VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství joggingových stezek

Jindřichohradecko - Spíše bych měl napsat místo, těchhle famózních sportovců. Peter Snell, novozélandský běžec téměř zátopkovského formátu, Pepa Odložil, kometa, která zazářila nečekaně vTokiu.

14.2.2009
SDÍLEJ:

Tajemství joggingových stezek: 4Foto: Jaroslav Cempírek

Díl čtvrtý: Stezka Petra Snella a Pepy Odložila

Odložil navštívil Snella na Novém Zélandu a byl překvapen jednou věcí, že Peter vzal auto a jel na fartlek do ideálního přírodního prostředí. To, co je dnes zcela normální, tak to vroce 1965 bylo pro našeho běžce téměř nesplnitelným snem.

Taky bych mohl napsat, že přijedeme na místo mastňáků a lenochů, kteří sem jezdí autem, když jsme si vjedné zpředcházejících stezek jasně dokázali, jak snadno a přitom joggingově se sem dá doběhnout vlastně zmnoha míst J. Hradce. Když vstupuji, nebo vbíhám do Městského lesa, známého pod názvem Šajba, často myslím na tyto dva sportovce, jejich přátelství a osudy. Přičemž osud Odložila končí tragicky, jakoby se vněm při studiu češtiny zaseklo něco zmáchovských Cikánů či Máje, zatímco Peter Snell skvěle vystudoval na prestižních univerzitách a věnuje se jako významný lékař sportovní fyziologii.

Šajba je pro Jindřichův Hradec podobně geniální místo jako městský park. Sem můžete jít na procházku, ale také se tu po celý rok můžete věnovat joggingu.

Protože nejsme již vpředcházejících dílech zmíněný dr. Špidla, tak zde nebudeme běhat za tmy jako on sbaterkou v ruce,ale může se stát, že se den již chýlí kzávěru a slunce dramaticky zapadá. Skočíme do auta, zajedeme na Šajbu a zvolíme rychlejší dvacetiminutový běh.

Tato čtvrtá stezka bude poslední, protože pokud budou další pokračování, zvolme jinou roční dobu, aby na obrázkách nebyl jen studený, pro někoho depresívní sníh.

Čtenář jistě pochopil, že vše píšu jako povzbuzení kvlastní pohybové aktivitě, kdy chci naznačit, že joggingových stezek je nekonečné množství a stále je můžeme obměňovat, což ale není můj případ, já jsem běžec stálých stezek, jichž mám několik a měním je podle nálady.

Vnoci je na sídlišti Vajgar ideálním řešením, vloupat se na běžeckou dráhu. Její přednost je vtom, že není příliš tvrdá, ale hlavně nepošle nás kzemi nějaký drn, anebo jamka. Samozřejmě musíme předpokládat střety sesprávci. Dále je skvělým místem přímo při ruce Jindrova stezka dole pod bazénem, kde jsou úžasné výhledy na starý Hradec, blízkost vody je také stimulující.

Dále je krásné vstřebávat cizí země, města a místa prostřednictvím joggingu, kola, bruslí, koloběžky a lyží. Mám na mysli zejména lyže běžecké. Jenom nenápadně naznačuji, že lze vyběhnout téměř všude, že stím mám opravdu nádhernou zkušenost, zejména jogging po plážích, prostě jako vamerickém filmu, anebo doslova, třeba vnezapomenutelném San Diegu.

Ale my jsme přijeli autem na Šajbu, a vyběhneme pěšinkou na cestu a přes železniční přejezd naší milé úzkokolejky a do mírného stoupáníčka pokračujeme do srdce Šajby, ale před ním zatočíme vlevo zkratkou , dostaneme se na širší cestu, ale když ta se blíží do míst, kde bychom vyběhli opět na jindřiškou silnici, ale teď vmístech, kde silnice můstkem přetíná Hamerský potok, tak to ani náhodou, ale než se začne ta širší cesta kroutit vzatáčkách, tak mi zahneme devadesát stupňů doleva, podklad výrazně změkne, což je příjemné a přibíháme na další cestu, kde je téměř vždy vlhko až mokro, ale dávno jsme si řekli, že voda chlad a sníh nic nevadí, pokud opravdu stále běžíme a nezastavíme. Pak když bychom měli přiběhnout na neschůdná místa, tak zatočíme prudce doleva, jakoby úhlopříčně Šajbou, protože je to mírně vzhůru je cesta trochu sušší, ale díky jehličí ne tvrdší a vyběhneme na další cestu, která nás vede opět kpřejezdu, ale ktomu druhému, a tak bychom přiběhli kautu zjiné strany.

A teď vám povím tajemství. Vůbec se nemusíte držet žádného systému, můžete lítat po tom lese jako blázni a jak dlouho chcete, ale to stále není to tajemství, protože za tou Šajbou je úžasná louka. Já ji ani neumím správně pojmenovat. Něco jako pokojová, anebo poetická, snad pohádková, anebo útulná, ale vkaždém ročním období tajemně překrásná louka. Dá se na ní běhat na běžkách při měsíčku, dá se na ní joggovat a míjet krmelce myslivců, kdy tak trochu čekáte, že vás znějakého jednou někdo zastřelí, třeba člověka zamění sprasetem, prý od sebe geneticky ani lidsky nestojíme zase až tak daleko. Na té louce vzadu je takové nádherné údolíčko, prostě požehnané místo a přímo svatý kraj, který tady máme, snad nebudou právě zde dělat supermarket, sklady anebo průmyslovou zónu, jsou na to kolem Hradce přece vhodnější nejrůznější polomrtvá až mrtvá místa.

Pokud někdo nahlédl i do tohoto pokračování, jistě si všiml, že jsem přešel zvypravování ve druhé osobě jednotného čísla do první osoby jednotného, někdy druhé osoby množného, ale dokonce i do první osoby množného čísla. Tak možná nashledanou na jaře nebo vlétě, ale třeba i opět vnějaké jiné osobě, snad jenom vté gramatické, o reinkarnaci ještě ani ve svém převysokém věku nestojím. Ale hlavně, nashledanou na běžecké trase.

Jaroslav Cempírek

14.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Třeboňsko je rájem cyklistů. Rovinatá krajina láká všechny generace a řada cyklotrast je i méně náročná. Velice oblíbená je například naučná cyklostezka Okolo Světa.

Pláštěnku, dalekohled a repelent s sebou, radí průvodkyně

V roce 2013 navštívil třeboňský archiv tajemník pro vědu a techniku státu Minas Gerais v Brazílii Narcio Rodrigues, aby pátral po předcích někdejšího brazilského prezidenta.

Co spojuje Třeboň s Brazílií?

Fotbalisté Lomnice byli na turnaji nejlepší

Lomnice nad Lužnicí - Čtveřice týmů vesměs z jihočeské fotbalové I. B třídy si to rozdala v tradičním letním turnaji.

Špičky jazzu míří na Jindřichohradecko

Jindřichův Hradec - Milovnící tradičního jazzu si o posledním červencovém víkendu rozhodně přijdou na své.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Felicia jako životní styl, kemp Karvánky rozzářil lesk legendárních vozů

Soběslav – Láska na celý život. Nadšení. Životní styl. Majitelé felicií i škodovek 450 tentokrát rozbili v sobotu svůj hlavní stan v kempu Karvánky u Soběslavi, odkud se vydali na svou další spanilou jízdu. A znovu to byla velkolepá podívaná!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení