VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za požár odpovídají i rodiče dětí

České Budějovice – Dvě děti si hrály se zábavní pyrotechnikou a při tom zapálily seník.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Požár. Ilustrační foto. Foto: archiv Jindřichohradeckého deníku

Majitel zažaloval u Okresního soudu v J. Hradci jak děti, tak jejich rodiče o náhradu škody 208 360 korun.

Soud všem žalovaným uložil zaplatit společně a nerozdílně 145 000 Kč s úrokem. Ve zbytku žalobu zamítl.

Dovodil, že nezletilí byli schopni ovládnout své jednání a posoudit jeho následky, a proto za škodu odpovídají. Společně a nerozdílně odpovídají i jejich rodiče, neboť zanedbali povinný dohled nad dětmi. Matky věděly, že si děti hrají s pyrotechnikou, a otec jednoho z nich jim ji opatřil.

Namítané spoluzavinění žalobce na vzniku škody soud neshledal. Seníky bývají běžně umisťovány na volně přístupných prostranstvích, tudíž nelze spatřovat porušení prevenční povinnosti žalobce v tom, že oplocení areálu bylo poškozeno. Navíc bylo prokázáno, že firma díry v plotě průběžně opravovala.

Krajský soud rozsudek potvrdil. Zamítl důkazní návrhy žalovaných, mj. na znalecké zkoumání spontánnosti či vynucenosti výpovědí nezletilých před policií.

Tři žalovaní podali dovolání k Nejvyššímu soudu (NS). Tvrdí, že policie porušila pravidla pro vyslýchání nezletilých. Je prý prokázáno, že žalobce dostatečně nezabezpečil svůj majetek, když umožnil přístup třetích osob do areálu, kde se nacházel seník.

NS poukázal na „nezpochybnitelné zjištění“ krajského soudu, že seno a sláma byly žalobcem uskladněny běžným způsobem ve stavbě z boků volně přístupné. Žádný předpis neukládá jejich oplocení či jiné zabezpečení, ale předmětný seník se přesto nacházel v oploceném areálu a žalobce průběžně prováděl opravy plotu. Jestliže soud na základě těchto zjištění dovodil, že žalobce nezanedbal prevenční povinnost a není dáno jeho spoluzavinění na vzniku škody, není to v rozporu s judikaturou.

Námitky žalovaných k závěrům soudů postaveným prý toliko na základě šetření policie, která prý ale postupovala v rozporu se zákonem, podle NS nepředstavují otázky, které by mohly napadené rozhodnutí krajského soudu činit zásadně právně významným. S námitkami žalovaných se už ostatně vypořádal krajský soud, uzavřel NS a dovolání odmítl.

(ns, vm)

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení