VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak si v zimě nenechat vymrznout i peněženky

Jindřichův Hradec – Letošní tuhá zima prověřila naše způsoby vytápění. Až sáhneme do peněženek, možná budou mnozí z nás hledat cestu, jak za topení příště ušetřit.

28.3.2010 3
SDÍLEJ:

Jindřich Povolný.Foto: Deník/Jana Hýbková

Na otázky Deníku proto odpovídal majitel jindřichohradecké firmy P–instal Jindřich Povolný, který se zabývá alternativními způsoby vytápění, zejména tepelnými čerpadly.

Máte přehled, jak si stojí vytápění tímto způsobem ve srovnání s takzvanou klasikou?
Oproti plynovému či elektrickému topení vyjde vytápění tepelnými čerpadly na polovinu až třetinu. Samozřejmě ale při vhodném zateplení objektu.

Můžete nějak jednoduše nastínit princip, na jakém tepelná čerpadla pracují?
Jsou dva druhy. První z nich, země – voda, bere teplo ze země, tedy z pozemku, z vrtů nebo z vodních zdrojů tím, že jsou tam položeny sběrné kolektory, které získávají takzvané nízkopotenciální teplo, jež je v zemi po celý rok. Systém čerpadla ho převádí jednoduše řečeno do teploty topné vody.

Analogicky funguje i druhý typ vzduch – voda, který se používá tam, kde není možnost pozemků či vrtů. Ušetří se za výkopové či vrtné práce, ale zase na úkor nižšího topného faktoru. Do -10°C je topný faktor na úrovni čerpadla země-voda. Ale při nižších teplotách klesá zhruba do -15°C až - 20°C. Proto musí být použitý ještě doplňkový zdroj tepla, jako je třeba elektrokotel, plynový kotel, krbová vložka nebo kotel na tuhá paliva.
Další variantou jsou třeba solární kolektory na ohřev teplé užitkové vody a přitápění.

Poloviční či třetinové náklady jsou jistě lákavé, ale v jaké cenové relaci se pořízení systému vytápění za pomoci tepelného čerpadla pohybuje?
Na běžný rodinný domek o obytné ploše zhruba 150 metrů čtverečních se cena bez souvisejících výkopových prací pohybuje kolem částky 150 tisíc korun. Někomu se to může zdát hodně, ale je třeba připomenout, že v současnosti běží akce Státního fondu životního prostředí Zelená úsporám, díky níž je možnost získat dotace.

Možnost, že nám stát na moderní a ekologický systém vytápění přidá, zní samozřejmě lákavě, ale určitě jsou tam nějaké podmínky . . .
Ano, je samozřejmé, že dům musí splňovat nějaké energetické hodnoty, což je ale dnes při současných cenách energie nejen běžná, ale i nutná věc.

Dobře, takže pokud usoudím, že letošní zima pro mne byla moc drahá a chci změnu, co byste mi poradil, abych udělala?
Nejjednodušší je navštívit odbornou firmu, která vyjde ze současného stavu a spotřeby tepla a udělá návrh na typ, případně výkon čerpadla. A zároveň s tím i cenovou nabídku, samozřejmě.

Zmínil jste dotace. Co třeba vaše firma, jste schopni nějak pomoci třeba i v tomto směru?
Ano, ve spolupráci s projektanty jsme schopní zajisti projekt pro získání dotace a dovést jej až k vyřízení, a také pak realizovat zakázku. Je třeba ale připomenout, že dotace se uděluje až po ukončení díla, tedy nikoliv předem. Udělovány jsou od loňského dubna a lhůta pro žádosti je do roku 2012.

Autor: Jana Hýbková

28.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení