VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zboží, na kterém se podílí dětská práce, není férové

Jindřichohradecko – Odborový předák Milan Štěch byl z vývoje ve sklárnách v Chlumu u Třeboně zklamaný.

30.11.2009 9
SDÍLEJ:

Milan ŠtěchFoto: DENIK

Když začaly přicházet první signály ze skláren v Chlumu u Třeboně o velkém propouštění a možném zastavení výroby, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za větší část Jindřichohradecka Milan Štěch věřil, že se podaří pracovní místa lidem u Hejtmanu zachránit.

„Usiloval jsem o to, aby byl areál v Chlumu u Třeboně i nadále využitý pro výrobní účely a aby tam zůstala zachovaná nabídka pracovních míst. Nabízel jsem tehdy pomoc jak tamním odborářům, tak i vedení obce, že se budu angažovat přes Czech Invest, kde byla možnost přivést nějakého investora. Podmínkou ale bylo, mít zpracovanou nabídku o parametrech areálu a podobně. Přes opakované žádosti jsem ale nic nedostal a nakonec jsem nabyl dojmu, že se někdo z managementu snažil si objekty ponechat pod svojí kontrolou. To pro mne bylo hořkým zklamáním,“ ohlíží se do ne zas tak dávné minulosti odborářský boss.

Připouští, že poněkud jiná byla situace v textilním průmyslu obecně. Tam bylo nutné přivést nějaký „lepší“ produkt, který by znamenal vyšší pracnost. O to se například snažila i jindřichohradecká Jitka, která začala vyrábět mimo jiné tkaninu odpuzující klíšťata nebo využívající nanotechnologii, která se dala například využít pro oděvy ve zdravotnictví pro lepší boj s bacily.

Ale v tvrdé konkurenci asi ani tohle nebylo rentabilní. Nepovažuje se sice za odborníka v tomto směru, ale míní, že je to zákonitý důsledek přechodu na celosvětové obchodní podmínky. „Dovážel se k nám textil z Asie, kde se deklarovaly výrobní náklady v korunách, což znamenalo i nízké danění. To je nekalá konkurence, proti které český stát v té době nezačal trh včas chránit,“ míní Štěch.

Pokračuje, že není možné brát země, kde se zaměstnávají děti, za rovnocenné v soutěži a cestou by bylo takové zboží nedovážet.
„Bohužel, svět je obecně pokrytecký, sice říká, že přece nepůjde touto cestou, ale nezabrání tomu,“ doplnil.

Právě včera si odboráři připomínali 20. výročí generální stávky. A protože i odboráři v dnes zaniklých velkých továrnách na Jindřichohradecku hráli významnou roli v boji za udržení práce, zeptali jsme se odborového předáka, jaká je vůbec úloha odborů.

Podle Štěcha na počátku věřili, že jejich úloha bude obdobná jako na Západě. Tedy že hlavní formou budou kolektivní smlouvy. „Ale po pádu komunistického systému se zhoršila pozice zaměstnanců i v zemích západního sektoru. Bohužel, stále více lidí žije na dluh. Obchody jsou plné zboží, lidé si na to berou úvěry a rovnováha mezi cenou práce a bohatstvím se vychýlila,“ uvedl.

Odborářů mezi zaměstnanci ubývá. Lidé podle Štěcha nevěří na kolektivní ochranu, ale svoji sílu na vyjednávání nemají. „Přitom nikde na světe nevymysleli efektivnější metodu,“ dodal.

Sám o sobě tvrdí, že je optimistou, ale bohužel se potvrzuje, že se nelze zdravě vyvíjet, když morálka není nadřazená ekonomice. Je přesvědčený o tom, že je šance, aby se celý svět z krize dostal, byť u nás se v příštím roce ještě horší dopady do nezaměstnanosti teprve čekají.

Autor: Lenka Novotná

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení