Sociální spolek B37 nabízí na několika místech celkem 388 lůžek. Loni poskytla rekordních 140 000 přenocování. Kromě toho B37 a další humanitární organizace umožňují bezdomovcům přes den získat teplé jídlo, umýt se a vyprat si.

Tajné podzemí lágru?

Linecký filmař Andreas Sulzer pracuje na dvou filmech se vztahem ke koncentračním táboru Gusen, pobočky Mauthausenu. Nacisté tam internovali nejméně 71 000 lidí z 27 národů, z nichž víc než polovina zahynula, připomíná deník OÖN.
Sulzer hledá důkazy o existenci neznámých štol kdysi největšího podzemního nacistického zbrojního projektu "Bergkristall". Budování osmikilometrového prostoru k výrobě letadel stálo život více než 8600 vězňů. Velká část chodeb byla z bezpečnostních důvodů zahrnuta. Pak Sulzer slyšel, že v St. Georgenu měly být prováděny atomové pokusy, ale sondážní vrty nevedly k úspěchu. Teď vyslal bagry na střelnici u tohoto městečka, protože v dokumentech bývalého agenta CIA našel zmínku, že se tam nachází vstup do rozsáhlého systému štol. Stavební stroje v místě odkryly masivní žulovou stavbu. Mohlo by se jednat skutečně o vstup do podzemí – strmé schody vedou pod betonovou desku směrem k horskému masivu. Kam přesně, se zatím nedá říci, uvádějí OÖN. Sulzer předpokládá velký prostor uvnitř hory. V odhrnuté zemině se našla ocelová helma, více varovných tabulek a vojenské jízdní kolo. Sulzer nález oznámil obci, ta vyrozuměla památkáře a okresní úřad odkrývání prostoru zastavil. Sulzer a jeho tým byli oznámeni pro kopání na historické půdě bez povolení. Filmař se ale hájí, že od majitele pozemku má výslovný souhlas.

5000 eur od novin pro potřebné děti.Noviny pomohly

Humanitární „ježíškovská" sbírka čtenářů lineckého deníku OÖN vynesla rekordních 519 040 eur. Velký podíl na tom má ovšem 82 firem, instutucí a spolků, které iniciativu listu podpořily celkem 241 300 eury. Přispěl také vydavatelský dům Wimmer, v němž vycházejí i OÖN: na snímku předávají vydavatel Andreas Cuturi (vpravo) a ředitel prodeje společnosti Herbert Achleitner (vlevo) šéfredaktorovi deníku Geraldu Mandlbauerovi šek na 5000 eur. Noviny dostaly v uplynulých týdnech 1560 žádostí potřebných o pomoc a po prověření tíživosti situace těchto lidí se velká část z nich skutečně dočkala podpory. Pěkné Vánoce díky štědrosti čtenářů listu tak má více než 2000 dětí z 915 rodin výlučně z Horních Rakous. OÖN s akcí začaly v polovině šedesátých let a od té doby jeho sbírky vynesly více než 10,8 milionu eur.

Jak nás přibývá

S koncem roku bude na Zemi žít 7.284.283.000 lidí. Během jediného roku nás přibylo asi 80 milionů, uvádí linecký Volksblatt. V roce 1970 žila na naší planetě jen polovina dnešního stavu. Každou sekundu roste počet obyvatelstva na světě v průměru o 2,6 občana. Přibývá především lidí v rozvojových zemích. Kdyby byl svět dnes vesnicí se stovkou obyvatel, žilo by v ní mj. 15 Afričanů, 60 Asiatů a 10 Evropanů. V roce 2050 by stejná vesnice měla 134 lidí, z toho 33 Afričanů, 73 Asiatů a pořád jen 10 Evropanů.

Proč vrátil řád

Že za daňové úniky odsouzený bývalý prezident Bayernu Mnichov Uli Hoeness vrátil bavorský záslužný řád, o tom jsme informovali. Německé noviny to prezentovaly jako gesto Hoenessovy nevole nad tím, že zůstává jediným potrestaným za dobrovolné ohlášení daňového deliktu, což vnímá jako nespravedlnost. Jeho advokát Michael Nesselhauf ale vydal prohlášení, podle něhož jeho klient vyznamenání vrátil na výslovnou žádost úřadu vlády. Ten obhájci po nástupu exprezidenta do vězení sdělil, že vrácení řádu za zásluhy po odsouzení k nepodmíněnému trestu je nepsaným zákonem, píše deník PNP.