VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U požáru auta je nutné hasit včas

Jindřichohradecko – V pondělí po dopravní nehodě začalo u Kardašovy Řečice hořet osobní auto.

25.7.2013
SDÍLEJ:

Auto po nárazu do stromu začalo hořet. Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

Nikomu se naštěstí nic nestalo. Příčinou byla technická závada. Od uplynulého týdne do včerejška hasiči na jihu Čech likvidovali  téměř desítku požárů vozidel. Ve dvou případech se jednalo o střet vozidel, který měl tragické následky.

Jak říká mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, požáry vozidel, pokud se nejedná například o pracovní stroje v zemědělství, většinou s vedrem nemají souvislost a příčinou je technická závada. „Faktem ale je, že je vše horké, rozžhavené a rozvoj požáru může být daleko rychlejší," míní Vendula Matějů. V té souvislosti upozorňuje na opatrnost při použití hasicího přístroje v motorové části: „Pozor na kapotu, nesmí se celá otevřít, to jen podpoří hoření a vyšlehnou velké plameny. Je dobré ji jen trochu nadzvednout a hasit škvírou."

Pokračuje, že by v autech neměly zůstávat ani plynové zapalovače či spreje. Explodovat může i plechovka coly.

I když hasicí přístroj není v povinné výbavě osobních aut, odborníci z požární ochrany ho doporučují. „Vzhledem k tomu, že oheň v autě může způsobit škody ve statisících, vyplatí se investovat zhruba 600 korun do dvoukilového práškového hasicího přístroje, který už dokáže udělat hodně práce. Ono je totiž nejdůležitější zasáhnout hned v počátku a nenechat oheň rozhořet," argumentuje jednatel jihočeské společnosti Tapyro Zdeněk Kubál.

Doplňuje, že službu odvede i hasicí sprej, jehož pořizovací hodnota je kolem 300 korun.

co dělat v případě požáru auta

při jakémkoli podezření na požár – kouř, je cítit, že se něco pálí,  je třeba co nejrychleji a bezpečně zastavit
- vypněte motor, a pokud je vozidlo vybaveno odpojovačem baterie, vypněte baterie, již to mnohdy stačí, pokud požár vzniká od zkratu v elektroinstalaci – většina požárů vzniká v motorové části nebo od výfuku
- opusťte vozidlo a s připraveným hasicím přístrojem proveďte vizuální kontrolu – stačí pohled pod vozidlo od zadní části až dopředu pod motor
- pokud se potvrdí požár či žhnutí, všichni by měli co nejrychleji opustit vozidlo a to do bezpečné vzdálenosti  – deset metrů rozhodně nestačí
- pokud hoří motorový prostor a máte hasicí přístroj, nikdy zcela neotevírejte kapotu, haste nejprve jen s lehce pootevřenou kapotou motoru, abyste zabránili přístupu vzduchu.
- pozor na popálení od rozžhavené kapoty
- ohlaste požár na linku 150 nebo 112
- nemáte-li hasicí přístroj k dispozici, lze použít deku, kabát či něco jiného, co by zabránilo přístupu vzduchu a požár se tak nemohl šířit – to platí jen v případě, že se jedná o začínající požár
- pokud už  nejste schopni požár uhasit, či nemáte-li dostatek hasících prostředků, počkejte na příjezd požární jednotky v bezpečné vzdálenosti mimo silnici(deset metrů rozhodně nestačí)
- snažte se odklonit projíždějící vozidla, bezpečnost vaše i ostatních účastníků je nejdůležitější
- dojde li k požáru vozidla následkem dopravní nehody situace je podstatně složitější a jedná se hlavně o záchranu lidských životů
Zdoj: ibesip.cz

Autor: Lenka Novotná

25.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení