V rámci sedmitýdenního průzkumu v Neualbenreuthu (okres Tirschenreuth) našli odborníci zemského úřadu životního prostředí v Horním Falcku materiál sopečného původu včetně vulkanického skla. „Je to senzace, k poslední masivní sopečné aktivitě v Bavorsku tedy došlo v měřítku vývoje Země jen před mrknutím oka," řekla ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová.

Průzkum pomohl rekonstruovat také dějiny klimatu doby kamenné. Analýzy spektra pylů nalezených v hloubce 26 metrů ukázaly, že v době erupce bylo toto území nezalesněnou studenou stepí. Během dalších 80 000 let se díky oteplení přeměnilo v hustě zalesněnou krajinu. Přišla nová doba ledová a s ní les znovu zmizel. Dnešní podoba území s jehličnany a mokřinami vznikala až před 10 000 roky.
„Experti odhalili sopečný přírodní fenomen u české hranice při vrtech sahajících do hloubky až sto metrů," pokračuje PNP. „Předtím geologové při rutinních průzkumech v lesním území narazili na kruhovou terénní strukturu o průměru asi 300 metrů. Nic ale na první pohled neukazovalo na možný vulkán, po typickém kráteru nebylo ani stopy."
Úřady plánují k místu „mladé" sopky vést cyklistickou stezku. Neualbenreuth leží u české hranice „naproti" zaniklé obci Mýtina jihojihovýchodně od Chebu.

Nezvyklá reklama na Bavorsko…I „kerka" patří k Bavorsku

„Klišé o Bavorsku jsou hluboce zakořeněná. Jen tak si lze vysvětlit, proč aktuální kampaň bavorské turistiky vyvolává takové vlny," napsal deník PNP. „Zemi v ní totiž nepropaguje chlap v kroji s půllitrem piva, ale potetovaný mladík do půl těla nahý, s dlouhým zrzavým vousem." Třeba Hambuerger Morgenpost se ptá, čemu že tento vousatý hipster dělá reklamu, a „překvapivě" nachází „neuvěřitelné": „Bavorsku, spolkové zemi na jihu Německa, pro kterou jsou příznačné dirndl, pšeničné pivo a Oktoberfest…"
Tím polonahým mužem, který v rámci kampaně #EchtEinladend propaguje svou vlast, je Franz Josef Keilhofer (28) z Bischofswiesenu, který pracuje jako keramik, model, výpomocný učitel a ještě zpívá s kapelou, uvádí pasovský deník PNP.
„Určitě to není obrázek, který by turistovi proletěl hlavou jako první při pomyšlení na Bavorsko, ale s Franzem Keilhoferem můžeme ukázat, že živoucí tradice v této zemi může mít úplně jinou tvář," říká ředitel Bavorského turismu Jens Huwald. „Sedlák, který zároveň letí světem jako kultivovaný hipster, přesně ztělesňuje to, co v Bavorsku existuje vedle běžných klišé."

Přes Colorado přešel, teď chce přes Salzach.Přebalancuje řeku?

Lukas Irmler (26) z Freisingu, profesionální „slackliner", chodec po popruhu širokém několik centimetrů a poměrně volně upevněném mezi dvěma body, chce v sobotu v dolnobavorském Burghausenu vytvořit světový rekord v balancování přes tekoucí vodu, řeku Salzach. Měl by zdolat vzdálenost 200 metrů.
Po pružné pásce se už prošel například v Peru ve výšce 5000 metrů, přes Verdunskou rokli ve Francii nebo přes Viktoriiny vodopády v Africe. I pokus v Burghausenu bere ale jako velkou výzvu. „Potíž je v tom, že řeka nemá žádné pevné body, které by usnadňovaly orientaci," říká. Půjde napříč pohybu vody, což vyvolává pocit neustále unikající půdy pod nohama…
Před rokem se pokusil ve Straubingu přejít 120 metrů přes Dunaj (Deník informoval), ale úplně to neklaplo. „Teď si rovnou ještě kus přidal, jinak by to prý byla nuda," uvádí PNP.

Kradli s „úřední pomocí"

Ve středu začal v Mnichově proces se čtyřmi členy bandy zlodějů, která podle obžaloby v letech 2004-14 spáchala v prostoru Mnichova a Ingolstadtu 202 vloupání se škodou za 2,4 milionu eur. „Tipy na výnosné objekty přišly z finančního úřadu – jedna z obžalovaných tam byla zaměstnána ve shromažďování dat," uvádí PNP. Jeden z obviněných (43) také na finančním úřadě pracoval. „Skupina měla i právní ,zaštítění´- před jiným senátem trestního soudu stane v tomto měsíci advokátka, která pro ni opatřovala údajně od nic netušícího policisty informace, zda někteří členové nejsou podezřelí nebo hledaní." V přípravném řízení všichni obvinění činy doznali.
Na stopu bandy přivedli kriminalisty svědkové, kteří si poznamenali číslo auta, s nímž zloději odjížděli z místa činu.

Boží tělo v Mnichově.Slaví Boží tělo

Katoličtí věřící slaví 4. června slavnost Těla a krve Páně (Božího těla), svátek, kterým se zdůrazňuje přítomnost Ježíše Krista jako Boha i jako člověka v eucharistii – má víru veřejně deklarovat většinou hostií zpodobňující Kristovo tělo, nesenou ulicemi v monstranci. Kněží chodívají pod baldachýnem. Jak píše PNP, žádný jiný den církev nevystavuje tolik barokní okázalosti jako na Boží tělo – trasu procesí zdobí prapory, girlandy, mnohdy i koberce z květin. V Mnichově se koná bohoslužba na Mariánském náměstí (na archivním snímku), po níž chodí procesí vnitřním městem. V řadě míst jsou v průvodu církevní symboly, v Bambergu třeba 18 mužů nese asi 600 kilogramů těžký kříž z tamního dómu, který je jinak uložen v diecézním muzeu. Zvyk vznikl ve 13. století. Udržuje jej i církev v České republice, ale v šesti německých spolkových zemích včetně Bavorska a v obcích dalších zemí s většinou katolíků je státním svátkem. Jinde mají věřící nárok na poskytnutí neplaceného volna.