámci tohoto projektu si své najde jak naprostý začátečník, tak i ostřílený  hobby závodník. Rád i prostřednictvím kvalitních instruktorů předám jak své zkušenosti, které jsem za svou kariéru nasbíral, ale také rád přesvědčím účastníky našich kurzů, že běžky jsou vážně bezva. (úsměv)

Přemýšlíte také třeba o trenérské nebo manažerské práci v lyžování?
Kromě tohoto projektu zatím cíleně o trenérské práci neuvažuji, protože by to v mém pojetí opět znamenalo mnoho čas stráveného na cestách a soustředěních. To  hned po kariéře nebudu mít nejspíše v plánu a rád bych alespoň nějaký čas strávil s rodinou, kterou zatím časově celkem zanedbávám. Něco na způsob manažerské práce by mě však i celkem lákalo. Ale musím přiznat, že mám také dost lákavý pocit vstoupit do naprosto jiné oblasti, než je běžecké lyžování nebo i sport jako takový, a rozšířit své obzory i jinde než dosud. Ale uvidíme.

Co očekáváte od letošní sezony a jaký bude váš hlavní cíl?
Celou letošní přípravu směřuji zejména k mistrovství světa ve Falunu v druhé polovině února, což bude hlavní cíl sezony. Také bych se rád více účastnil lyžařských maratonů v čele s Jizerskou padesátkou.

Rozhodl jste se vynechat prestižní Tour de Ski, kterou jste již dvakrát dokázal vyhrát. Co je hlavním důvodem?
Jednoznačně cílená příprava právě na světový šampionát ve Falunu. Samozřejmě takto výrazně upřednostnit jeden cíl v sezoně je tak trochu risk, ale rozhodl jsem se to pro vyšší šanci úspěchu na mistrovství světa risknout. Byť Tour de Ski by mohla být pro mě i svým složením celkem zajímavá.

Budete chtít ve Falunu uspět především na padesátce s hromadným startem?
Ano, byť se budu snažit o start a dobrý výsledek i ve skiatlonu, patnáctce volně a štafetě. Právě závod na padesát kilometrů s hromadným startem je ale v mých cílech nejvýše.

Zmínil jste starty v dálkových bězích. Na které se v této sezoně chystáte?
Mám naplánované starty na Jizerské padesátce, Marcialonze, Birkenbeineru a Arefjallsloppetu.

Jak vás berou soupeři a třeba i kolegové z reprezentačního týmu, kteří jsou stále mladší a mladší?
Myslím, že dobře, byť mi samozřejmě při závodech nic nedarují. (úsměv)

Je pro vás velkou motivací stále porážet některé i výrazně mladší soupeře?
Nekoukám na věk, mou motivací je snaha držet krok s těmi nejlepšími a občas je i porazit.

Co jste říkal případu vašeho velkého rivala Nora Pettera Northuga, který řídil v opilosti a hrozí mu vězení?
Určitě hloupost a velký problém pro Pettera.

Byl jste s ním v kontaktu po tomto incidentu?
Nebyl. S Petterem se potkávám a občas promluvíme během závodní sezony. Mimo ni nejsme v kontaktu.

Jak byste charakterizoval  váš vztah k jižním Čechám a jak často se sem na jih dostanete?
Šumavu mám rád, mám zde i několik kamarádů. Je to navíc i lokalita, kde fungujeme s naším projektem Bezva běžky CZ. Přímo v Českých Budějovicích sídlí společnost Sport und Freizeit. Vedou ji manželé Smržovi, za kterými se občas rád zastavím. Ale celkově to není tak často, jak bych rád do jižních Čech jezdil.