VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při rozdělávání ohňů by lidé měli dávat pozor na rizika

Jindřichohradecko - Od středověku se věřilo, že existují dny, kdy mají zlé síly větší moc než jindy. To platilo například o Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května, kdy se na obranu proti čarodějnicím na vyvýšených místech pálily ohně.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Pálení čarodějnic.Foto: Deník/Lenka Novotná

Postupem času se ujala tradice „pálení čarodějnic“, která se dodržuje dodnes.

Snad v každém městě či vesnici jsou již připraveny hranice.

Jak se ale mění doba, mění se i zvyky. Velké vatry nahrazují hranice menší. Lidé si často udělají rodinné táboráky na vlastních zahradách.
Pálení čarodějnic doprovází i kulturní programy. Například v Nové Včelnici místní svaz žen organizuje již druhý ročník Sletu čarodějnic.

„Sejdeme se u restaurace Nechyba. Pak bude následovat průvod městem. Na závěr uděláme táborák spojený s opékáním špekáčků a malým kulturním programem,“ řekla členka výboru Svazu žen Dana Cimburková.

„V naší obci spojujeme příjemné s užitečným. Hranici určenou pro pálení čarodějnic tvoří především větve a klestí, které lidé vyřezali po zimním úklidu na svých zahradách,“ naznačil další podobu ztvárnění tradic starosta Roseče František Volf.

Velkou tradici má pálení čarodějnic v Lomnici nad Lužnicí. Jak Deníku potvrdil starosta obce Karel Zvánovec, také letos je přichystán na Farské louce bohatý kulturní program. „Odpoledne bude patřit především dětem. Jsou pro ně připravené různé hry a soutěže,“ řekl Zvánovec a dodal, že celá akce se postupně promění ve volnou zábavu, která bude trvat až do rána dvou hodin.

Pálení ohlásit

S pálením čarodějnic jsou však spojená i určitá rizika a při rozdělávání ohňů by si lidé měli dávat velký pozor.

„Konkrétně na Jindřichohradecku jsme v loňském roce řešili dva požáry a dva plané poplachy spojené s pálením čarodějnic,“ uvedla mluvčí krajského Hasičského záchranného sboru Nicole Hovorková.

Zároveň připomněla základní pravidla, která by se při pálení čarodějnic měla dodržet. „Především doporučujeme každé pálení ohlásit na krajském operačním středisku Hasičského záchranného sboru na čísle 950 230 111, a to nejméně den dopředu,“ zdůraznila mluvčí a upřesnila, že při ohlášení pálení čarodějnic se uvede konkrétní den a doba, přesné místo, co se bude pálit, jméno zodpovědné osoby a její číslo mobilního telefonu.

Dále by lidé při rozdělávání ohně měli zhodnotit povětrnostní podmínky a prostor, kde se oheň zakládá. Ten by měl být na nehořlavém podkladu a na volném prostranství nejméně 50 metrů od lesa. Pokud je v blízkosti stoh, pak 100 metrů od něj.

K dalším pravidlům patří nenechávat oheň bez dozoru a ohniště opustit až po úplném vyhoření. Na závěr se doporučuje oheň polít vodou či zasypat zeminou.

„Na čarodějnice se už opravdu těším. Každý rok máme velkou hranici a doufám, že letos bude také taková,“ dokládá, že tradice pálení čarodějnic je oblíbená i u mladší generace, sedmák Michal Rikl z Pluhova Žďáru.

Miroslav Cihelka

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Dačicko - Pátrání po pohřešovaném muži (ročník 1965) mělo šťastný konec.

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení