Anketa Nejúspěšnější sportovec roku 2014 okresu Jindřichův Hradec, kterou pořádá okresní sdružení České unie sportu J. Hradec ve spolupráci s agenturou Sport Action a Jindřichohradeckým deníkem jako mediálním partnerem, už zná ve všech kategoriích vítěze i pořadí na dalších příčkách. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo včera v podvečer v Dačicích pod záštitou starosty města Karla Macků.

V kategorii dospělých se po loňském druhém místě dočkala premiérového vítězství českovelenická kuželkářka Renata Navrkalová, jež byla členkou družstva juniorek, které v uplynulém roce vybojovalo na mistrovství světa stříbrnou medaili. Prosadila se rovněž individuálně, když na MS obsadila pátou příčku, stala se mistryní republiky v kombinaci a z tuzemského šampionátu si ještě dovezla bronz.

Druhá skončila Jana Benešová z hradeckého Sdružení orientačních sportů, která v roce 2014 importovala z mistrovství světa v orientačním biatlonu stříbro ze závodu jednotlivkyň i družstev.

Pětinásobná vítězka ankety a obhájkyně loňského prvenství Pavla Schorná tentokrát obsadila třetí příčku. Členka staroměstského Klubu biatlonu získala dva individuální tituly české šampionky v letním biatlonu, ovládla hodnocení Českého poháru i republikový žebříček.

Její oddílový kolega Ondřej Mánek zase sbíral medaile v klasickém zimním biatlonu, což mu v anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2014 vyneslo prvenství v kategorii mládeže do 18 let. Mezi žáky triumfoval na mistrovství republiky ve stíhacím závodě a v rychlostním klání obsadil třetí příčku. Zároveň vyhrál seriál Českého poháru a rovněž se stal lídrem republikového žebříčku.

Za ním skončil novovčelnický atlet Marek Strnad. Mladší žák mimo jiné vyhrál Evropské atletické hry v běhu na 800 metrů či Run Tour v Praze v běhu na 1000 metrů.

Mistryně republiky na prsařské dvoustovce, juniorská reprezentantka v plavání, držitelka celé řady krajských rekordů a vítězka mnoha dalších závodů Karolína Šimková z hradeckého Plaveckého klubu obsadila na základě hlasování odborné poroty třetí příčku.

Sportovním kolektivům už čtvrtým rokem vládnou basketbalisté BK Lions J. Hradec. Tým v uplynulé sezoně obsadil devátou příčku v nejvyšší tuzemské soutěži a v té současné si počíná ještě lépe, což dokumentuje jeho aktuálně šesté místo v tabulce NBL.

Za výtečnou práci především s mládeži si ocenění v podobě druhého místa vysloužil triatlonový klub TC Vajgar J. Hradec, který v Česku patří k absolutní špičce.

Titul mistrů republiky vynesl pomyslný bronzový stupínek dorosteneckým kuželkářům Centropenu Dačice.

Sportovní hvězdou Jindřichohradecka roku 2014, kterou si zvolili čtenáři Jindřichohradeckého deníku, se potřetí v řadě stali hokejbalisté SK Suchdol nad Lužnicí, kteří patří k nejlepším týmům I. ligy, což v uplynulé sezoně dokumentovali účastí ve finále play off.

Zvláštní cenu města Dačice za dlouholetou a prospěšnou činnost v oblasti tělovýchovy a sportu obdrželi Zdeněk Blecha, Milan Kubeš a Pavel Novotný.