VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolové se věnují také dětem

České Budějovice - Jedním z nejúspěšnějších jihočeských atletických klubů je Sokol České Budějovice. Zkušený atletický trenér Jiří Couf vnímá na stadionech nedostatek odborníků

3.2.2016
SDÍLEJ:

Atleti (nejen ze Sokola ČB) trénují v zimním období v koridoru Sportovní haly. „Občas soupeřům z jiných krajů trochu závidíme speciální atletickou halu,“ připustila Aneta Franková. „Jsme ale rádi i za zrekonstruovaný koridor,“ doplnil trenér Jiří Couf.Foto: Deník/Kamil Jáša

Trenér Jiří Couf může porovnávat. Jako pedagog a trenér působí u mládeže řadu let. Podle jeho úsudku se počty sportovců
v oddílu za uplynulých dvacet let moc nezměnily. „Ale věkové rozložení je zásadně jiné. Dřív bylo více dospělých a atletů v dorostovém a juniorském věku, pak bylo žactvo od dvanácti do patnácti let, současnost přináší úbytek právě ve starší kategorii."

Jiří Couf  ze Sokola České Budějovice spojil život se sportem. Jak je možné, že počet atletů se v Sokole Č. Budějovice stále pohybuje okolo 300? „Dospělé nahradila široká základna přípravky. V minulosti na tom měl zásluhu systém výchovy atletů. Především díky sportovní škole v Kubatově ulici se svými atletickými sportovními třídami a díky Sportovnímu gymnáziu, které spolupracuje
 s oddílem Sokola i v současnosti," připomíná Couf soužití s Gymnáziem Česká. „Sportovní gymnázium má i v současnosti nezastupitelnou roli ve výchově atletů
v kategorii dorostu a juniorů nejen pro oddíl Sokol, ale
i pro jiné kluby v kraji."

Za roky u královny sportů načerpal tisíce osobních nenahraditelných zkušeností.
„Asi řešíme stejné problémy jako jiné sporty," zamýšlí se nad současnými dětmi a mládeží. „Dnes ale nejsou ideální návyky. Morálně volní. Pohybové. Současný vývoj země přinesl pohodlnost, nezájem o sport, kroužkové pojetí jak do rodin, tak do školního systému," nešetří kritikou.

Především bez školního systému výchovy sportovců se žádný sport neobejde. A tady trenér Sokola ČB Jiří Couf vidí obrovské dílčí nedostatky: „V současném systému chybí více profesionálů." Vnímá absenci osobností, které oslovují a nadchnou děti k aktivnímu sportování. „Scházejí trenéři, kteří chápou potřeby a zájmy mladé generace. Sice se teď o tom často mluví, ale než se něco změní, bude to trvat hodně dlouho."
Sokol České Budějovice se snaží spolupracovat se školami a tělocvikáři. „My vychováváme od přípravky, přes žactvo a dál. V pondělí a ve středu je stadion zaplavený malými dětmi." Caparti řádí na atletickém stadionu ve věku od čtyř do deseti let.

Jiří Couf a jeho kolegové si atletiku zamilovali. Je pro ně celoživotní láskou. „Zásluhu na rozjetí přípravek má především Kateřina Bahenská," jmenuje kolegyni, dámu, která si zaslouží obdiv a poděkování. Ne všichni se mohou dostat až na vrchol, ne všichni budou stát na stupních vítězů.
Medailové úlovky čekají jen na ty nejlepší, nejtalentovanější, nejpracovitější. Co ti ostatní? „Sportování a atletický trénink mají výchovně vzdělávací efekt," uvažuje Couf. „U mládeže trénink vhodně vyplňuje v době dospívání volný čas." Prostě: Kdo si hraje, sportuje, nezlobí. A trenéři s osobními zkušenostmi z atletických stadionů přidávají i neméně důležitý argument. Motivační faktor.

Vychovávají talentyAtletický oddíl pod křídly obnovené T.J. Sokol vznikl v Českých Budějovicích roku 1992 na základech TJ Škoda. Od té doby má na kontě mnoho úspěchů včetně mezinárodních. Vychoval velké množství talentů. Předsedou klubu je Tomáš Najbrt. Trenér Jiří Couf o atletech říká: „Momentálně mezi osobnosti patří loňští účastníci mistrovství Evropy juniorů do devatenácti let. Výškař Petr Pícha a vytrvalec David Kotek a mistryně České republiky do 22 let na 400 metrů Klára Lepešková. Talentovaný sprinter Jiří Polák je mistrem v dorostu. Mezi žáky se klube velký skokanský talent Tomáš Kratochvíl." 

„Dokazování si sobě, překonávání sebe sama nebo rekordní překonávání historických výkonů se v životě a třeba i v pozdějším studiu nebo v zaměstnání jistě zúročí. Nepochybně se přenese i na další generace."
Podmínky přímo v Sokole se rok od roku vylepšují. Kde dříve byla škvára, je dnes nádherná atletická dráha. „Podmínky jsou jistě lepší," přikyvují trenéři. „Umělý povrch na stadionu, kvalitní sektory na skoky, hody, vrhy. Máme lepší nářadí. Snad chybí jen prolézačky pro děti, šplhadla."
Mění se stadion, mění se sportovci. Docela dramaticky se mění i tréninkové metody. Co zůstává beze změn?
„Ve světě sportu, tréninku dětí a mládeže neustále platí, že zapálený trenér, učitel se znalostmi a citem pro dětský organismus, je pro výchovu talentů nenahraditelný."

Co se naopak změnilo nejvíc? „Postupy a cvičební pomůcky, které mají vnést do tréninku dětí hravost a přirozenost." I odborní trenéři, pedagogové, a hlavně rodiče, někdy chybují. „Malé sportovce všechno až moc učí," všiml si Jiří Couf. „Pak děti na nové věci nepřicházejí samy formou hry. A to je chyba. Hodně záleží na trenérovi, na metodách."

Sokol ČB je na jihočeském sportovním nebi tradičním klubem. „Nejvíc nám u dětí 
i u mládeže chybí schopní trenéři," dodává Couf.
Osobnosti se podle něj mezi malé atlety moc nehrnou. „Časově je to náročná práce, finančně nezajímavá."
Jihočeským evergreenem už je absence speciální atletické haly. „Prostory především v zimních měsících chybí, platí to hlavně u dětí."

Autor: Kamil Jáša

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení