VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta za úspěšným projektem

Ve středu 4.2.2009 zorganizovala firma SUNPOWER s.r.o. zajímavou exkurzi k našim jižním sousedům. Rakušané jsou již tradičně známí svým velkým zájmem o ochranu přírody, využití obnovitelných zdrojů energie a snahou o maximální úspory fosilních paliv

25.3.2009
SDÍLEJ:

Cesta za úspěšným projektem Foto: archiv

Přestavba nevyhovujícího bytového objektu na pasivní dům

Více než 70 účastníků akce z řad projektantů, pracovníků realizačních firem, komunálních politiků a zástupců SVJ si nejdříve prohlédlo mateřský výrobní závod SUNPOWER, firmu FUTUS GmbH. v Pergu nedaleko Lince. Zde vzniká většina technologií využitých v tomto komplexním řešení . Následně skupina pokračovala do Grazu ve Štýrsku, kde byla provedena sanace několika obytných budov, postavených v 60. až 70. letech minulého století. Konstrukce staveb podléhala tehdejším standardům a především obvodový plášť staveb z 30 cm děrovaných a částečně plných cihel, spolu se špatnou kvalitou oken, způsoboval nepříznivou energetickou bilanci. Navíc byly jednotlivé byty vybaveny lokálním topením na elektřinu nebo topný olej. To tvořilo trvalou zátěž především pro okolní ovzduší.

Bylo proto rozhodnuto o kompletní sanaci stavby s cílem dosažení parametrů pasivního domu. Zároveň bylo snahou i zvýšení užitné hodnoty bytů a pohodlí obyvatel. To vše při minimálním vlivu na osazenstvo domu a při plném provozu!
Nejdříve byly z vnějšku postaveny nové výtahy. Původní balkony byly rozšířeny, změněny na lodžie a při plném zasklení se stanou zimními zahradami a zvětší tak užitnou plochu bytu. Další opatření měla za cíl především zajistit maximální úspory energie. Pro pasivní dům je nezbytné využít aktivní ventilace s rekuperací. Byly zvoleny samostatné jednotky pro každý byt s účinností 85 procent. Pro ně jsou v první fázi pouze připraveny jádrové vrty pro sání a odvod vzduchu tak, že poslední 1,18 in zdi zůstávají na místě. Dále byly opět z vnějšku domu provedeny nové rozvody teplé vody a cirkulace.
Pro využití alternativních energií je důležité navrhnout topný systém schopný pracovat s co nejnižšími teplotami. Zde byl využit systém speciálního stěnového topení - Klimastěna, montovaný netradičně z vnějšku budovy. Vzhledem k následnému masivnímu zateplení, nejsou tepelně-izolační vlastnosti stávajících stěn podstatné. Zvýšenou setrvačnost topného systému vyřeší vyspělá ekvitermní regulace. Akumulační hmota stěn pozitivně působí na využití sluneční energie. Přenos tepla mezi člověkem a okolím je zajištěn z 95% sáláním a z hlediska obyvatel je takové topení velmi příjemné a zdravé. Veškeré negativní efekty spojené s tradičními systémy, jako víření prachových částic, jejich karbonizace, nerovnoměrné rozložení teplot v místnosti, kondenzace vlhkosti ve stavebních konstrukcích a podobně, jsou prakticky vyloučené.

Zateplení domu je realizováno transparentním systémem. Toto řešení zajistí dosažení tepelně izolačních parametrů pasivního domu a zároveň se podílí na ochraně domu před přehříváním v létě a zvyšuje pasivní zisky energie v zimě. Zateplení je dodáno ve formě velkoplošných panelů, včetně nových oken odpovídajících standardu pasivních domů. Panely jsou montovány na ocelové konzoly a kotveny na dřevěné rošty. Během montáže byla původní okna ponechána na místě. Při všech operacích je kladen důraz na kvalitu prováděných prací a po jejich dokončení je provedena celková kontrola termografií a zkouškou neprůvzdušnosti. Teprve v poslední fázi úprav byl dotčen poklidný život obyvatel domu. Při dobré organizaci práce byla v průběhu cca 4 hodin odstraněna poslední část zdi u jádrových vrtů a osazeny rekuperační jednotky. Dále byla demontována stávající okna a začištěn prostor mezi okenními otvory a novými okny ve vnějších zateplovacích panelech.
Na domě byly instalovány velkoplošné sluneční kolektory SUNPOWER s čistou plochou přes 3 m2 na jeden byt. Sluneční energie je ukládána do velkokapacitní akumulační nádrže SunSave a dále použita pro průtokový ohřev vody a vytápění. Jediným dalším zdrojem energie je tepelné čerpadlo systému voda / voda. O úspornosti uvedeného řešení svědčí skutečnost, že například pro bytový dům s 16 byty je instalováno tepelné čerpadlo o topném výkonu 12 kW a to pro TUV i topení!

Topný systém je řízen v závislosti na vnějších podmínkách, samostatně pro jižní a severní část domu. Za přechodných podmínek dokáže regulace přebytek tepla z jižní strany využít pro vytápění severní části. V letním období je prostřednictvím Klimastěn realizována klimatizace celého objektu. Jako zdroj chladu je použit vrt primárního okruhu tepelného čerpadla. Ochlazovány jsou přitom přímo stěny objektu, což zajišťuje velmi zdravé a příjemné vnitřní prostředí, subjektivně srovnatelné například s pocitem v masivním kamenném domě. Celá klimatizace probíhá navíc pasivně a pro její provoz jsou potřebná pouze oběhová čerpadla se spotřebou energie srovnatelnou například s žárovkou. Veškeré ovládání regulace probíhá prostřednictvím internetu. Zároveň se všechny údaje ukládají pro vyhodnocení úspor o chování systému.

Tento projekt dosáhl mimořádných výsledků. Zcela běžný dům se stal v krátkém čase jakousi samostatnou oázou, která je na okolním světě z hlediska zásobování energií takřka nezávislá. Objekt získal navíc velmi moderní a svěží formu. Pro obyvatele zajišťuje komfortní bydlení nejvyššího standardu v každém ročním období. Při dnešní situaci a při neustálém zdražování energií čeká všechny obyvatele domu opravdu „slunečná“ budoucnost!

Pavel Bučan

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zanádražní komunikace.

Tunel do Vrbného má změnit směr

V neděli se opět sešli kardašovořečičtí dobrovolníci, aby se vydali na úklid do přírody.
26

Dobrovolníci objevili řadu nevzhledných zákoutí a harampádím

Včelnické béčko deklasovalo Cizkrajov 13 góly

Jindřichohradecko - Okresní soutěže fotbalistů pokračovaly dalším kolem. Přinásíme aktuální výsledky.

Obrazem: Brány památek se otevřely i v Třeboni

Třeboň - K tradiční akci Brány památek dokořán se přidala Třeboň i v letošním roce. Zájemci mohli kromě zámku zdarma navštívit třeba Dům Štěpánka Netolického, Divadlo J. K. Tyla, Dům přírody, kostel Panny Marie Královny či věž Staré radnice a vodárenskou věž.

Teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Temelín - Patnácti tisícům českých domácností by na rok stačila středeční denní temelínská výroba 52 608 megawatthodin.

Oprava tartanové dráhy se prodraží

Nová Včelnice – Dodatek smlouvy o dílo museli podepsat v Nové Včelnici kvůli navýšení ceny oprav tartanové dráhy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies