„Podle našich prognóz čekáme na celé Vysočině spíše průměrnou sklizeň. Ozimy zprvu vypadaly velmi dobře, ale teď je dost plísní. To znamená, že ve výsledku očekáváme spíše průměr,“ konstatovala Tereza M. Dvořáčková z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Obrovské krupobití

Její slova potvrzuje agronom Zemědělského družstva Kožichovice Tomáš Jonáš.

„V tomto týdnu, pokud bude rozumné počasí, chceme vyjet s kombajny. Pole jsou díky deštivému počasí dost zaplevelená, dubnové sucho také výsledným výnosům nepřidá,“ sdělil Jonáš.

Noční vysoké teploty při vlhkém počasí jednoznačně nahrávají rozvoji plísňových chorob. Kožichovičtí se ale potýkají i s následky obrovského lokálního krupobití, které postihlo Střítež a okolí v půli června.

Tehdy spadlo až 50 milimetrů srážek. „Nám to poničilo jarní ječmen, škoda ještě není vyčíslená, Česká pojišťovna to zatím šetří,“ dodal agronom Jonáš.

To v Okříškách už do polí vjeli a byli zřejmě první na Třebíčsku. Zatím sklízejí ozimý ječmen.

„Máme pokoseno 60 hektarů, trvalo nám to ale pět dní. Počasí je velmi proměnlivé. Stane se, že přijedeme k lánu, rozložíme kombajn a začne lít. Práci pak musíme zase odložit,“ nastínil předseda Zemědělského družstva Okříšky František Halásek.

V Okříškách podle jeho slov čekají, že letos bude mít ozimý ječmen mírně lepší výnos než loni. V minulém roce tam zaznamenali okolo pěti tun na hektar.

Jarní ječmen by také mohl dopadnout mírně lépe než v předchozím roce.

Řepka zůstává sázkou do loterie

S ozimou pšenicí to bude zřejmě horší než v roce 2008 a řepka je podle Haláska sázkou do loterie. „To nedokážeme odhadnout zatím vůbec,“ podotkl.
Prudké střídání vlhka a tepla může způsobit vypadávání semen ze šešulí na zem.

Celkově budou letošní žně určitě delší než loňské.

Nejvíce jsou ale mimořádně vlhkým počasím postiženi pěstitelé brambor. Voda, která po deštích zaplnila brázdy, způsobila obrovský rozmach plísní.