Začátek zápasu byl z domácí strany excelentní, i když po 70 vteřinách Jihočeši prohrávali 4:6. Poté začali na palubovce vládnout, výtečně bránili, hostům nic nedovolili, pod oběma koši řádili na doskocích Stanislav Zuzák s Pavlem Novákem.

Hanákům bezednou síťkou nepropadlo nic, když si v sedmé minutě brali oddechový čas, vedli Lvi 14:6 na body a 14:3 na doskoky! Procentuální úspěšnost střelby byla 46:31 ve prospěch domácích.

Po time-outu ovšem idyla skončila, kouč Prostějova Zbyněk Choleva poslal na hřiště bojovníka Radovana Kouřila, jenž se uvedl blokem, dvěma body a ziskem míče a svým příkladem postavil Orly na nohy. Svoji první trojku trefil Petr Dokoupil, pro dva balóny doskočil a tři střely proměnil obří pivotman Brett Evan Roseboro. Na konci první periody bylo skoro vyrovnáno.

V druhém kvartálu byla hra i skóre stále vyrovnané, oboustranně bojovný basketbal se líbil. Domácí tým se mohl spolehnout na Tomáše Vošlajera, hosty táhla trojková Dokoupilova kanonáda. Dvěma tříbodovými střelami tento hráč také ukončil první poločas. Na jeho konci vytáhl Prostějov ze stavu 38:40 na 44:40 za 35 sekund.

Po změně stran vyrovnaný boj vzal zasvé. Na palubovce už existoval jen jeden celek, a sice Prostějov. Defenziva Lvům nefungovala, střelba také ne. Naopak Orli byli neomylní.

„Co zvedli, to trefili. My jsme se začali trápit. Okolo pětadvacáté minuty se naše hra úplně zbortila," komentoval chvíle v polovině třetího dějství sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

Myslel tím na 38 sekund trvající úsek hry, který domácí celek prohrál 0:9, když hosté proměnili tři trojkové pokusy v řadě. Úspěšnými zakončovateli byli Lukáš Palyza, Pavel Slezák a Roman Marko.

Posledních 15 minut bylo utrpením pro Lvy na hřišti i jejich fanoušky v hledišti. Oceňovat mohli hlavně Američana Rosebora, dlouhorukého Pensylvánce, jenž by na cestě do koše protihráče snad i zašlápl, jen aby smečoval. Jeho alley-oop s nahrávačem Kouřilem (29. – 60:75) si řekl o zařazení do hitparády. V domácím dresu za zarputilost až do posledních vteřin zaslouží absolutorium Adrian Melski.

David Musil, asistent trenéra Lions: „Jako bychom proti Prostějovu postavili v obraně dva týmy. Bylo to jako den a noc, hodnotí se mi takový zápas špatně. V první půli jsme dobře začali, zbytečnými chybami jsme náskok neudrželi. V druhém poločasu soupeř trefil skoro všechno, co vystřelil. Vyhrál jednoznačně a také zcela zaslouženě."

Zbyněk Choleva, trenér Prostějova: „Dlouho jsme se hledali, nemohli se dostat do tempa. Sice jsme nastříleli čtyřiačtyřicet bodů za poločas, ale čtyřicet jich dostali, první půle se nám nelíbila. Špatně jsme řešili obranné situace, držel nás jen Dokoupil svými pěti trojkami. V druhém poločasu se náš obranný projev zlepšil a probudil se Roseboro, navíc jsme za třetí čtvrtinu dali asi šest trojek, tím se to definitivně zlomilo. Jsme rádi za výhru na půdě soupeře."
V dalším kole pojedou jindřichohradečtí basketbalisté v sobotu do Opavy (18 hodin).

J. HRADEC – PROSTĚJOV 74:100 (18:17, 40:44, 60:77)
Sestavy a body: Vošlajer 16, Zuzák 13, Melski 9, Šoula 8, P. Novák 7, Nofflet 6, Lamar 5, Stegbauer 5, White 5, J. Novák, Hanuš – Roseboro 25, Slezák 16, Dokoupil 15, Palyza 13, Šteffel 11, Marko 10, Peterka 5, Tomanec 2, Kouřil 2, Sehnal 1, M. Novák.
Trojky: 6:12. Fauly: 19:15. TH: 10/6:19/14. Doskoky: 41:45. Rozhodčí: Paulík, Kec, Kučírek. Diváci: 450.