VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plameny zdevastovaly chátrající památku

Jindřichův Hradec – Podivné ticho města, jehož obyvatelé se jen pomalu vzpamatovávali ze ztráty svého hokejisty Jana Marka, ve středu krátce po 18. hodině prořízl snad nekonečný jekot hasičských sirén.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Pohled na požár jindřichohradeckého pivovaru z balkonu jednoho domu. Foto: Petr Štěrba

Z okolí byl vidět zlověstný dým valící se odněkud z centra města. V momentě se zaplnila lávka přes malý Vajgar a malá náměstíčka před muzeem a zámkem byla rovněž plná diváků, kteří sledovali zápas hasičů s požárem historického pivovaru.

Hned od počátku šlo o všechno, protože kdyby se plameny z chátrajícího objektu rozšířily doprava nebo doleva na rekonstruované budovy, škody by byly nedozírné. V zámeckém mlýně je nyní výstava vzácných gobelínů a také první Křižíkova turbína. Na druhé straně město zrekonstruovalo budovu za účelem zřízení Domu gobelínů. Ohroženy byly rovněž sbírky Muzea Jindřichohradecka, které na komplex zámeckého pivovaru navazuje.

Za minulého režimu objekt pivovaru naposledy využívala jindřichohradecká Fruta. „Poté byl objekt v restituci navrácen panu Schulzovi, který ho prodal,“ uvedl ředitel jindřichohradecké likérky Fruko –Schulz Josef Nejedlý s tím, že firma ho jen krátce využívala jako sklad materiálu, než opustila prostory v centru města a přestěhovala se na Jiráskovo předměstí.

Pivovar byl 31. prosince 1963 zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek Jihočeského kraje a 19. června 2002 byl prohlášen za národní kulturní památku. Nutno podotknout, že tuto budovu už v historii potkal požár, a to 21. května 1615, kdy vyhořela poté, co na ni přeskočil oheň z nedaleké jezuitské koleje. Potkalo ji ještě několik požárů, ale katastrofický oheň z roku 1801, který je považován za vůbec největší v historii města, se jí vyhnul.

Novodobému Jindřichovu Hradci se naštěstí obrovské požáry docela vyhýbají. Před několika lety plameny vyšlehly i z domu ve dvoře někdejšího zemědělského výkupu naproti sídlu České spořitelny. I tenkrát hasiči museli především zabránit rozšíření ohně na další obytné domy. Tehdy vyhořela mimo jiné i prodejna s chovatelskými potřebami.
V 70. letech hořel také Jakubský dvůr a ještě předtím dům ve Vídeňské ulici.

Historie hradeckého zámeckého pivovaru
Budovu nedaleko od zámeckého a hradního komplexu v Jindřichově Hradci nechal postavit Adam II. z Hradce na počátku osmdesátých let 16. století. Podle archiváře Františka Teplého byla smlouva mezi ním a známým vlašským stavitelem Baldassarem Maggi uzavřena 6. prosince 1580. Dochované archivní prameny podrobně dokládají i podíl různých řemeslníků na vzniku i samotném vybavení stavby. Nejstarší inventář hradeckého zámeckého pivovaru pochází z roku 1616. V době svého vzniku patřil pivovar k významným podnikům svého druhu na celém území jižních Čech. Prvotní účel budovy, ze které se později stala pobočka jihočeských pivovarů, byl zrušen v roce 1964.

Autor: Lenka Novotná

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení