VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Zaměstnanci kamenické Edschy se nyní bojí o práci

Kamenice nad Lipou - Kamenická Edscha se spolu s dalšími sestřičkami v Evropě zařadila mezi insolventní společnosti. Bojuje tak nyní s vážnou platební neschopností. Z tohoto důvodu začala v podniku panovat nervózní a napjatá atmosféra.

11.2.2009 1
SDÍLEJ:

Podnik má nyní problémy dostát svým závazkům. Zaměstnanci se však zatím nemusí ničeho obávat. Vedení společnosti nyní hledá způsob, jak vyřešit tento stav.Foto: Deník/Vilém Doležal

„Nevím, co bude dál. Vedení nám oznámilo, že firma je v insolvenčním řízení. Doufám, že to tady neskončí, poněvadž bych se dostal i já do velkých problémů. Mám hypotéku a malé dítě. Tady na Kamenicku není téměř žádná práce. Tu krizi nám byl čert dlužný,“ rozčiloval se mladý muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.


Rána pro celé město

V Kamenici nad Lipou nyní pracuje 360 zaměstnanců. Podle německého internetového serveru www.production.de jich Edscha v Evropě zaměstnává 5800.

Vyhlášení insolvenčního řízení se dotklo 4200 pracovníků v evropských státech, kde koncern působí.

„Nedokážu si představit, kam by lidi z podniku šli. S vedením máme velmi dobré vztahy a Edscha je velice solidní. Velice mě zpráva o jejích problémech překvapila, ale přesto věřím, že se společnost nakonec ze všeho dostane,“ podotkl Ivan Pfaur, kamenický starosta.

„Mnoho zaměstnanců neví, co skutečně insolvenční řízení je. Oni si myslí, že je to náš konec. Snažíme se jim vysvětlit, jak se skutečně věci mají. Neradi bychom, aby zde vznikala negativní atmosféra,“ zdůraznil Jan Nemcik, ředitel kamenického závodu.

Insolvenční řízení nastává v případě, že se firma dostane do vážné platební neschopnosti. Podnik může skončit i konkurzem a vlastním zánikem.

Také však reorganizací a pokračováním podnikání. Ve stejné situaci je i papírna Cerepa z Červené Řečice. Ta by se po důkladné reorganizaci ráda vrátila zpátky mezi silné hráče v papírenském oboru.

Jak uvedl mluvčí Edschy německé agentuře DDP, společnost se stala insolventní již minulé pondělí. Rozhodl o tom obvodový soud v německém Wuppertalu. Insolvenčním správcem se stal Jörg Nerlich z Kölnu. Ten také oznámil, že Edscha Bohemia je velice silný a kvalitní výrobce na trhu. Podle slov Jörga Nerlicha má česká část koncernu velmi dobrý celkový potenciál.

Nerlich dále uvedl, že navzdory těmto skutečnostem bude firma i nadále fungovat bez omezení.


Snaha o zvýšení produkce a zisku

„Nyní se snažíme o zvýšení naší produkce, a tím i urovnání propadu v dodávkách. Zaměstnáváme zde více než tři sta padesát zaměstnanců a u tohoto čísla bychom rádi zůstali. O tom, že společnost má určité problémy, jsem osobně všechny informoval. Jak to bude dál, to nejsem nyní schopen říct,“ konstatoval závěrem ředitel Jan Nemcik.

Insolvenční řízení v podniku
– nastává v případě, že se firma dostane do vážné platební neschopnosti
– jeho cílem je zjistit příčinu ekonomických problémů, provést oddlužení společnosti
– insolvenční řízení může skončit konkurzem a zánikem firmy, ale také reorganizací a pokračováním podnikání

Autor: Vilém Doležal

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení