VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad úrodou zemědělci letos často pláčou

Jindřichohradecko - Počasí na jaře a začátku léta nebylo k letošní úrodě příliš shovívavé. Většina zemědělských podniků na Jindřichohradecku hodnotí výnosy ze žní jako průměrné, někteří však i jako podprůměrné.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Žně. Ilustrační foto.Foto: Zdeněk Píša

„Velké sucho v dubnu a dlouhotrvající deště na začátku léta ovlivnily úrodu, takže je podprůměrná. Výnos u ozimu je asi o patnáct procent nižší než loni. Máme problém s kvalitou pšenice a s objemovou hmotností,“ zhodnotil letošní úrodu Karel Bednář, předseda družstva v Pluhově Žďáru.

Například v novovčelnickém družstvu byl loňský výnos obilí 5,5 tuny z jednoho hektaru, letos se předpokládá výnos o čtvrtinu nižší, takže přibližně kolem 4 tun z hektaru. „Výnosy jsou podstatně nižší, kvalita se počasím zhoršuje. Nevyšlo nám žito, museli jsme ho přečišťovat, což samozřejmě zvyšuje náklady,“ potvrdil Václav Kazda, předseda Zemědělského družstva Nová Včelnice.

Navíc jsou nízké výkupní ceny u všech komodit. „Výkupní cena ječmene se u ozimu pohybuje od 1700 do 1900 korun za tunu, pšenice a žito kolem dvou tisíc a řepka od 5700 do 6000 za jednu tunu. Záleží také na výkupčím, ale dopravu si musíme hradit sami. Loni byly ceny o polovinu vyšší,“ doplnil Kazda.

Špatná úroda může zvýšit i ceny potravin. „Půjdou kvůli neúrodě určitě zase nahoru,“ bojí se Jan Provázek z Jindřichova Hradce.

V některých družstvech jsou na tom ale s úrodou lépe.
„My jsme teď asi v jedné třetině žní, počasí nám na sklizeň přeje, úroda je průměrná. Hlavním problémem jsou pro nás velmi nízké výkupní ceny,“ vyjádřil se Karel Dvořák, jednatel společnosti STAGRA ze Studené.

Podobně jsou na tom třeba i zemědělci v Budíškovicích. „Nyní jsme v polovině žní, úroda je průměrná. První pšenice, kterou jsme sklidili, byla ale hodně kvalitní,“ informoval předseda Zemědělského družstva v Budíškovicích Jan Koutný.

Renata Pávková

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Ve čtvrtek můžete zajít do kina nebo do divadla

V redakci Jindřichohradeckého deníku se již hromadí první kabelky pro letošní Kabelkový veletrh.

Kabelkový veletrh je zpět. Sbíráme i knihy a bižuterii

Výtvarnice ze "čtyřky" jsou nejlepší v kraji

Jindřichův Hradec - Další úspěšné účinkování v krajské soutěži mají za sebou děti ze 4. základní školy v Jindřichově Hradci. Tentokrát se zapojily do soutěže Lesy a příroda kolem nás, kterou vyhlašují společně Lesy ČR a Jihočeská vědecká knihovna s mnoha dalšími organizacemi.

V Novosedlech se dařilo přespolním

Novosedly nad Nežárkou – Čtvrtým kolem o víkendu pokračovala také Velká cena Třeboňska v požárním útoku. Zapojilo se 19 družstev mužů a 9 ženských týmů.

Auto sjelo do rybníka. Spolujezdec nepřežil

Dačice – Tragicky skončila v úterý kolem půl deváté večer jízda mladé posádky vozidla značky Peugeot 306 na cestě z Řečice ve směru na Dačice na Jindřichohradecku.

Sídliště Pod Kasárny svírají uzavírky

Jindřichův Hradec - První etapa náročné opravy kanalizace, vodovodu a plynovodu potrvá do poloviny letošního srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies