VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Housle jsou rozmanité, říká talentovaná hudebnice

České Budějovice - Na houslích nejvíc miluje jejich zvuk. Hudební nástroj navíc ovládá bravurně. Po mnoha úspěších se nyní Markéta Kazdová chystá reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži Eurovize.

5.2.2014 1
SDÍLEJ:

Markéta Kazdová.Foto: Přemysl Fejfar

Kdy jsi poprvé ve svém životě zaznamenala, že existuje hra 
na housle?
Když jsem chodila do první třídy. To tehdy na housle začal hrát jeden kamarád. Naše mamky se pak spolu o tom bavily, na základě čehož jsem to také zkusila. A už jsem 
u houslí zůstala.

Jak hru na housle dnes vnímáš?
Především jako koníček. Nevím, jestli bych se tím mohla živit. I když přemýšlím, že bych šla na konzervatoř. Houslím se totiž věnuji hodně. Ale skutečně jen ve volném čase, rozhodně nijak přehnaně.

Kolikrát týdně cvičíš?
Když jsou sólové soutěže, tak mám dvakrát až třikrát týdně hodinu s paní učitelkou. Jinak cvičím každý den hodinu nebo hodinu a půl. 
K tomu chodím jednou za čtrnáct dní na korepetice s klavírem. Když se blíží soutěže, tak trochu přidám.

Kromě samotných hodin v hudební škole, lze se připravovat 
i jinak?
Ano. Když si vybírám skladbu, kterou plánuji hrát, tak si ji nejdříve najdu na internetu na youtube. Vyberu si, jaké její provedení se mi nejvíc líbí a pak se snažím co nejvíc se tomu přiblížit.

Co tě vůbec na hře oslovuje?
Líbí se mi zvuk houslí a jejich rozmanitost. Že se nechá určitá hudba zahrát několika způsoby a spolu různě kombinovat. Jak například do rocku, tak i vážné hudby.

Skromnost stranou. Cítíš, že se zlepšuješ?
Myslím si, že ano. K tomu navíc přispívá i to, že o prázdninách chodím na hudební kurzy. Tam máme jiné učitele, což je zase jiný obohacující přístup. Navíc poslouchám vše, co se dá.

Mladí lidé většinou touží být součástí nějaké party. Jak je to u hry na housle?
Také máme partu. Hlavně 
s klavírním oddělením, kde mám kamarády. Hrajeme takzvané komořiny, kde jsou většinou housle, cello a klavír. Učitelé spolu spolupracují, zastoupené jsou i různé věkové kategorie a spolu trávíme také volný čas a jezdíme dohromady na soutěže.

Už jsi dosáhla několika úspěchů. Čeho si nejvíce ceníš?
Velkou radost mám z čestného uznání prvního stupně na Kociánově houslové soutěži. Ta je totiž mezinárodní, což má tedy váhu. Byli tam soutěžící z různých zemí. A i když nešlo o první tři místa, má to pro mě velkou cenu.

Co máš nyní před sebou?
Na konci února bych se měla zúčastnit soutěže Eurovize. Zatím o tom příliš nevím. Jen si mě zavolala paní učitelka a zeptala se, zda bych byla ochotná do toho jít. Zúčastním se prvního kola a pokud bych postupovala dále, mohla bych se dostat do celoevropského kola.

Zmínila jsi konzervatoř. Chceš ji zkusit?
Nyní studuji na Gymnáziu Jírovcova. Možná bych mohla zkusit konzervatoř zároveň se střední školou, ale ještě jsem se nerozhodla.

Hlavně mladí sportovci sní 
o tom, že se svým koníčkem budou živit. Jak je to u houslí?
Uživit se hudbou je těžké, ale ráda bych hrála dále. Například v nějakém orchestru. Ale třeba i jen s kapelou jen tak pro zábavu.

Máš nějaké vzory?
Mám, ale ty jsou spíše nedosažitelné. Prostě Pavel Šporcl… Byla jsem na jeho dvou koncertech a to je člověk, kterého obdivuji. Sleduji ale i různé zahraniční houslisty.

Dáváš si nějakou metu, kdy by sis řekla, že jsi spokojená?
Tak každý rok je něco, co bych chtěla dokázat a na co se chystám. Letos třeba na další ročník Kociánovy soutěže. Kdybych se na ní dostala mezi tři nejlepší místa, to bych byla moc spokojená.

Mladé talentované Jihočechy pravidelně představuje nová příloha Junior Deník. Tu dostávají přeplatitelé Deníku v úterý navíc jako dárek k tištěným novinám. Přeplatné je možné objednat na telefonním čísle 602 190 632.

Autor: Radek Papáček

5.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení