„Hlavní, na co reagujeme, je uplatnitelnost našich absolventů na trhu práce a souvisí to i s dostavbou třetího a čtvrtého bloku elektrárny,“ uvedl k záměru ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Čestmír Tschauder. Doplnil, že u oboru elektrotechnika se bude v rámci zaměření elektroenergetika rozšiřovat výuka jaderné energetiky.

Rozšíření studia se bude dít podle nového školního vzdělávacího programu, a to ve spolupráci s temelínskou elektrárnou a odborem školství krajského úřadu.

Motivovat školáky

Snahu motivovat školáky ke studiu technických oborů potvrzuje i vedení samotné temelínské elektrárny. „Energetika a technika nepatří mezi obory, které mladé školáky příliš lákají,“ uznává ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Podle šéfa Temelína si řada studentů hledá zdánlivě méně náročné obory. „Pak ale těžko hledají uplatnění, zatímco absolventi technických oborů problémy nemají,“ dodal Štěpanovský.

V elektrárně se nyní chystají přijmout řadu nových lidí. „Již nyní na Temelíně začínáme žít generační obměnou. V letošním roce máme v plánu přijmout přibližně stovku nových zaměstnanců. Další odborníky budeme potřebovat v souvislosti s uvažovanou dostavbou elektrárny,“ zmínil Štěpanovský s tím, že nové bloky budou vyžadovat šest stovek kvalifikovaných odborníků. To pro dnešní středoškoláky může představovat zajímavou příležitost budoucího uplatnění.

S firmou ČEZ spolupracuje českobudějovická strojárna zhruba dva roky. Představuje to hlavně exkurze a různé vzdělávací programy. Teď ale ČEZ prostřednictvím své nadace například přispěl i na opravy největší učebny ve škole, ze které vznikla aula pro 108 posluchačů.

„Jsou tu nové podlahy, nové obklady stěn a promítací plátno spojené s počítačem, které funguje jako interaktivní tabule,“ popsal vybavení auly Čestmír Tschauder. Nechybí ani mikrofon který s další technikou pomůže lepšímu ozvučení učebny. Náklady dosáhly 1,5 milionu korun. ČEZ zaplatil 800 000 korun, škola půl milionu a 200 000 korun přidal Jihočeský kraj. Zástupci kraje se také otevření nové učebny účastnili mezi dalšími hosty. Pozváni byli i zástupci firmy ČEZ a její nadace nebo ministerstva školství.

Škola ale dlouhodobě spolupracuje nejen se společností ČEZ. Jejím partnerem je i firma Siemens a strojárna z Dukelské spolupracuje i s dalšími firmami.

Při opravě učebny získaly novou tvář i dva velké obrazy z roku 1954. „Jejich autorem je budějovický grafik Halla. Byly zašlé a poničené. Restaurovali je studenti z českokrumlovské školy svaté Anežky. Obrazy jsou teď o sto procent lepší, než před restaurováním,“ ocenil spolupráci s uměleckoprůmyslovou školou Tschauder. Poznamenal, že obrazy jsou nalepené přímo na stěně, nebylo je možné sundat, a tak se všechny opravy děly z lešení přímo v učebně.

První větší zkouškou nové učebny bude akce pro výchovné poradce ze základních škol, dozvědí se podrobnosti právě o rozšířeném výukovém programu.