Kulisou experimentální inscenace Máje Karla Hynka Máchy se stala Šumava. Zdenek Zaoral se při natáčení opět vrátil do Jihočeského kraje, kde pořídil svůj předchozí film Pavučina (rok 1986, Deník o tom psal 19. dubna 2013.).

Dílo Poutníci lze bez nadsázky označit za šumavské. V ději se objevují Lipno nad Vltavou, zdejší nádraží, kemp, kiosek, pláže, Rožmberk, Vyšebrodsko, šumavské tratě, silnice kolem Vltavy, vlakové zastávky, hospůdky a také jezera (Lipenské a Plešné). Vznik Poutníků patří ještě do doby, kdy Šumava byla „jen" chráněnou krajinnou oblastí (park vznik v roce 1991). A také ještě trval komunismus, kdy Plešné jezero bylo zapovězenou zónou. Štáb si však sehnal potřebná povolení ke vstupu, a tak tu mohla vzniknout snová scéna, kdy herečky tančily na břehu i ve vodě v bílých prostěradlech.

K jezeru herci a štáb jezdili na náklaďácích. Kromě pohraničníků na filmaře dohlížel tehdejší vedoucí strážní služby CHKO Milan Soukup. „Dělal jsem jim doprovod a při natáčení u Plešného jezera jsem s nimi strávil jeden den. Pamatuji se, že bydleli v hospodě v původní Nové Peci," uvedl Milan Soukup. Potřebné věci nejčastěji domlouval s Kateřinou Lojdovou, která ve filmu nejen hrála, ale podílela se také na výrobě. „Dívky měly točit scénu u Plešného jezera jako spoře oděné víly. Bylo sice léto, ale prudce se ochladilo a herečkám se nechtělo do ledové vody. Vymlouvaly se, že se v hospodě nemohly umýt a že nechtějí čistou vodu v jezeře ušpinit," směje se Milan Soukup. Dodnes vidí jednu herečku modrou zimou, na níž režisér volal, aby vydržela ležet na studeném balvanu, protože „záběr byl skvělý".

Nedaleko jezera stál opuštěný dům pro velitele roty pohraniční stráže. Právě tam štáb umístil maskérnu. „Pár dní před točením u jezera jsem filmaře potkal u zastávky Ovesná, kde začíná vzdutí Lipna. Tam jsem je upozornil, že k Plešnému musejí mít zvláštní povolení," vzpomíná někdejší strážce Milan Soukup, kterému je 74 let.

Na televizním kanálu Kino CS Poutníky nedávno viděl pětačtyřicetiletý Vilém Neubauer z Lipna nad Vltavou. „Ve filmu jsem poznal lipenské nádraží, zdejší kiosky u přístaviště, které už neexistuje, pláž i jiná místa Rožmberk a asi Dolní Vltavici," uvedl pamětník, kterému bylo v době natáčení 18 let a krátce poté šel na vojnu. V paměti mu utkvělo pódium, na němž herečky tančí. A v letním kině potkal Ondřeje Pavelku.

Komediantský vůz s herci jel od Lipna směrem do Vyššího Brodu. Kemp ve filmu patří na Soumarský most a záběr na kuriózní plavidla na řece pochází od Rožmberku. „Domnívám se, že hádka v hospodě kvůli programu v televizi byla natočena v Perneku," přemýšlí Vilém Neubauer.

Část děje se odehrává ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. I tam podle scénáře herci v dešti pro vojáky recitovali Máchův máj.

Poutníci (1988)DĚJ: Čerstvý absolvent DAMU hledá originální přetlumočení Máchova Máje do jevištního tvaru. Dramatizace Máje se odehrává na zkouškách, při vystoupeních a v režisérových představách. S tím jsou spojeny příhody členů herecké skupiny během letního putování po Šumavě s koňmi a vozem po vzoru kočovných komediantů. Třetí linii tvoří „svět okolo" jednání s funkcionáři, různě reagující diváci a šumavská příroda.
Hrají: Ondřej Pavelka (mladý režisér Pavel), Karel Hábl (Honza, Pavlův přítel), Eva Salzmannová (studentka žurnalistiky Vanda), Petra Lustigová (studentka herectví), Alena Mihulová (Radka), Hana Sršňová (studentka herectví Zuzana), Kateřina Lojdová (Irena, sekretářka funkcionáře Staňka), Luboš Veselý (student herectví Jirka), Jarmil Krocan (funkcionář Staněk), Václav Hálek (referent), Zdeněk Dušek (lesník), Vanda Hybnerová (funkcionářka
Námět a scénář: Zdenek Zaoral, Ondřej Pavelka a Eva Pašková
Hudba: Václav Hálek
Kamera: Michal Kulič
Zpěv: Alena Mihulová
Text písně: Jana Černochová