VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí řemeslníci ctí tradici

České Budějovice - Na výstavě Vzdělání a řemeslo poutali pozornost šikovní učni, o učňovské obory je však stále malý zájem.

1.10.2009
SDÍLEJ:

NEJLEPŠÍ V OBORU. Výstavu Vzdělání a řemeslo doprovází řada soutěží. V přehlídce kadeřnic a kosmetiček zvítězily modely Paví říše a Rio de Janeiro (na snímku) od učnic z Havířova. Foto: Deník/Václav Pancer

Mladí učni zručně kovají nástroje, čalouní židle i vyklepávají plechy. U jejich pracovišť se hromadí zvědaví diváci, pro něž je mnohdy předváděné řemeslo něčím úplně neznámým.

Na tradiční výstavě Vzdělání a řemeslo, kde se prezentuje 120 škol, včera nejvíce poutaly pozornost řemeslné obory. Přesto podle ředitelů učilišť stále platí, že poctivému řemeslu se dnes chce vyučit jen málokdo.

„U dnešních dětí převládá povědomí, že pokud získají maturitu, budou sedět někde v kanceláři a nebudou muset těžce pracovat,“ říká Stanislav Fojtl, učitel ze SOU Lišov. Také podle jeho kolegů současná společnost řemeslům nepřeje, učňovské obory mají malou prestiž, i když jejich absolventi mají dobrou pozici na pracovním trhu.

„Spousta dětí, které dříve chodily k nám, dnes studuje střední školu, protože společnost v nich leckdy vyvolává pocit, že řemeslník je někdo podřadný. V důsledku toho má sice populace vyšší vzdělání, ale úroveň vzdělanosti je nižší,“ upozorňuje Bohumil Kocina, zástupce ředitele SOŠ a SOU Trhové Sviny. Jeho kolega z Vimperka Milan Pavlovský poukazuje i na vliv rodičů, podle něj se dnes často střetávají ambice rodičů s reálným stavem vědomostí a poptávky společnosti, rodiče chtějí, aby jejich děti měly maturitu, i když řemeslo často přináší mnohem lepší způsob obživy než maturita bez uplatnění.

Nízká prestiž učňovských oborů je podle učitelů zcela neoprávněná. Být dobrým řemeslníkem dnes obnáší tvrdou práci, zodpovědnost a neustálé zdokonalování. „Řemeslník se rozhodně nemůže poflakovat, ale kvalitní práce se sama prosadí,“ míní Bohumil Kocina. S tím souhlasí i František Hanuš, který se učí pokrývačem. „Je to náročná práce, už teď hodně pracuju, ale baví mě to a už mám i jisté zaměstnání.“

Rodinný odkaz

Také neplatí, že by řemeslné obory byly doménou těch, kteří nemají šanci dostat se na jiné školy. Učňů, kteří navštěvují učiliště jen kvůli prospěchu, znatelně ubývá, roli hrají spíše jiné faktory. „Spousta učedníků pochází z rodin bývalých absolventů, mnoho z nich je už od dětství ovlivněno třeba tím, že se jim povolání zdá zajímavé nebo že tatínek má dílnu a chtějí pokračovat v rodinné tradici,“ komentuje Stanislav Fojtl.

Jeho slova potvrzuje i student Jaromír Bendl. „Na truhláře jsem šel proto, že se mi to líbilo, s prospěchem jsem problém neměl, chtěl jsem dělat něco zajímavého.“

Uplatnění absolventů učňovských oborů není nejmenším problémem. Poptávka po řemeslnících je vysoká, lidé stále potřebují zedníky, truhláře i kuchaře, ale sehnat je je mnohdy obtížné. „Řemesla na trhu práce rozhodně chybí, spousta oborů zaniká a lze očekávat katastrofální nedostatek některých pracovníků,“ uvádí Bohumil Kocina.

Podle Štěpána Mareše, učitele ze SOŠ a SOU Písek, se však v posledním roce začíná situace zlepšovat.

„Konečně lidé vidí, že řemeslo není něco podřadného, ale že se s ním dá lépe uživit než v tisíci ekonomických oborech,“ říká pedagog.

Autor: Andrea Zahradníková

1.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení