VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Arktidy si povezou tunu potravin

České Budějovice - Vědci Jihočeské univerzity se chystají na další expedici na souostroví Svalbard. Na cestu dostali i vlajku města

15.6.2012
SDÍLEJ:

Vědci Jihočeské univerzity si převzali vlajku města České Budějovice. Na snímku zleva rektor školy Libor Grubhoffer, vedoucí Centra polární ekologie JČU Josef Elster, jeho zástupce Oleg Ditrich, účastníci polární expedice Alexandra Bernardová a Jan Kavan Foto: Deník/Václav Pancer

Nakupování zásob potravin na dlouhé tři měsíce, balení osobních věcí jen do jednoho batohu a samozřejmě i příprava na výzkum. Tím vším nyní žijí vědci a studenti Jihočeské univerzity, kteří již brzy odjedou na další expedici do Arktidy. Včera navíc od primátora Českých Budějovic Juraje Thomy dostali vlajku města.

Ta ozdobí jejich dočasný domov na souostroví Svalbard v Severním ledovém oceánu. „V minulých letech jsme s sebou vozili vlajku Jihočeského kraje, kterou jsme vyvěšovali buď uvnitř naší pronajaté chaty nebo venku na ocelové věži. Teď k ní tedy připojíme i tu městskou," uvedl vedoucí Centra polární ekologie JČU Josef Elster.

Letos se vědci chystají již na svou sedmou polární expedici. Do Arktidy odjedou na přelomu června a července. Badatelský tým tvoří zhruba 50 lidí. Jedním z účastníků je Jan Kavan, který má na starosti i zásobování. „Právě teď je nejhektičtější období. Včera jsme byli nakupovat poslední potraviny, museli jsme zajistit také dopravu materiálu polskou lodí a letenky," vysvětlil.

Vědci si pořizují zásoby na celou tříměsíční expedici, to znamená téměř tunu jídla. Kupují především trvanlivé potraviny jako konzervy, těstoviny, kompoty nebo sušenky. „Snažíme se vybírat co nejrozmanitější věci, aby nám to brzy nelezlo krkem. Můžeme si také jídlo zpestřit rybami, které nachytají kolegové. Sice je nejdřív pitvají pro vědecké účely, ale maso se pak dá sníst," doplnil Jan Kavan.

Každý účastník expedice si musí sbalit osobní věci jen do jednoho batohu. Základem podle Kavana je několik vrstev teplého oblečení a nepromokavá bunda. Na Svalbardu však nepanuje taková zima, jak si mnohdy lidé představují. „Přirovnal bych to k našemu listopadu. Touhle dobou je tam sychravo, nepříjemné je především vlhko a vítr," popsal Jan Kavan.

Jihočeští vědci budou v Arktidě pokračovat ve svých dosavadních projektech. Mimo jiné tu zkoumají, jak globální oteplování a úbytek ledovců ovlivňuje vegetaci. Letos byla navíc univerzita přijata do prestižní komise a díky tomu se mohou studenti více zapojovat do mezinárodních vědeckých programů.

Brzy se také Jihočeši na Svalbardu dočkají lepšího zázemí. Příští rok by měla začít výstavba jejich vlastní výzkumné stanice na západním pobřeží v městečku Ny Alesund. „Zatím žijeme v polních podmínkách, půjčujeme si ruskou loveckou chatu. Výzkumná stanice nám přinese mnoho výhod, budeme mít lepší podmínky pro práci i bydlení," komentoval Josef Elster.

Autor: Andrea Zahradníková

15.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení