Rybáři se zpravidla přidrží loňských cen, i když letošní povodně znamenaly nečekané a často citelné ztráty. „Cena kapra u nás neporoste. Držíme ji více než deset let. Chceme, aby si zákazníci u nás zvykli,“ řekl Deníku k letošnímu vánočnímu prodeji Lubomír Zvonař, ředitel Rybářství Nové Hrady, s. r. o.

Mezi zákazníky jsou nejoblíbenější kapři v jakostní kategorii výběr, což jsou ryby o váze nad 2,5 kilogramu. Na sádkách novohradských rybářů teď zájemce zaplatí za kilo kapra ve třídě výběr částku 65 korun. Na prodejních místech ve městech, těsně před Štědrým dnem, ovšem budou obchodníci k ceně ze sádek připočítávat také svou marži.

Novohradští rybáři sice drží cenu, ale ani jim se letos nevyhnuly potíže. „Se zvýšenými náklady a zhoršenými přírodními podmínkami se musíme srovnat my,“ konstatoval však Zvonař a dodal, že povodně se tržní ryby přímo tolik nedotkly. Z rybníků „naštěstí“ velká voda vzala spíše menší ročníky a násadu. Počasí však ovlivnilo přírůstek ryb. „Vypláchlo to potravu. U ryb nebyl přírůstek takový, jaký jsme čekali. Hlavně u jednorokých rybníků, které se loví každý rok,“ popsal následky rozmarů počasí Zvonař. Celkově letos slovili novohradští rybáři 5524 metráků šupináčů, z toho většinou kapry, kterých bylo 4506 metráků.

Poslední propočet

Poslední kalkulaci cen mají před sebou Lesy a rybníky města Českých Budějovic. „Cena kapra se proti loňsku nebude významně zvyšovat. Nejvýš o dvě, tři koruny za kilogram,“ uvedl ohledně předvánočního prodeje ředitel společnosti Pavel Hartman.

Kapr o váze 2 až 2,5 kilogramu, označovaný jako první třída, bude u kádí Lesů a rybníků města Českých Budějovic stát do 69 korun za kilogram. U výběrových kaprů by měl zákazník zaplatit nanejvýš 79 korun za kilo, což by bylo oproti loňsku zvýšení o tři koruny. Bilance českobudějovických městských rybářů je však letos celkově poměrně dobrá, navzdory nepřízni počasí. Je o něco lepší, než v minulém roce. Z rybníků vylovili asi 2650 metráků tržních ryb. „Mírný nárůst jsme dosáhli díky letnímu odlovu,“ vysvětlil Pavel Hartman s tím, že zbylé ryby pak snáze přibíraly na váze, protože na ně zbývalo více potravy.

U městských lesů a rybníků postihly povodně hlavně poslední rybníky v soustavách, takže podzimní výlov byl slabší například na Houženském nebo Haklovském Starém.

Kvůli povodním mají vrásky na čele po podzimním bilancování v Hluboké nad Vltavou. „Výlovy dopadly na některých rybnících hůře, než jsme čekali, ale není to nijak dramatické,“ zmínil hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ Josef Chmel. I na Hluboké by se ale ceny měly pohybovat přibližně v loňské úrovni.