Mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice se jelo o uplynulém víkendu ve Slavkově u Brna.
V nejsledovanější kategorii Elite vyhrál silniční závod na 192 kilometrů Zdeněk Štybar, v časovce byl nejrychlejší Jan Bárta. Mezi ženami kralovala reprezentantka v rychlobruslení Martina Sáblíková. Ovládla jak časovku, tak i silniční závod.
Ve Slavkově se představili také závodníci ČEZ CT Tábor. Z nich byl jednoznačně nejúspěšnější junior Adam Ťoupalík. Po zisku mistrovského titulu v časovce triumfoval i ve 128 kilometrů dlouhém závodu s hromadným startem.
Ťoupalík vyhrál naprosto přesvědčivě. Obhájce zlata z loňského ročníku Luďka Helise z SKC Tufo Prostějov porazil o tři a půl minuty. Závodit se začalo hned od začátku a v úniku se postupně vystřídali Jakub Andrš a Matěj Kotouček. Právě Kotouček z Favoritu Brno měl v cíli pátého kola náskok více než minuty a půl před pronásledovateli.
Táborský Adam Ťoupalík udeřil až v závěru závodu. Ještě v předposledním sedmém okruhu jel na čele Jan Kovář, ale v nájezdu do posledního kola ho Ťoupalík dojel a rychle pak pokračoval sám v cestě za zlatem.
„Až do mého úniku to bylo tempo netempo. Po časovce jsem byl favoritem a každý si mě hlídal. Na Terezínu jsem dojel Kováře a když nechtěl střídat, tak jsem vyrazil dopředu sám," sdělil své dojmy v cíli Ťoupalík.
Délka závodu byla stejná jako na závodech Světového poháru, což je ale v českých poměrech spíše výjimka. Závody se u nás jezdí obvykle kratší. „Normálně se u nás tak dlouhé závody nejezdí a v posledním kole jsem toho měl již plné zuby. Myslím, že to byl ale hodně spravedlivý závod," řekl Adam Ťoupalík, nyní již desetinásobný mistr republiky.
Z ostatních závodníků ČEZ CT Tábor dosáhl nejlepšího umístění Ondřej Bambula. V silničním závodu mužů se  dlouho držel v přední skupině, ale dvě kola před koncem ho postihly křeče a nakonec dojel patnáctý. Třiadvacátý skončil Ondřej Vobora a poslední zástupce táborské cyklistiky Michal Bednář kvůli pádu a defektu kola závod nakonec nedokončil.
Michael Boroš, který měl obhajovat vítězství v kategorii U23, ani jeho oddílový kolega Jakub Skála bohužel pro nemoc na start nenastoupili. „Na šampionát se moc těšili. Chtěli jet, a proto trénovali i přes drobné nachlazení, a to se nakonec vymstilo," vysvětluje jejich neúčast šéf táborské cyklistiky Čestmír Kalaš.
Ten se velice pochvalně vyjádřil na adresu Adama Ťoupalíka, zejména k jeho výkonu v časovce. „Jel výborně. Časovka byla velmi těžká, navíc foukal silný vítr. Téměř minuta a půl náskoku na dvacetikilometrovém okruhu, to je velice slušný počin. Jeho čas je srovnatelný i s některými špičkovými muži, byť ti samozřejmě jeli dvojnásobný počet kilometrů. V úvahu je však třeba vzít i skutečnost, že junioři mají oproti mužům omezené převody, aby si neničili klouby," hodnotí vystoupení Adama Ťoupalíka Čestmír Kalaš.  „Je to velký talent," dodává.
Z výsledků: Muži (192 km): 1. Štybar (Omega Pharma Quick Step) 4:50:35, 2. Vakoč (Omega Pharma Quick Step) +53 s, 3. Bárta (NetApp Endura) +53 s, … 15. Bambula +11,03 m. Junioři (128 km): 1. Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor) 3:37:17, 2. Helis (SKC Tufo Prostějov) +3:35, 3. Pezlar (Kovo Praha) +3:36.