Šest zápasů už mají v novém ročníku Kooperativa NBL za sebou jindřichohradečtí basketbalisté, ale z vítězství se zatím radovali pouze jednou. Chvilkový výpadek ve třetí čtvrtině naposledy připravil Lvi o lepší výsledek na palubovce Ústí nad Labem proti soupeři, který byl určitě k poražení.

Velmi vyrovnaný zápas, kdy se skóre otáčelo střídavě na obě strany, se divákům určitě líbil. Smutný byl pohled na palubovku pouze kvůli skutečnosti, že na ní čeští hráči působili jen coby křoví basketbalistům z Bosny a Hercegoviny, USA a Kanady. Těch bylo ve hře dohromady osm!

Celá úvodní čtvrtina vypadala stejně, Lvi v ní byli víceméně stále o něco pozadu, vyšší náskok si vypracovalo Ústí až v jejím závěru, kdy hosté vyrobili pár zbytečných chyb, jež Sluneta potrestala.

Po pauze ovšem došlo k rapidní změně. Sedm minut druhé periody bylo pro Lvy senzačních. Od konce 11. minuty, kdy prohrávali 16:26, skvěle bránili, kombinovali, hráli týmově. Sedmiminutovou pasáž vyhráli 23:7. Na konci 18. minuty Lions vedli 39:33. Za toto časové údobí doskočili 13 balónů, domácí jen pět. Škoda zmatků, které jihočeské mužstvo natropilo na závěr prvního poločasu, jinak mohlo být spokojenější s větším než jenom tříbodovým náskokem.

Vstup do druhé půle byl ze strany Lvů excelentní. Nejprve se dvakrát trefil Donald Robinson, pak úspěšně blokoval Stanislav Zuzák, Lamb Autrey doskočil a dal dvoubodový koš. Během 91 vteřin měli Lvi devítibodový náskok (47:38). Jenže poté asi někdo mávl kouzelným proutkem a hosty proměnil ve statisty.

Ústecký obrovitý atlet Raven Barber si dělal, co chtěl, a to pod oběma koši. Smečoval jako na exhibici. Lions pokud nefaulovali, tak jen přihlíželi. V útoku byli neškodní. Za osm minut třetího kvartálu doskočili čtyři míče, v útoku jediný. Ústecké Pandy 15, z toho pod lvím košem sedm! Jediné, co hosty udrželo ve hře, byla zoufalá úspěšnost Slunety z čáry trestného hodu.

Před poslední desetiminutovkou hosté ztráceli jen tři body, což byl vzhledem k průběhu hry, malý zázrak. Zlepšení v závěru přišlo příliš pozdě. V době, kdy do konce chyběly necelé tři minuty (73:84), chtěli Lvi zápas zachránit. Zvýšili pohyb, agresivitu, začali snižovat. Jejich nápor však zastavila trojka Bosňana Amira Aliče 39 vteřin před závěrem. Pak se ještě děly věci. Hradec ukázal, co vše je možné stihnout za 19,6 vteřiny. Z desetibodového manka (78:88) za sedm sekund ukrojili šest bodů (84:88) a získali míč. Jenže Armond Battle namísto rozehrávky zvolil střelu z 11 metrů a bylo po nadějích.

„Zvládli jsme první poločas, ale ve druhém nám přestala fungovat obranná fáze. Ve druhé půli jsme dostali třiapadesát bodů. Zase jsme měli období několika hluchých minut. To se stále opakuje. Po změně stran jsme pořád tahali za kratší konec. Směrem dopředu nám chyběla aktivita, nehráli jsme do koše. Ostřelování zdálky při naší špatné úspěšnosti nemohlo vést k vítězství," konstatoval jindřichohradecký trenér Karel Forejt.

Jindřichohradečtí Lvi jsou v tabulce předposlední a nyní mají před sebou důležitý duel, v němž potřebují zvítězit. V sobotu totiž doma přivítají USK Praha (18 hodin).

ÚSTÍ NAD LABEM – J. HRADEC 91:85 (23:16, 38:41, 62:59)
Sestavy a body: Barber 22, Laroche 15, Vette 15, Alič 12, Žampach 10, Pecka 8, Rahon 6, Čarnecký 3 – Robinson 26, Battle 18, Autrey 17, Vošlajer 9, Zuzák 6, Stegbauer 4, Šlechta 3, Novák 2, Hanuš, Andres, Aušprunk.
Trestné hody: 38/20: 15/10. Trojky: 3:7. Fauly: 30:18.
Rozhodčí: Lukeš – Hošek – Kec. Diváci: 920.