VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktualizováno: Úředníci již připravují volební lístky

Jindřichohradecko - Volební místnosti se podle tajemníka jindřichohradeckého městského úřadu Karla Přibyla plní voliteli rok od roku méně. Lidé kolikrát ještě ani nejsou rozhodnuti, zda svůj hlas odevzdají. Doplněno o anketu.

5.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Strakonický deník


Zatímco kandidáti do krajského zastupitelstva a senátu bojují o náklonnost voličů, na úřadech zahajují zaměstnanci přípravy. „Ve středu a čtvrtek budou pracovníci plnit volební lístky do obálek a v pátek je začnou doručovat do schránek. V Jindřichově Hradci to znamená zkompletovat osmnáct tisíc sad,“ vysvětlil Přibyl.

Pokud by se stalo, že se někomu volební lístky ze schránky ztratí, nemusí zoufat. Podle Přibyla budou náhradní komplety lístků k dispozici buď na městském úřadě nebo přímo ve volební místnosti. Lidé by si měli dát podle něj pozor na to, aby lístky vložili do obálky, kterou dostanou až ve volební místnosti, jinak budou neplatné.

Voličský průkaz

Volit své kandidáty do krajských zastupitelstev mohou lidé pouze ve svém okrsku, takže ti, kteří budou v té době třeba v lázních nebo nemocnici, volit nemohou.

„Ještě nevím, jestli půjdu volit, nejsem si jistý, jestli má senát pro nás význam,“ řekl Petr Filip z Dačic.

Voličský průkaz si mohou zajistit lidé pouze při volbách do senátu, ale i to je omezené. Například ve volebním obvodu Pelhřimov bude možné volit v Pelhřimově, Humpolci či Jindřichově Hradci, ale ne už třeba v Českých Budějovicích. Ten, kdo se ze zdravotních důvodů nemůže dostavit, se může telefonicky dohodnout s volební komisí a pracovníci k němu dojdou, podobně jako obcházejí domy s pečovatelskou službou.

„Po dobu voleb budeme mít zvláštní službu v evidenci obyvatel a občanských průkazů, aby mohli volit i lidé, kteří právě ztratili občanský průkaz,“ uvedl Přibyl.

Kraj obcím pomohl

Starostové obcí se shodují na tom, že jim krajské dotace zásadně pomohly při rekonstrukcích a výstavbách.

„Myslím si, že se krajští zastupitelé musí víc snažit spolupracovat všichni, ne jako ve státě. Velkou výhodou pro nás také je, že je Karel Matoušek v zastupitelstvu kraje,“ uvedl starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod. Díky krajským dotacím se podle něj podařilo postavit například autobusové zastávky v Hostějevsi a Zdešově.

Do budoucna by uvítal větší pomoc při opravách obecních komunikací, protože na ně peníze obce nestačí.

Práci současného krajského zastupitelstva ohodnotil kladně také starosta Majdaleny Karel Fürst, který by byl rád, kdyby to pokračovalo dál jako dosud.

„Vždy jsme se setkali se vstřícností, pokud jsme potřebovali pomoc při přípravě žádostí o granty,“ uvedl starosta Studené Josef Rod. Do budoucna by byl rád, kdyby se krajské granty rozdělovaly nejen podle celkového počtu obyvatel, ale také podle počtu obyvatel v místních částech, aby se mohly i obce jako Studená, která má téměř 1800 obyvatel a s místními částmi 2300 obyvatel, více zapojit.

Autor: Stanislava Koblihová

Půjdete k volebním urnám?

ano

100 %

ne

0 %

ještě nejsem rozhodnutý (á)

0 %

pouze ke krajským volbám

0 %

pouze k senátním volbám

0 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

5.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení