Před šesti lety byli postaveni do stejné situace, v listopadu 2002 se začaly připravovat první výpovědi, v prosinci vyhasla jedna pec. K 30. červnu 2004 byl závod zavřen úplně.

„Dělal jsem vedoucího na huti a jako první jsem začal lidi propouštět. To rozhodování opravdu nikomu nepřeji. A když sleduji, co se děje ve Světlé, což je obdoba Chlumu, tak je to tragédie,“ uvedl včera Josef Sviták z Majdaleny.

Pobočka Moseru

K Hejtmanu se však dnes vrací s určitou nadějí pro místní skláře. Od včerejška totiž v objektu bývalého závodu Českého křišťálu působí pobočka karlovarské firmy Moser, která vyrábí umělecké sklo, a Josef Sviták je na postu vedoucího provozu.

„Ještě dokončujeme přípravy a s výrobou začneme od pondělí. Zatím zde bude pracovat šest kuličů, ale do budoucna je předpoklad rozšíření na 16 až 20 lidí,“ zmínil Sviták s tím, že zhruba od června mezi místními skláři hledal.

Přiznává ale, že naráží na jistou neochotu pracovníků z bývalých skláren se k řemeslu vrátit. „Jednak moc nevěří, že má dílna perspektivu, a mnozí jsou již zařízeni jinak,“ dodává muž, který po uzavření skláren řadu let působil přímo v Karlových Varech, což znamenalo jezdit za prací přes 300 kilometrů a vracet se na víkend.

Jeho slova potvrzuje nepřímo i další ze sklářů od Hejtmanu Michal Chalupský, který patnáct let u pecí foukal sklo a na dobu, kdy se začaly sklárny zavírat, si nyní vzpomněl: „Tehdy to bylo dost hrozné, pak jsem se na chvíli k řemeslu vrátil, byl jsem ve Světlé, ale nešlo to, nedělala se tam ruční výroba. Už jsem se zařídil jinak, byť návrat k řemeslu by se mi líbil, ale nesměla by to být moderní výroba skla, ale ruční.“

V Chlumu u Třeboně dodnes působí i původní sklářská odborová organizace. Vlastní kulturní a rekreační zařízení a bývalou mateřskou školu, což ji udržuje při životě. Má necelých sedm desítek členů.

„Občas se svých kolegů odborářů ze Světlé i dalších míst ptám, jak to vypadá, ale samozřejmě nikdo moc nechce mluvit, stejně jako tehdy já,“ vzpomíná odborový předák Václav Pokorný. Stále je přesvědčený, že alespoň odbory by těm lidem měly pomáhat a bít se za ně jako lvi.

„U nás to tehdy nebylo tak dramatické, naši zaměstnanci dostali šest platů. Tady nyní hrozí, že lidé zůstanou bez výplat,“ nastiňuje Pokorný.
Tehdy sklárny v Chlumu u Třeboně hodila firma, jak se říká, přes palubu, a nyní jsou ve stejné situaci i další závody. „Tím, že jsme tehdy vše ventilovali v médiích, tak se o nás vědělo a každý se zajímal, tohle přišlo dost v tichosti,“ dodal Václav Pokorný.

Tehdy vlastně byly sklárny v Chlumu u Třeboně první fabrikou na Jindřichohradecku, která masivně propouštěla a nakonec byla uzavřena. Nikdo ani nevěřil, že by se něco takového mohlo vůbec stát. Od té doby jsou zavřené i velké textilky jako Jitka Jindřichův Hradec, Otavan Třeboň či Alma Nová Bystřice.

Ze světoznámých skláren Český křišťál, které rovněž patřily do skupiny Crystalexu, nakonec nezbylo nic.

Objekt se stal součástí skupiny podnikatele Ferdinanda Staska, který mimo jiné vlastní třeboňský pivovar Regent.