VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylanti zamíří k sousedům kousek za humny

KOZÍ MARATON. Kozu z Eltmannu v Dolním Francku odchytila v pondělí ráno pomocí řemínku služební tašky dálniční policie na A3 u Helmstadtu v okrese Würzburg. Nejkratší cestou urazila 80 kilometrů, podél dálnice by to byla stovka, píše deník PNP. Kozu se jim nepodařilo odvést na nedaleké parkoviště, takže musela být s pomocí chovatele z Uettingenu vyzdvižena přes oplocení komunikace a prozatím dopravena na jeho usedlost. Z její známky byl zjištěn majitel a již si zvíře převzal. Podle policie provoz na silnici neohrozilo.

12.3.2014
SDÍLEJ:

Koza maratonkyně.Foto: Deník/repro PNP

Přibudou tisíce migrantů

Pasov - V Deggendorfu bude zřízeno záchytné středisko pro běžence. Uvedla to ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová. Mají tu být umístěni noví uchazeči o azyl na první čtyři až šest týdnů, než budou rozděleni do jednotlivých hromadných ubytoven. Centrum v Deggendorfu má ulehčit dvěma základnám v Mnichově s kapacitou maximálně 1500 lidí (do roku 2016 má být uzavřeno) a v Zirndorfu. Ministryně uvedla, že jejím cílem je mít takové přijímací středisko v každém vládním okrese.

Deggendorfský okresní hejtman Christian Bernreiter ujistil, že se starostou Christianem Moserem se snaží zrealizovat plány v konsenzu se zemskou a dolnobavorskou vládou. V okrese je dosud asi 225 běženců.

Loni přišlo do Bavorska nově kolem 17 500 uchazečů o azyl. Pro letošek je jich očekáváno přes 24 000, dodává deník.

Moped jako tryskáč

Malý motocykl 35letého řidiče z Braunau zastaveného v Oberdorfu u Salcburku měl při středních otáčkách 105 decibelů,  ve vyšších dokonce 120, tedy téměř jako tryskové letadlo, které má kolem 130 decibelů, napsal deník OÖN. Přiznal, že manipuloval s tlumičem výfuku, protože chtěl u stroje dosáhnout „lepšího soundu". Hrozí mu pokuta, nebo zabavení mopedu. Upravené motocykly nebo mopedy hornorakouská policie pravidelně kontroluje, ale jak řekl šéf dopravky Klaus Scherleitner, většinou řidičům jde o vyšší rychlost a ne o zvuk…

Prezidentův dluh

Soud v Mnichově projednává obžalobu prezidenta FC Bayern Uliho Hoenesse z krácení daně. Podle obžaloby měl mezi lety 2003 a 2009 zatajit daňovou povinnost ve výši 3,5 milionu eur. Obviněný na úvod sám přiznal, že nepřiznal ještě o patnáct milionů víc. Na začátek třetího dne hlavního líčení ale zástupkyně finančního úřadu vyčíslila zkrácení daně dokonce na 27,2 milionu eur! Hoenessův obhájce Hanns W. Feigen k tomu ve středu řekl, že toto číslo je věcně podložené, o tom že nepochybují, ostatně prý už bylo i v Hoenessově sebeudání v lednu 2013.

Pasovský deník PNP si s dluženou sumou pohrál a spočítal, že s 27,2 milionu eur by stát mohl měsíc podporovat 69 500 sociálně potřebných (po 391 eur měsíčně), nebo by za tytéž peníze mohlo 36 266 fanoušků dostat celoroční permanentky na nejlepší místa na Bayernu (po 750 eurech).  Na MS do Brazílie by mohlo za 27,2 milionu letět přes 45 000 fandů. Na druhé straně 27,5 milionu eur zaplatil FC Bayern v roce 2011 Schalke za přestup brankáře Manuela Neuera…

Pokuta nemravovi

Suspendovaný 56letý starosta Scheyernu v okrese Pfaffenhofen byl v Mnichově odsouzen k peněžitému trestu 5250 eur za to, že loni fotografoval jednu ženu pod sukněmi. Podle rozsudku nešlo o ojedinělý delikt – na jeho kameře bylo nalezeno 99 snímků a 27 videí, dodává PNP.

Jak škodí černá práce

Tzv. stínová ekonomika (fušování), krácení sociálního pojištění a daňové povinnosti způsobily v letech 2011 – 13 v Rakousku škody v celkové výši 5,9 miliardy eur. Uvádí to studie profesora pro ekonomické vědy na Keplerově univerzitě v Linci Friedricha Schneidera. Jak rozvedl včerejší deník OÖN, kvůli sociálnímu podvodu přišel stát o 1,1 miliardy, ztráta na daních a sociálním pojištění z černé práce činila 2,96 miliardy a „klasické" krácení daní 1,86 miliardy.  Celkových 5,9 miliardy představuje podle Schneidera 4,67 procenta veškerých  příjmů z daní a sociálních odvodů.

Schneider podle listu podvody diferencuje. Například 35 procent „fušování" je tzv. komplementárních - jde tedy o výkony, které u oficiálních subjektů nejsou zákazníky poptávány, protože jsou od nich příliš drahé. „Mnoho domů by bez černé práce nestálo," uvádí příklad Schneider. Také z načerno vykonaných sociálních služeb, jako třeba pečovatelských, profitují mnozí potřební, kteří by si je u oficiálních institucí nemohli dovolit.

Počet fušujících „na vedlejší úvazek", tedy těch, kteří mají řádné zaměstnání a pouze nezdaňují „černé přesčasy", Schneider odhaduje na 900 000 až 1,1 milionu.

Autor: Vladimír Majer

12.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení