Okamžité pátrání po něm nebylo úspěšné. „Pravděpodobně stejný muž o něco později odcizil v Theresienreutu stříbrnou Toyotu Advensis a pokračoval v jízdě," uvádí deník PNP. „V autě se nacházel majitelův pes, kterého později neznámý pustil. Po zloději není ani stopy," uzavřel list.

Po létě vypouštěli vlky.Plašili vlky

V Rinchnachu v okrese Regen slavili v pondělí opět tradiční „vypouštění vků". „Několik tisíc lidí sledovalo, jak městečkem táhne na 600 mladíků s kravskými zvonci," popisuje PNP. Celonoční rej ukončilo až vyzvánění kostela v šest ráno.

Jak šéf turistické kanceláře Reinhold Ertl vysvětlil, původ zvyku sahá do osmnáctého století, když pasáci zháněli po létě dobytek z horských pastvin zpět do domovských stájí. Poté „směli" do lesů a na luka opět medvědi a vlci. Aby ale nepřišli i do vsí, dělali tu jejich obyvatelé celou noc co největší „bengál". Připojované vysvětlení, že rámus má také odhánět duchy a démony, je prý ale jen mýtem, uvádí list.

Pro pasáky byla noc na Martina, kterou letní pasení končí, „nocí volna". Když dostali svou chudou mzdu, nasadili si spolu s místními mladíky kravské zvonce a chodili od dvora ke dvoru, kde je lidé hostili.

Rinchnach je od roku 2009 držitelem světového rekordu ve „vypouštění vlků" – ve stejném rytmu tu do taktu pastýře zvonci pohupovalo 1370 mladíků.

Nejlepší práskači Bavorska.Mistři v práskání

V Dorfenu u Erdingu proběhlo 18. mistrovství Bavorska v dalším lidovém zvyku, v práskání bičem. O titul usilovalo 26 nejlepších od 17 do 70 let. Desetičlenná porota hodnotila především jejich cit pro rytmus, muzikalitu, sílu zvuku práskání a vytrvalost, uvádí PNP. Zvítězil už podesáté Barthl Fleck z Reichsbergu na snímku vpravo. Anton Esterbauer ze stejného spolku byl těsně druhý.

Au-pair babička

Po úmrtí manžela chtěla bývalá učitelka Ingeborg Tremlová (61) z Regenu někam pryč, pokud možno co nejdál, jak říká. Surfovala po internetu a našla "Granny Aupair", agenturu z Hamburku, která zprostředkovává „chůvy v babičkovském věku". Rozhodla se pro rodinu v Číně. „Z plánovaných tří měsíců v Pekingu bylo nakonec jen třicet dnů, ale paní Tremlová se nenechala odradit a zkusila to ve Francii," popísuje PNP. „Na druhý pokus to klaplo a strávila čtyři a půl měsíce u rodiny v předměstí Paříže."

Au-pair na procházce.O svých zážitcích v Číně si vedla deník a vydala pak stostránkovou knížečku, v níž nesměla podle dohody zveřejňovat snímky hostitelské rodiny. Jména jejích členů změnila. Hostitelé předtím pobývali v Německu, z čehož profitoval devítiletý syn Nico, který tři roky chodil do německé školy a perfektně ovládá němčinu. Jeho sestřičce Kathi jsou dva roky. Otce Tinga, povoláním bankéře, bavorská au-pair sotva zahlédla, téměř denně byl v práci do 23 hodin. Matku Nathalii, Rusku, která byla v pátém měsíci těhotenství, paní Tremlová líčí jako rezervovanou, náladovou, stále poučující. Pobyt v Pekingu skončil, když Nathalie náhle odletěla za nemocnou matkou do Ruska a vzala s sebou děti.

Rodina bydlela v perfektně zařízeném bytě v 16. patře v centru Pekingu, děti měly spoustu hraček včetně technických, na baterie, ale za celé čtyři týdny rodina snad byla jen jednou pohromadě u stolu. Ve volném čase se „au-pair" seznámila s učitelem malování, navštívila s ním výstavu, koupila si pár obrazů, shlédla pár pamětihodností jako Náměstí nebeského klidu, navštívila velké obchodní centrum, dopřála si masáž a párkrát si vyrazila na jídlo.

Její knížečka se volně neprodává, je ji ale možné objednat u autorky (09921/9603223), uzavírá PNP.