VYBRAT REGION
Zavřít mapu

E-podávání tiskopisů bude povinné

Jindřichohradecko – Od příštího roku čekají zaměstnavatele se změnou zákona o nemocenském pojištění novinky v podobě elektronického podávání tiskopisů České správě sociálního zabezpečení.

14.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jireš

Změna se týká i doby vyplácení náhrady mzdy svému práce neschopnému zaměstnanci, ta se ze současných 21 dní zkrátí opět na čtrnáct kalendářních dní.

Jak vysvětluje ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení Jindřichův Hradec Josef Čech, elektronické podání by nemělo zaměstnavatelům nijak výrazně komplikovat život. „Změna se netýká osob samostatně výdělečně činných, které nemají žádného zaměstnance a podnikají jen samy. Zde je roční odklad, stejně jako u elektronického zasílání neschopenek lékaři," vysvětluje Josef Čech.

Doplňuje, že dnes odhadem 99 procent zaměstnavatelů již má běžně k dispozici internet a stejně většinou se o takové záležitosti starají účetní.

Jeho slova potvrdil například i soukromý zemědělec Bedřich Louša z Kačleh, který zaměstnává pět lidí. „Nám se o takové záležitosti stará najatá účetní firma, všechny změny a novinky hlídá, má i podepsanou plnou moc, takže vše zajišťuje a zatím jsme nezaznamenali problémy," míní Bedřich Louša.

I když ředitel jindřichohradecké Okresní správy sociálního zabezpečení Josef Čech připouští, že v počátcích nepůjde vše hladce, dodává, že na rozdíl třeba od rozjíždění systému registrů aut tady takové problémy nevzniknou. „Už je to odzkoušené. Přínosem bude to, že nám ubude papírových tiskopisů, které musíme nákladně archivovat a výhodné to bude i pro zaměstnavatele," říká Josef Čech. 

Okresní správa sociálního zabezpečení se snaží prostřednictvím obecních úřadů dávat novinky co nejvíce na vědomí podnikatelské veřejnosti. A podle ředitele Josefa Čecha je vždy nejlepší, aby se zaměstnavatelé obrátili na pracovníky správy a poradili se o vhodnosti variant.

„Pro elektronické podání jsou dvě možnosti, buď prostřednictvím datové schránky, která je stále bezplatná a nebo přes veřejné rozhraní elektronického podání, takzvanou  službu VREP, na kterou se u nás zaregistruje. Na webových stránkách správy je možné si stáhnout program, k dispozici jsou u tiskopisy a nebo se informovat přímo u nás," doporučuje  Josef Čech.

Potřrebné vybavení:

- počítač
- internet
- software podporující službu e – Podání anebo Software602 Form Filler (zdarma      ke stažení: www.602.cz)
- datovou schránku nebo osobní kvalifikovaný certifikát (v případě podání přes VREP je nutné se k používání služby e – Podání zaregistrovat na místně příslušné OSSZ)

Tiskopisy pro zaměstnavatele:

– Oznámení o nástupu/skončení zaměstnání
– Přehled o výši pojistného
– Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění
– Evidenční list důchodového pojištění
– Potvrzení o studiu/o teoretické a praktické přípravě

Autor: Lenka Novotná

14.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení