VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co když začne hořet Šumava?!

Linec – V trojzemí Bavorsko, Mühlviertel a jižní Čechy bude 30. června až 2. července přeshraniční cvičení zásahových složek pro případ katastrofálního velkoplošného požáru šumavského lesa, píší OÖN. Nese název „Austrian Bavarian Czech Forest Fire Drill".

5.4.2017
SDÍLEJ:

Hasiči připravují velké cvičení.Foto: Deník/repro

Přípravy akce, k níž bylo vybráno území kolem Třístoličníku, podle deníku běží od loňska na plné obrátky.. „Společná cvičení hasičských složek sousedních zemí jsou v příhraničí častá, záchranáři se navzájem znají a umí spolupracovat. Akce v tomto rozsahu a účasti sil ze tří zemí je ale jedinečná," zdůrazňuje linecký list.
Tématem se zaměstnává i menší projekt Interregu nazvaný „Přeshraniční zásahový plán Horní Rakousy-Bavorsko k efektivní ochraně lesa před požárem". Pro letní cvičení se momentálně rozpracovávají podklady. „Cílem je především vyzkoušet přeshraniční práci štábů a místní šetření možností pohybu zásahových složek v terénu. Nácvik spolupráce s úřady a vlastníky nemovitostí je rovněž předmětem akce. Bude pravidelně zkoumána kapacita rezervoárů vody v oblasti, aby v případě změn stavu byl plán zásahu přepracován," uvádějí OÖN.

Malý hrdina

Otec a syn Skorumpanové.

Středeční vydání lineckého deníku OÖN se vrací k pondělnímu činu 10letého chlapce. Jak náš list uvedl, když v jeho pokojíku v bytě v Hittmaierově ulici v Linci vypukl kolem 23. hodiny po zkratu nabíječky požár, kouřem probuzený malý Emin vyskočil z okna ve výšce šesti metrů a přes těžké zranění informoval sousedku, která alarmovala záchranné složky. Ty rodinu v poslední chvíli vyvedly z ohrožení.
„Plameny byly čím dál větší a cesta ke dveřím zatarasená hořící koloběžkou," popisuje Emin situaci. „Chtěl jsem dveře vykopnout, ale nešlo to, byly už zkřivené." Pak si prý řekl, že bude lepší, když v bytě nezůstane, jinak že uhoří. „Přes paniku zavolal nejprve otci, který byl na noční směně ve Vöest Alpine, že hoří, a ten okamžitě vyrazil. Pak Emin otevřel okno, sebral odvahu a vyskočil. Deštěm změkčený trávník dopad ztlumil, chlapec si jen zlomil ruku," uvádí deník.
Vrátil se ke vchodu do domu a zazvonil na sousedku. Současně s policií přijel jeho otec Midhat Skorupan. „Kopal jsem do dveří bytu tak dlouho, až povolily," říká. Záchranáři pak ze zakouřeného bytu vyvedli Eminovu matku (29), jejího 15měsíčního syna, 12letou dceru a matčina nového 32letého partnera. Ti pevně spali a o nebezpečí nic nevěděli. Bosenskou rodinu dopravili do nemocnice s otravou kouřem a Emin strávil noc v MedCampu Keplerovy kliniky, kde byl operován. „21 mužů linecké profesionální jednotky hasičů bylo v akci do půl jedné," pokračuje list a cituje velitele zásahu Andrease Kocha: „Při našem příjezdu hořelo v dětském pokoji vybavení, okna popraskala žárem. Ostatní místnosti bytu a schodiště byly jen lehce zakouřeny."
„Ze šťastného konce má radost i Eminův nejlepší kamarád, čtrnáctiletý Nuri. Prý doufá, že brzy zase budou moci hrát spolu fotbal," uzavírají OÖN.

Jak vypadala chudoba

Steyr kolem roku 1928…

V Muzeu světa práce ve Steyru byla v úterý zahájena výstava „Supersociálně", pojednávající „zacházení s chudobou", přesněji se životními riziky, napsaly OÖN.
Připravily ji odborné kurátorky Keplerovy univerzity Brigitte Kepplingerová a Irene Dyk-Plossová. Expozice dokumentuje, jak se v uplynulých 150 letech industrializace společnost stavěla k chudobě. Linecký deník pro ilustraci uvádí fotografii z horkého léta 1928, kdy v dělnické čtvrti Ennsleite naplnily matky studenou vodou necky a hubené děti se v nich ochlazovaly… „Dva roky nato vypukl ve městě hlad, ve Steyrwerke masově propouštěli a živitelé rodin byli bez práce," zmiňuje list. „Evangelický farář tehdy koupil pole, kde si nouzí trpící mohli vypěstovat alespoň brambory a zeleninu…" Výstava potrvá do konce roku.

Lyžařka se odhalila

Lindsey Vonnová na svém facebooku.

Americká lyžařská hvězda Lindsey Vonnová (31) si očividně užívá volna po seriálu Světového poháru, ale trocha touhy po příští sezoně ji neopustila, napsaly linecké OÖN k fotografii, kterou Vonnová zveřejnila na své titulní facebookové stránce: hůlek se nevzdala, závodní kombinézy a lyží prý pro danou chvíli docela snadno…

Sousedé strojí papežovu gardu

Klepají pro papežovu gardu.

Kováři pracující starým řemeslným způsobem, bratři Johann a Georg Schmidbergerové z hornorakouského Mollnu (okres Kirchdorf), dostali v roce 2009 „zbrojařskou" zakázku z Vatikánu – vyrobili 80 brnění pro švýcarskou gardu, „ochranku" papeže. Ročně dodávali kolem deseti kusů zhotovených podle krejčovských měr, v devíti rozměrech pro jednotlivé muže stráže. Byla to první brnění pro gardu po 500 letech a nová podle Johanna Schmidbergera budou potřeba zase až za půl tisíciletí, píší OÖN. Zato firmička dostala novou zakázku z Vatikánu – na zhotovení třiceti až čtyřiceti charakteristických helem gardy, tzv. morionů.
Jak linecký deník poznamenává, Schmidbergerovi produkují brnění, meče, ale i železná zábradlí – zkrátka všechno, co je historické, jak řekl Johann - už od 14. století. Také mnoho věcí restaurují.

Autor: Vladimír Majer

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení