VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeská Madeta zeštíhlí ředitelství

České Budějovice - Změny čekají v nejbližší době českobudějovickou Madetu, největšího zpracovatele mléka v České republice.

2.6.2009
SDÍLEJ:

Výrobní hala strakonické mlékárny.Foto: Jan Škrle

Do finále se například blíží jednání mezi českobudějovickou Madetou a příštím kupcem závodu ve Strakonicích.

Madeta sáhla v posledním době k restrukturalizaci a specializaci výroby. Zvažovala se například budoucnost závodu ve Strakonicích, specializovaného hlavně na výrobu sušeného mléka. Část výroby (pomazánkové máslo) odsud byla přesunuta do jiných závodů Madety. Nad tamní produkcí sušeného mléka visel velký otazník a závodu hrozilo uzavření.

V současné době ale Madeta vyjednává se strategickým partnerem o prodeji strakonického závodu s tím, že by se zde znovu nastartovala výroba. „Lidé, kteří byli ve výpovědi, mají výpovědi stažené,“ uvedla k situaci v závodu tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

Zaměstnanci, kteří už byli propuštěni se zřejmě budou do závodu vracet. „Ještě nejsou přesně dané podmínky. Řeší se technické záležitosti,“ zmínila mluvčí Madety k jednáním o prodeji strakonického závodu a dodala, že definitivní rozhodnutí padne v nejbližších týdnech.

Zároveň Daňková rezolutně odmítla informace některých médií, že se firma nyní rozhodla propustit na dvě stovky lidí. Propouštění se v minulých měsících týkalo právě Strakonic a v současnosti se pouze zvažuje případné omezení generálního ředitelství.

Pracuje zde přibližně stovka zaměstnanců, ale situace se zde podle Daňkové bude řešit průběžně. Je to v rámci opatření, kterými Madeta reaguje na nepříznivý začátek roku, kdy se firma ocitla ve ztrátě. „Současná personální opatření se nebudou týkat výrobních zaměstnanců závodů,“ zdůraznila tisková mluvčí Madety.

V rámci reakce na krizi například Madeta už před časem snížila dočasně prémie s cílem najít úspory v rámci společnosti. Zároveň se firma rozhodla zbavit některých zbytných aktiv, například podnikových bytů.

Podle Daňkové se ale v případě bytů jedná o věc, která se řeší delší dobu, a nyní se jen urychlila snahou najít definitivní řešení. „Byty jsou pro společnost v podstatě přítěží,“ řekla Daňková.

Firma také dost dlouho vyjednávala o nové smlouvě s hlavním dodavatelem – odbytovým družstvem JIH, ale situace na trhu se začíná podle odborníků mírně zlepšovat. Dá se očekávat i postupný obrat k větší poptávce.

Zlepšení toužebně očekávají i partneři Madety z řad zemědělců. „Uzavřeli jsme smlouvu na další kvótový rok. Přidalo se v březnu a v dubnu,“ řekl k cenám mléka za největšího dodavatele Madety, odbytové družstvo JIH člen vedení Zdeněk Houška.

Doplnil však, že pořád jsou výkupní ceny hluboko pod hranicí výrobních nákladů, zhruba o 2 až 2,50 koruny na litru mléka.

Z prodeje závodu ve Strakonicích zemědělci obavy nemají. Předpokládají, že pokud by ve smlouvě byl závazek zachovat výrobu sušeného mléka, zůstanou zde dodavateli základní suroviny. „Pokud bude pokračovat výroba, mléko poteče do Strakonic z jižních Čech,“ je si jist Houška.

Autor: Edwin Otta

2.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení