Důvodem je podle vedení společnosti nenaplnění porážkových kapacit, protože výrazně poklesl prodej masa. Což je důsledek celkové krize, jelikož není možné dlouhodobě konkurovat dovozu levnějšího masa ze zemí Evropské unie.

Pro většinu zaměstnanců to přišlo jako blesk z čistého nebe. Ze zprávy se ještě nestihli probrat. „To je pro Studenou rána, byla vždycky zpracovnou masa vyhlášená. Pamatuju, jak jsme tam kdysi jezdili pro žebra,“ netajila své překvapení Věra Malá z Jindřichova Hradce.

Řezníci se podle výkonného ředitele společnosti Maso Planá Emila Kaspera bát o práci nemusí, protože je jich nedostatek. Budou jen muset počítat s dojížděním.

V provozovně Studená, která patří od začátku loňského roku akciové společnosti Maso Planá, je v současné době okolo 250 zaměstnanců, uzavřením provozu jatek a bourárny přijde o zdejší práci kolem stovky lidí. „Předpokládáme, že bychom je mohli zaměstnat v Plané. Celý listopad budeme projednávat se zaměstnanci různé varianty,“ vysvětlil Kasper. Diskutovat budou zejména o způsobu dopravy, kterou podle něj hodlají dotovat.

Ve Studené je podle Kaspera dvacet pět zaměstnanců ubytovaných na ubytovně, není tedy problém, aby tito lidé přešli do provozovny v Plané, kde by byli také na ubytovně. Tam je nyní třicet agenturních zaměstnanců z Ukrajiny, které mohou hned propustit.

Podle toho, kolik lidí bude ochotno přejít na jiné pracoviště v rámci společnosti, budou jednat o způsobu dopravy. Uvažují také o zřízení spoje, který by vozil lidi do práce do Plané, ale i do Kostelce.

Dražší voda pro obyvatele Studené

„Ti místní budou prakticky potrestaní dvakrát, protože přijdou o práci, a navíc budou s největší pravděpodobností platit dražší vodu. Dá se očekávat, že se to odrazí i v místních obchodech, protože jestli skončí na podpoře, nebudou mít moc peněz,“ uvedl starosta Josef Rod. Snížení odběru vody masnou totiž zřejmě výrazně ovlivní cenu vodného a stočného. Obec navíc investovala nemalé prostředky do rekonstrukce čistírny odpadních vod, která je právě v areálu masny.

„Vloni a letos jsme zaplatili jen za opravu plynového hospodářství čistírny odpadních vod celkem kolem čtyř milionů korun z obecního rozpočtu. Teď to vypadá, že tato investice vyjde pravděpodobně vniveč, protože nebude, co by tam vyhnívalo, když nebude odpad z jatek,“ povzdechl si starosta.

Rozhodnutí vedení společnosti Maso Planá zavřít jatka ve Studené zaskočilo také vedení obce. Podle slov starosty investovali do oprav čistírny odpadních vod zejména proto, aby pomohli vytvořit firmě potřebné podmínky, aby nedošlo k uzavření provozu. Stav čistírny již byl v havarijním stavu a podle starosty hrozilo její zavření z bezpečnostích důvodů.

„Vody budeme odebírat asi o padesát procent méně, protože nejvíc jí je potřeba právě při porážce a bourání,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Maso Planá Emil Kasper. Kvůli tomu se dá podle staroty Josefa Roda předpokládat, že se bude muset rozpočítat navýšení cen vodného a stočného mezi obyvatele.

Dopad na veterináře

Radikální řešení vedení společnosti však dopadá také na pracovníky státní veterinární správy, kterých je přímo v provozovně ve Studené celkem dvanáct, čtyři veterináři a osm veterinárních techniků, bez kterých se zpracování masa neobejde už od místa, kdy zvířata přivezou nákladní auta. „Ještě jsem nedostal žádné oficiální stanovisko, ale dá se předpokládat, že pokud budou rozšiřovat jatka v Plané, že se pracovníci přesunou tam. Ale jsou to pouze úvahy,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy František Kouba.