Tamní sportovní hala Dukla byla diváky zcela zaplněná a zvědavá na to, zda jejich týmu jihočeský nováček dokáže narušit skvělou fazónu z poslední doby. Výsledkově ovšem hosté neuspěli a v tabulce tak po porážce 65:88 stále zůstávají jedenáctí.

Pardubice hrají ve veliké pohodě a hlavně zápasy po novém roce jim vycházejí, takže byly jasným favoritem duelu posledního kola základní části. Jindřichohradecký tým si před utkáním užíval dvoutýdenního zápasového volna, během kterého se do celku vrátil Lukáš Kraus, jenž po loňském postupu z první ligy mužstvo na několik měsíců opustil, aby se věnoval zaměstnání a basketbal dělal spíše jako koníček v rakouském Gmündu. Odskočil si pouze do USA, kde na ostrově Alcatraz absolvoval světový šampionát ve streetbalu – one to one. V Sanfranciském zálivu se stal vicemistrem světa.

V týmu Lions také pauzu využil slovinský rozehrávač Matej Venta k tomu, aby se více sžil se svým novým klubem po přestupu z mateřského BK Nový Jičín. Návrat do zápasového kolotoče zaznamenal i Michal Fröhde, jenž dlouho marodil a do Mattoni NBL naskočil přesně po třech měsících.

Trenér Jihočechů Karel Forejt chtěl eliminovat pardubickou velkou přednost, a sice střelbu z vymezeného prostoru. Toto území Jihočeši přehustili pohyblivými křídly, takže domácí celek musel hledat místa ke střelbě z dálky. Ta „Bekse", kterak se mužstvu z města perníku říká, vycházela neskutečně. V páté minutě už vedla 20:7, v deváté pak favorit zvýšil na 32:14, když trojku trefil Samuel Faifr. Dvaatřicet inkasovaných bodů za první kvartál na straně hostů bylo opravdu příliš mnoho. Navíc Faifr úspěšným trojkovým pokusem zahájil i druhou periodu a Lvi již prohrávali 17:37!

Dvacetibodové manko se v té chvíli zdálo být rozhodující, ale jihočeský nováček zbraně do žita nehodil. Jan Pavlík, Venta, Tomáš Vošlajer a Kraus dali v rychlém sledu za sebou 12 bodů, takže v 17. minutě byl rozdíl ve skóre jen šestibodový (36:42) a stále bylo, o co hrát.
V polovině střetnutí ztráceli hosté 12 bodů, takže rozhodnuto zdaleka nebylo. Navíc Ondřej Dygrýn, kterému jinak zápas v Pardubicích nijak zvlášť nesedl, dvakrát snížil až na osmibodový rozdíl (27. min. 51:59, 29. min. 53:61).

Do poslední čtvrtiny šel nováček nejvyšší soutěže s odhodláním výsledek zvrátit, ale zůstalo pouze u snahy. Hosté, kteří zápas odehráli s nízkým počtem hráčů, totiž odešli fyzicky. Střídající basketbalisté z lavičky neměli svůj den a základní sestavě prakticky nepomohli. Ještě necelých pět minut před koncem Lvi prohrávali jen 61:72, pak ovšem už dali koše pouze kapitán Pavlík a tradičně výtečný Jan Tomanec, čerstvý „Nejúspěšnější sportovec Jindřichohradecka roku 2012".

BK Lions v Pardubicích prohrál druhým nejvyšším rozdílem ve své krátké historii působení v nejvyšší soutěži. Méně bodů nastřílel pouze dvakrát, a to v Děčíně (63) a doma s Pardubicemi (61).

V dohrávce 16. kola, jež zkompletuje celou základní část, nastoupí Hradec v pondělí na palubovce suverénního ČEZ Basketballu Nymburk (18 hodin).

PARDUBICE – J. HRADEC 88:65 (32:17, 50:38, 64:55)
Sestavy a body: Muirhead 22, Nelson 15, Žabas 14, P. Bohačík 11, Kotas 7, Faifr 7, M. Peterka 5, Čarnecký 3, O. Peterka 2, Pospíšil 2, Šoula – Tomanec 22, Venta 12, Pavlík 11, Kraus 9, Vošlajer 5, Dygrýn 4, Čech 2, Zachrla, Fröhde, Eisman, M. Novák.
Trojky: 10:5. Fauly: 16:23.
Trestné hody: 19/16:10/6.
Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Holubek. Diváci: 610.