VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Sníh musherům mizel před očima

Klášter/FOTO, VÝSLEDKY - Víkend na Novobystřicku patřil vyznavačům mushingu. Po dvouleté přestávce způsobené nedostatkem sněhu se zde jel další ročník závodu Českou Kanadou. Bohužel, počasí zhatilo plány na nedělní druhé kolo a pořadatelé ho zrušili. Nakonec ale sníh napadl, tak se alespoň trénovalo.

8.2.2009
SDÍLEJ:

Závod psích spřežení Českou Kanadou.Foto: František Vejvoda


I když předpověď počasí byla krajně nepříznivá, na trati závodu stále zůstával dostatek sněhu, takže ve čtvrtek 5. února padlo konečné rozhodnutí, že se závod pojede.

Trať byla označena a upravena dvěma skútry a nezbývalo než doufat, že hlášené oteplení nebude tak velké. Od pátku začaly padat ze stromů mokré zbytky sněhu, a tak pod stromy trať rychle měkla, nicméně účastníci již byli na cestě a na odvolání bylo pozdě.

Ze 37 přihlášených závodníků nakonec dorazilo 23 nejodvážnějších, ostatní asi nevěřili tomu, že se závod pojede. Přijeli i dva musheři ze sousedního Rakouska a rozšířili tak počet zemí, ze kterých se někdo účastnil závodu, na dvě. Prvními zahraničními účastníky byli při posledním ročníku slovenští závodníci.

První kolo závodu bylo odstartováno v sobotu v 10 hodin, kdy na trati byl stále ještě dostatek sněhu. Délka tratě pro kategorii MID byla 40 kilometrů a pro turistickou kategorii 20 kilometrů. Nejrychlejší závodníci se začali vracet do cíle po zhruba dvou hodinách, těm nejpomalejším to na delší trati trvalo skoro pět a půl hodiny.

Turisté svou trať zvládli v rozmezí jedné hodiny a dvaceti minut až necelých tří hodin. Až na jednu výjimku, všichni nakonec dorazili v pořádku do cíle. Smůlu měl právě jeden z rakouských účastníků, Wolfgang Hammerschmid, kterému se asi po dvou kilometrech ulomila lyžina na saních a ve snaze vyhledat pomoc sjel z tratě a dojel až na okraj Nové Bystřice, kde se mu konečně podařilo své desetičlenné spřežení přivázat k plotu.

Dalším smolařem, ale se šťastným koncem, byl Vladimír Pechek z Dačic v kategorii běžkař a pes, kterému 15 kilometrů před cílem upadlo vázání na lyži, takže zbytek tratě doběhl po svých. I tak se ale stal vítězem své kategorie.

Z účastníků z blízkého okolí se, kromě již zmíněného Vladimíra Pechka, prosadila i sedmnáctiletá Sarah Polanská z Veclova, která zvítězila v kategorii MU1, tedy se spřežením sedmi čistokrevných sibiřských husky.

Sníh mizel před očima

Sobotní slunečné počasí se sice vydařilo pro diváky, méně ale pro pořadatele a účastníky. Na některých úsecích tratě mizel sníh doslova před očima, na lesních úsecích začínaly vylézat kameny a štěrk a také plochy holého asfaltu se povážlivě zvětšovaly. Z těchto důvodů bylo druhé kolo závodu zrušeno a výsledky byly vyhlášeny podle výsledků prvního kola. Všichni účastníci přijali toto rozhodnutí s pochopením, protože nikdo nechtěl ohrozit bezpečnost svou, ani svých psů.

Pořadatelé se tímto omlouvají divákům, kteří se přišli podívat v neděli ráno, ale trať byla i přes poměrně silné sněžení nezpůsobilá pro závod. I tak ale mohli vidět několik spřežení, která vyrazila alespoň na trénink.
Vyhlášení vítězů proběhlo v areálu UK Praha a zúčastnil se ho a vítěze dekoroval starosta Nové Bystřice, pan Vladimír Bláha.

Závěrem je třeba poděkovat všem, kteří přispěli k tomu, aby se závod vůbec mohl uskutečnit. Základní podporu poskytují, město Nová Bystřice, obec Staré Město pod Landštejnem, Lesy České Republiky s. p., Přírodní park Česká Kanada s. r. o. a všichni ostatní majitelé pozemků, přes které vede trasa závodu.

Město Nová Bystřice a Přírodní park Česká Kanada s. r. o. podporují závod i finančně, spolu s mnoha dalšími, většími i menšími sponzory. Další díky patří mnoha dobrovolným pomocníkům, kteří ve svém volném čase a zcela bezplatně pomáhají s přípravou, organizací i likvidací závodu. Za to, aby bylo závodníky kde ubytovat a postarat se o jejich žaludky, je potřeba poděkovat rodině Volkových, která toto vše zajišťuje v areálu UK Praha.

Na úplný závěr nezbývá než věřit, že nám počasí bude v příštích letech více nakloněné a po pár letech se organizátorům podaří uspořádat opět kompletní závod, který si díky krásnému prostředí, ve kterém se koná, získává stále více příznivců na straně účastníků i diváků.

Bohumír Kremlička

Autor: Lenka Novotná

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Čtvrtek láká do kina či na historické tance

Jindřichohradecko - Pokud chcete ve čtvrtek vyrazit za zábavou, ale chybí vám inspirace, podívejte se na naše tipy.

Na výživném otec dluží skoro sto tisíc

Jindřichův Hradec – Na syna a dceru muž neplatí víc než čtyři roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení