VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při větším popálení se musí volat záchranka

Jindřichohradecko – Před nedávnem na Dačicku se snažil muž zachránit auto z hořící kolny. Utrpěl přitom popáleniny 2. stupně a byl letecky transportován do českobudějovické nemocnice.

17.4.2011
SDÍLEJ:

Při popáleninách, které zasáhnou u dospělého člověka více než 15 procent povrchu těla, se začíná rozvíjet šok. Při větším zasažení teplem je vždy nutné volat okamžitě záchranku.Foto: archiv Jitky Čechové

Právě na jaře hasiči zaznamenávají hodně požárů kvůli nedbalosti při pálení klestí a nedovoleném vypalování trávy. Právě rychle se šířící plameny a kouř se mohou stát tomu, komu oheň přerostl přes hlavu, smrtelnou pastí.

I když podle jindřichohradeckého primáře rychlé záchranné služby Miroslava Vlasáka nejsou tyto případy naštěstí až tak časté. Je ale i možné, že člověk se snaží nejdříve zabránit dalším škodám a když utrpí drobné popáleniny, tak až dodatečně vyhledá lékařskou pomoc a nevolá hned záchranku.

„Mezi vážné úrazy patří většinou popáleniny po zásahu elektrickým proudem. Měli jsme před několika lety případ chlapce, který vylezl na železniční vagon a zasáhl ho proud z troleje. Další popáleniny vznikají třeba při manipulaci se zápalnými látkami, v garáži může při svařování odlétnout jiskra. Pak jsou to i úrazy, kdy se člověk opaří,“ vypočítává rizikové činnosti, kdy je nebezpečí popálení, primář záchranky.
Vzpomíná i na případ, kdy člověk přenášel fritovací hrnec plný rozpáleného oleje a utrhly se u něho uši. Dnes již naštěstí není tolik úrazů, jako dřív na venkově, kdy se přenášely velké vařící hrnce s polévkou a někdo se opařil či do nich spadlo dítě.

Když už se ale něco stane, tak první pomoc podle Vlasáka záleží především na míře popálení. „Nejdůležitější je eliminovat účinky tepla. Když na člověku hoří oděv, tak na něho hodit deku a uhasit. Sundat oděv nasáklý třeba horkým olejem a podobně. Pokud jsou popálené plochy menší, tak je nutné je ochladit vodou. Ale ochlazovat ne celého člověka, aby neprochladl. Na to se musí dávat pozor hlavně u dětí, aby se nerozvinul šok. V těchto případech je nutné ihned volat záchranku,“ vysvětluje primář Vlasák.

Varuje ale před tím, aby se z popáleného strhávalo třeba „přiškvařené“ oblečení. Výjimkou je již zmíněný horkou tekutinou nasáklý oděv, ale pokud již z něho teplo nepůsobí, tak ho neodstraňovat.

„A v žádném případě nepoužívat nejrůznější lidové recepty a vyhledat odbornou lékařskou pomoc,“ zdůraznil.

Samostatnou kapitolou pak je, když se člověk při požáru nadýchá kouře. Potíže se mohou projevit i se zpožděním, takže je vždy dobré vyhledat pomoc lékaře. Zjednodušeně řečeno sliznice průdušek oteče a dýchání se ztíží.

Co nesmíme:
Puchýře nepropichujeme.
Příškvary (oděv, dehet) nestrháváme, pouze na volném okraji odstřihneme.
Nikdy nepoužíváme žádné masti, zásypy či léky proti bolesti. Mohou zkreslit pozdější lékařskou diagnózu.
Dáváme obzvlášť velký pozor na příznaky šoku, u rozsáhlejších popálenin provádíme preventivní protišoková opatření.

Autor: Lenka Novotná

17.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení