VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasič ve zbroji běžel sto kilometrů

Linec – Andreas Michalitz z Vídeňského Nového Města v sobotu uběhl 101 kilometr v kompletní hasičské výzbroji za 15:10 hodiny.

6.2.2017
SDÍLEJ:

Hasič - vytrvalec.Foto: Deník/repro

Tím výrazně zlepšil dosavadní nejlepší výkon 22:55:06 hodiny, který držel jeho německý kolega-hasič, informují OÖN.
Michalitz odstatoval v pět hodin ráno v Katzelsdorfu s výstrojí o váze 23,7 kilogramu. Na trati ho sledovaly stovky diváků, statisíce navštívily facebook novoměstské hasičské jednotky.

Domácí nebezpečí

Domov je nebezpečným místem. V Německu v něm přišlo v roce 2015 při nehodách o život 9815 lidí, téměř o 800 víc než v roce 2014. „Riziko smrtelného úrazu v domácnosti je nesrovnatelněji větší než v silniční dopravě, kde ve stejném roce zahynulo 3459 osob," píše PNP. Počet smrtelných úrazů doma roste nepřetržitě od roku 2007 a podle ředitelky obecně propěšné společnosti „Bezpečný domov" Susanne Wölkové se bude zvyšovat dál se stoupajícím průměrným věkem obyvatelstva. Staří lidé jsou při ubývající svalové síle a horším zraku obzvlášť ohroženi pády. Často jim chybí uvědomění si, že mnohé věci už bez pomoci nedokáží. Mnoho z nich žije osaměle a po nehodách jsou mnohdy nalezeni pozdě.
Podle Institutu Roberta Kocha dojde ročně v domácnostech k asi 3,15 milionu zranění. Způsobují i značné hospodářské ztráty – ošetřování zlomeniny krčku stehenní kosti například všeobecné zdravotní pojišťovny hradí více než 7000 eur. Pády například při mytí oken či klopýtnutí o kraj koberce či kabel vysavače způsobují přes 80 procent smrtelných zranění.

Ptačí chřipka zasáhla Bavorsko
Ptačí chřipka se aktuálně vyskytuje ve 34 okresech a šesti statutárních městech Bavorska. V celé této zemi je nařízeno držení drůbeže v uzavřených stájích, ministerstvo životního prostředí dále zakázalo vystavování a trhy s drůbeží.

Nebezpečné drony

Malé velké nebezpečí

Podle odhadu je v Německu zhruba 400 000 dronů. „Jsou atraktivní nejen pro hobby piloty a fotografy, ale zajímají se o ně i zločinci," píše PNP. Experti se v Kaufbeurenu radí na účinné ochraně před těmito stroji. Jsou rizikem například pro dopravní letadla, když se k nim přiblíží – piloti loni oznámili více než 60 takových nebezpečných situací nad Německem. Ohrožují ale i na zemi – v listopadu jeden takový malý bezpilotní letoun spadl vedle rodiny v olympijském parku v Mnichově. Mohou sloužit při řadě trestných činů, začínaje prostým špehováním sousedů, ale hrozí i jejich zneužití teroristy. Konference v Kaufbeurenu je pořádána za spoluúčasti izraelských expertů, kteří jsou pokládáni v rozvoji dronů za světovou špičku.

„Slaměné" vepřové pro kantýny

Zdravé chovy pro velké kantýny.

Při Zeleném týdnu v Mnichově, největším zemědělském veletrhu na světě, představil nedávno bavorský ministr výživy Helmut Brunner svou strategii vysoce hotnotných potravin z Bavorska. Nyní svou působnost rozjel první řetězec – „Stroh-Schweine" nabízí velkým kantýnám maso vepřů chovaných zvlášť šetrně ke zvířatům, ve stájích s velkým prostorem k ležení a se slaměnou podestýlkou, píše PNP.
S odběrateli už jsou uzavřeny smlouvy na dodávky závazného množství a s pevnými cenami. Patří k nim Allianz, Audi, Bayern-Bankett, Linde, MAN, Münchener Rück, kantýny vysokých škol v Erlangenu/Norimberku a komora bavorských pojišťoven – vesměs velkokuchyně s více než tisícem jídel denně. V nejbližších dnech mají producenti ustájit první selata, od června budou na jídelníčcích partnerů „hotová" prasata. „Potřebujeme mít vedle široké kvalitní nabídky také prémiový segment," říká ministr Brunner.

Spustili veleplachetnici

V neděli vyplul z Kielu futuristicky vyhlížející trojstěžník Sailing Yacht A, který postavily loděnice German Naval Yards pro ruského miliardáře Andreje Melničenka. Oficiálně mu bude loď předána později na jaře.
Jachtu pro Melničenka navrhl francouzský designér Philippe Starck, který pro stejného zákazníka projektoval před lety motorovou jachtu „A", dlouhou 119 metrů. Postavili ji rovněž v Kielu. „Sailing Yacht A je ale ještě objemnější," popisuje PNP. Je dlouhá skoro 143 metry a široká téměř 25 metrů. S více než 3700 metry čtverečními plachet – tedy asi polovina fotbalového hřiště - je lodí superlativů. „Má mimo jiné panoramatickou jídelnu pod čarou ponoru a vlastní ponorku," dodává list.

Autor: Vladimír Majer

6.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení