VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požár zámku? Noční můra pro hasiče i správce

Jindřichohradecko – Požár 
v památkovém objektu či muzeu je noční můrou každého správce. Plameny na střeše Národního muzea v Praze vyvolaly u mnohých Hradečáků vzpomínky na ničivý požár starobylého pivovaru v těsném sousedství jindřichohradeckého zámku před téměř pěti lety.

16.2.2016
SDÍLEJ:

Pohled na plameny šlehající ze střechy pivovaru v Jindřichově Hradci, který 7. září zachvátil požár. Foto: Marie Moudrá


Tehdy hrozilo, že oheň přeskočí jak na budovu Muzea Jindřichohradecka, tak i na objekt opraveného barokního mlýna v Domě gobelínů či na samotný zámek.

Pro většinu památek je
v případě zásahu limitující jejich dostupnost těžkou hasičskou technikou.

Podle kastelána jindřichohradeckého zámku Jana Mikeše jsou v areálu umístěné hydranty, ale těžká technika se branami na nádvoří nedostane. „Před několika lety zde bylo i cvičení hasičů a když pak hořel pivovar, tak se některé poznatky ze cvičení daly využít," zmínil Jan Mikeš.
Pivovar je totiž přece jenom přístupnější a hasiči tehdy již měli vyzkoušeno, že branou cisterna projede, byť je to o centimetrech. „Jinak máme valnou část budov zabezpečenou elektronickou protipožární signalizací," doplnil.

Řadu let Jan Mikeš působil jako kastelán v Dačicích, kde je podle jeho slov přístup pro hasiče poněkud jednodušší.
„Technika projede branami do areálu, byť se na nádvoří velké auto neprotáhne. Ale hasiči se dostanou do těsné blízkosti objektu," popsal.
Pohádkový zámek Červená Lhota je sice přezdívaný jako vodní, ani zde by však zásah hasičů nebyl až tak jednoduchý. Jediná přístupová cesta vede přes most. 

Zatímco na zámek Červená Lhota se hasiči s těžkou technikou přes úzký most nedostanou a vodu musejí dopravovat z rybníka za pomoci hadic, třeboňský zámek je na tom podle kastelána Pavla Hofmana s přístupem relativně dobře.

„Hasičské vozy se dostanou do zámku přes park od brány na Valech. Na samotném nádvoří máme hydrant a kašnu, takže je i zajištěná voda. Již jsme si při cvičení několikrát přístup na zámek vyzkoušeli, je zpracovaný i kompletní plán, který mají hasiči k dispozici," říká Pavel Hofman.

Pokračuje, že zámek je částečně zajištěný protipožárními čidly, a to hlavně tam, kde jsou sklady, respektive depozita Státního oblastního archivu.

Asi nejtvrdším oříškem pro hasiče je v případě požáru hrad Landštejn. Podle kastelánky hradu Elišky Niederové je zde největší problém s přísunem vody. „Nahoře je jedna studna, ale ta je nedostačující. Dole pod hradem je hydrant, ale má malou sílu a vodu nahoru nevytlačí, takže se bere z rybníka. Musí se udělat vedení, použít pořádné čerpadlo a protože je převýšení sto metrů, ještě vodu tlačí cisterna," popisuje Eliška Niederová. Samozřejmě bránou Landštejna neprojede ani hasičská technika, takže hasiči musejí tahat hadice ručně.
„Na posledním cvičení před asi dvěma lety se sešlo několik sborů a hasiči běželi s dýchací technikou až na věž. Ti nejlepší to zvládli od brány nahoru za tři minuty," podotkla kastelánka.

Na Landštejně žádná protipožární signalizace není. Největší hrozbou jsou podle kastelánky kuřáci na dřevěných schodech do věže.

Autor: Lenka Novotná

16.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení