OBRAZEM: Kraj poděkoval olympionikům juniorům

České Budějovice - Včera se sešli medailisté z červnové letní olympiády dětí a mládeže, aby převzali ocenění za úspěšnou reprezentaci jižních Čech

21.9.2013

Radní Jihočeského kraje odměnili 20. září dobré výsledky reprezentantů Jihočeského kraje na hrách VI. letní olymiády dětí a mládeže ČR, která se konala ve Zlíně. Foto: Deník/Václav Pancer

Zatím sbírají medaile při mládežnickým soutěžích, ale možná za pár let jim na krku zacinká cenný kov ze šampionátů a olympiád. V červnu přivezly desítky jihočeských mladých sportovců medaile z her VI. letní olympiády dětí a mládeže ČR, které se konaly ve Zlínském kraji. Včera jim na Krajském úřadě v Českých Budějovicích pogratuloval hejtman Jiří Zimola i bývalí účastníci olympiád Antonín Procházka, Milan Čuda a Karel Lávička.„Děkuji vám za vzornou reprezentaci Jihočeského kraje, vybojovali jste 47 medailí a v soutěži krajů jste byli na vynikajícím pátém místě," ocenil jejich úspěšné boje o branky, body, vteřiny a metry hejtman Jiří Zimola.

Bronzové přání

„Doufám, že mnozí z těchto mladých sportovců u sportu zůstanou a budou nás třeba úspěšně reprezentovat na mezinárodních soutěžích," přeje si Antonín Procházka, předseda jihočeské pobočky Českého klubu olympioniků.

„Proto se podobné závody dělají, aby se našly nové talenty a tyhle děti pak u sportu zůstaly. I když mohou později změnit specializaci a věnovat se jinému sportovnímu odvětví," říká bronzový volejbalista z letní olympiády 1968 v Mexiku Antonín Procházka.

Olympiády dětí a mládeže se zúčastnilo 215 Jihočechů, z toho 178 sportovců. Soutěžili v patnácti sportovních disciplínách a pouze ve čtyřech nedosáhli na stupně vítězů. Získali celkem 12 zlatých, 17 stříbrných a 18 bronzových medailí, se ziskem přes 300 bodů tak obsadili páté místo mezi kraji, což je druhé nejlepší umístění mladých Jihočechů v historii letních olympiád.

Zlatí plavci

K nejúspěšnějším medailistům patří plavec Matyáš Pospíšil z Dolní Pěny na Jindřichohradecku, který získal jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili z bazénu vylovila také Pavlína Butalová z Hluboké nad Vltavou.

„Rádi bychom v plavání pokračovali i nadále a dostali se až do české reprezentace," shodují se oba a přemýšlejí, jak náročné tréninky skloubit se školou.

Příběhy některých mladých úspěšných sportovců najdete v Deníku příští týden.

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE

Klikovský útočník Zdeněk Mládek.

Fotbalisté Peče deklasovali včelnické béčko a slaví postup

AKTUALIZUJEME

Na silnici I/20 je u Protivína další havarované vozidlo

OBRAZEM: Nahlédněte do života na zámku

Jindřichův Hradec - Muzejní noc v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií nabídla také možnost nahlédnout prostřednictvím unikátních historických fotografií do života knížecí rodiny Schönburg-Hartenstein, kteří obývali zámek Červená Lhota.

OBRAZEM: Modeláři se utkali o Papírovou růži

Jindřichův Hradec - V Domě dětí a mládeže v Jindřichově Hradci se konal jubilejní desátý ročník soutěžní výstavy Papírová růže, která je určena pro modeláře všech generací.