VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět milionů na sportování dětí a mládeže nestačí

Jindřichův Hradec – Rozpaky mezi jindřichohradeckými sportovci vyvolal návrh rozpočtu města pro letošní rok, který mají ve středu zastupitelé schvalovat, v němž radnice na podporu sportu vyčlenila částku pět milionů korun.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Josef Böhm

V této souvislosti je nutné připomenout především zásadní fakt, že tuto sumu město uvolňuje prostřednictvím jednotlivých oddílů téměř výhradně na úhradu pronájmů sportovišť pro děti a mládež, přičemž většina těchto klubů využívá objekty v majetku J. Hradce (např. sportovní hala, zimní stadion, plavecký bazén, fotbalový stadion), které provozuje společnost Sportrelax JH.

Stejnou pětimilionovou dotaci radnice poskytla i v uplynulém roce, přestože už tehdy neodpovídala potřebám zainteresovaných sportovních subjektů, které ji vyčíslily na zhruba 7,5 milionu korun.

V průběhu loňského roku navíc došlo ze strany Sportrelaxu k výraznému navýšení nájmů ve sportovní hale i na zimním stadionu, z čehož logicky vyplývá, že propad mezi poskytnutou částkou a potřebami oddílů bude v roce 2010 ještě mnohem větší.

„V rozpočtu pro letošní rok je navržená částka maximum možného. I my bychom si dokázali představit více investic ve městě, ale v současné době to prostě nejde a je třeba se uskromnit. Pětimilionovou sumu určenou na podporu sportu zastupitelé na pracovní schůzce ohledně projednávání návrhu rozpočtu kvitovali,“ konstatoval místostarosta J. Hradce Pavel Vejvar, jenž je hlavním tvůrcem navrhovaného rozpočtu.

Kolik stojí sezona?

Část veřejnosti, ale zřejmě i někteří zastupitelé, se navíc mylně domnívá, že z těchto prostředků daňových poplatníků profitují v jednotlivých oddílech i dospělí sportovci.

Nahlédněme proto pod pokličku tří nejexponovanějších jindřichohradeckých sportů, což je hokej, házená a basketbal, které se navíc mohou pyšnit přívlastkem ligové.

KLH Vajgar už před časem najel na úsporný režim, přesto během sezony hospodaří s částkou 7,5 milionu korun, přičemž dotace na mládež ze strany města tvořila za uplynulý rok zhruba 1,9 milionu korun.

TJ Házená od radnice na úhradu nájmů ve sportovní hale pro mládež obdržela 620 tisíc korun, nicméně roční rozpočet oddílu představuje cifru čtyřikrát vyšší, tedy cca 2,5 milionu korun.

Basketbalisty (BK Lions + Slovan) stojí sezona zhruba 3,5 milionu korun, přičemž pro mládežnické kategorie v roce 2009 obdrželi po přerozdělení prostředků necelých 300 tisíc korun.

Z uvedeného jednoznačně vyplývá, že představitelé těchto klubů rozhodně nestojí s otevřenou dlaní a nečekají pouze na příspěvek ze strany města, který jim nestačí ani na pokrytí nájmů sportovišť pro děti a mládež. Ale musí se pořádně ohánět, aby svůj sport mohli provozovat na republikové úrovni.

„Chápeme, že je rozpočet města napjatý a jsou v něm zahrnuty důležitější věci. I za stávající podporu jsme pochopitelně rádi, ale mrzí nás, že jsme stavěni do role těch, kteří poskytnuté prostředky využívají na jiné účely než pro mládež. A rozhodně scestná je představa, že město podporuje profesionální sportovce. Určitě by totiž bylo zajímavé sečíst částku, kterou radnice prostřednictvím Sportrelaxu ročně ve svých sportovních objektech vyinkasuje za pronájmy od dospělých sportovců a porovnat ji s poskytnutou dotací na děti a mládež,“ uvedl předseda BK Lions J. Hradec Libor Žižka.

Oddílům ale především vadí neexistující klíč, podle něhož by měla radnice sestavovat částku, kterou pro sport na příslušný rok uvolní.

„Pokud se budeme dívat na uvažovanou pětimilionovou cifru optikou doby plné ekonomických problémů, může se zdát odůvodnitelná. Z praktického pohledu ovšem neřeší provozní náklady klubů, ale pouze jejich část. Základní problém vidím v tom, že město se sportovními subjekty v předstihu neřeší otázku jejich aktuální potřeby, podle které by teprve pak částku stanovilo a přerozdělilo,“ tvrdí výkonný ředitel Vajgaru František Dvořák.

„Průběh je totiž zcela opačný. Suma na sport je matematicky určena a následné požadavky oddílů, které jsou sumarizovány nelogicky až v průběhu prvního kalendářního měsíce v roce, jsou teprve pak přizpůsobeny výši prostředků stanovených v rozpočtu,“ dodal.

S jeho slovy souhlasí i manažer TJ Házená J. Hradec René Kumpán, jenž navíc míní, že bez těchto tří velkých odběratelů hodin ve sportovní hale (házená, basketbal) a na zimním stadionu (hokej) by se zmiňovaná sportoviště brzy ocitla v ekonomických problémech.

Autor: Zdeněk Prager

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení