VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budvar si připsal další vítězství ve sporu

České Budějovice - Podle rozhodnutí lucemburského soudu by americký pivovar Anheuser–Busch neměl prodávat v Evropě pod značkou BUD.

21.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pancer Václav

V boji o komunitární ochrannou známku BUD uspěl tento týden u lucemburského soudu Budějovický Budvar, n.p. Rozsudek by tak měl zabránit americkému pivovaru Anheuser–Busch toto označení v Evropě používat.

Proti rozhodnutí soudu lze podat do dvou měsíců odvolání.

Soudní pře o známku BUD se táhnou už od roku 1996, kdy si zámořský konkurent začal podávat přihlášky u Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). Úřad je pak ve prospěch Anheuseru zaregistroval, proti čemuž Budějovický Budvar podával neúspěšně námitky.

Následovala žaloba Budějovického Budvaru proti OHIM. V žalobě se Budvar domáhal zrušení rozhodnutí OHIM o registraci komunitárních ochranných známek BUD. Soud prvního stupně v Lucemburku argumenty Budějovického Budvaru uznal a tento týden rozhodnutí OHIM zrušil.Silnější pozice

„Rozhodnutí soudu velice vítáme. Soud uznal naše argumenty a zrušil registrace komunitárních ochranných známek BUD. Rozhodnutí soudu posiluje známkoprávní pozici Budějovického Budvaru v zemích Evropské unie,“ řekl mluvčí českobudějovického pivovaru Petr Samec.

„Fandím Budvaru, ať jdou kluci americký do háje,“ komentoval soudní spory pivovarů nad půllitrem Pavel Źdych. „To už by se roztahovali moc,“ doplnil s úsměvem štamgast českobudějovické hospůdky Na Šumavě.Obchod v Evropě

Nyní si Budvar slibuje vyšší právní stabilitu prostředí pro rozvoj obchodních aktivit v unijních státech. „Pokud by byly komunitární ochranné známky BUD registrovány, mohlo by to v budoucnu zvýšit počet sporů vedených na území jednotlivých členských států Evropské unie,“ dodává Helena Lejtnarová, právnička Budějovického Budvaru.

V některých zemích je totiž označení BUD chráněno jako zeměpisné označení nebo ochranná známka ve prospěch Budějovického Budvaru.

Na základě podobných argumentů byla před časem zamítnuta i registrace komunitární ochranné známky Budweiser, o kterou žádal Anheuser-Busch.

V období let 2000 až 2007 bylo ukončeno celkem 111 soudních sporů a správních řízení, které vedl Budějovický Budvar v oblasti ochranných známek. Budějovický Budvar byl úspěšný v 80 případech a v 5 případech skončil spor remízou.Nekončící pře

Soudní a patentové tahanice obou pivovarů o ochranné značky ale zdaleka nekončí. Jen v létě Budvaru zbývalo patnáct soudních sporů v jedenácti zemích a 35 správních řízení před patentovými úřady v jednadvaceti státech.Český podnik

Pivovar Budějovický Budvar je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších potravinářských podniků v České republice. Téměř polovina produkce se vyváží do více než 50 zemí všech světadílů.

V roce 2007 dosáhl výstav pivovaru objemu 1 253 000 hektolitrů. Hrubý zisk pivovaru se v roce 2007 meziročně zvýšil o 13 procent na celkových 302 milionů Kč.

Co je to?

Komunitární ochranná známka je užitečný „vynález“ Evropské unie. Normálně se známky registrují u národních patentových úřadů a platí pouze v příslušném státě. Komunitární známka, kterou vydává OHIM, platí na celém území EU a její platnost se automaticky rozšiřuje i na území nově přistupujících států. Stačí k tomu jediná přihláška, jediná registrace.

Autor: Daniela Procházková

21.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení