VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řepku začaly sklízet místo kombajnů kroupy

Jindřichohradecko - Letošní počasí se rozhodně k zemědělcům na Jindřichohradecku příznivě nechová.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„V pátek večer za nás začaly řepku sklízet kroupy, takže teď čekáme na likvidátora z pojišťovny,“ uvedl předseda ZD Radelo Velký Ratmírov František Holakovský.

Škody na jejich polích dosahují místy od 20 až na 90 procent porostů. Přesto dnes začnou řepku sklízet. Tam, kde mohou vjet do polí, sklízejí v současné době, podobně jako některé další zemědělské podniky na Jindřichohradecku, senáže jetele a bobu a snaží se sušit otavy. Na tom, že je situace na polích již doslova zoufalá se shodují i další zemědělci. Z rozmáčených polí a za nestálého počasí dobývají úrodu jen stěží.

Kromě toho, že ceny komodit jsou stále nižší, očekávají tentokrát i jejich horší kvalitu.

Zmařené investice

„Řepka, do které jsme teď kousli, je pro nás finančně náročnou investicí. A už se ukazuje, že je další z komodit, na které letos proděláme,“ uvedl spolumajitel firmy Statek Branná Karel Zbudil.

Potvrdil i to, co říkají ostatní, že dříve si vzájemně pomáhala živočišná výroba s rostlinnou, ale v současné době už není kam sáhnout. Už dlouhodobě totiž nemají například příjmy z mléka, které jim často v minulosti zachraňovaly situaci. Ba naopak, dotování mléčné výroby je doslova likviduje. „Jen za pět měsíců jsme prodělali na mléce 1,7 milionu korun. na některých místech chovy krav likvidují a není vyloučeno, že k tomu časem přistoupíme i u nás,“ vysvětlil Zbudil.

Přípravy

„Počasí nám nepřeje, byť jsme vysoko, máme hodně polí podmáčených. Řepku ještě nemáme zralou. Pokud počasí dovolí, začneme sklízet asi za týden či na přelomu července a srpna,“ uvedl jednatel společnosti Stagra ze Studené Josef Svoboda.

Ještě horší je však podle jeho slov situace na Třeboňsku, kde jejich společnost také hospodaří. Tam jílovité půdy vodu nepropouštějí, takže očekávají velké škody na makových porostech.

V porovnání s některými podniky vidí trochu méně tragicky situaci zemědělský podnikatel Miroslav Láf ze Záblatí. Do polí se podle něj sice místy vjet nedá, ale sečou senážní oves. Do ozimé pšenice chtějí vyjet začátkem příštího týdne. Jarní ječmen přijde na řadu začátkem srpna. Úrodu podle něj budou mít jen o trochu nižší, než vloni.

Velké starosti však mají i bramboráři. „V brázdách na bramborových polích nám stojí voda. Srážek bylo od pátku do neděle 51 milimetrů. Ale snažíme se za každou cenu udržovat zdravotní stav,“ uzavřel Holakovský.

Autor: Stanislava Koblihová

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení