VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Řekli jsme si na férovku, co komu vadí," říká ministr Brabec

Šumava – Několik hodin diskutoval v úterý ve Vimperku ministr životního prostředí Richard Brabec se zástupci šumavského regionu o nedávné personální změně ve vedení Správy NP a CHKO Šumava a o budoucích záměrech s národním parkem.

7.5.2014
SDÍLEJ:

Národní park Šumava.Foto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Důvodem pro jeho návštěvu a jednání se zástupci regionu nebyla podle jeho slov čtvrteční akce v Horní Plané. Spíše se jedná o časovou shodu s dříve plánovanou návštěvou Správy parku. „Na schůzku ve čtvrtek mne nikdo nepozval, ale věřte, že jsem si o pozvání dnes nepřišel říct, ani o té schůzce dnes nepadlo ani slovo. Je to věc, na kterou mají plné právo. Já si ale možná optimisticky myslím a doufám, že valná část důvodů, pro které by ta akce byla svolána, dneškem pominula, že jsme si to vyjasnili," poznamenal ministr Richard Brabec.


O důvodech, které vedly organizátory ke svolání akce do Horní Plané prý může jen spekulovat. „Z toho, co jsem se dozvěděl z médií a dostupných informací, což starostové i potvrdili, vyplývá, že hlavním důvodem byla nejistota nebo obavy o další osud Šumavy, co to všechno přinese, jaké je stanovisko ministerstva, co se tady dál stane. To bylo podle mého názoru základem. Dál tady byl, ale pochybuji, že by se kvůli tomu svolávala taková akce, rozdílný názor na speciální zákon o Národním parku Šumava, i to mohlo být téma, ale i to jsme si dnes vyjasnili. Ale to hlavní, co vyvolalo takový ohlas, bylo, že někdo už si řekl dost, zase bude nějaká změna, my vůbec nevíme, co přijde, zda budou pokračovat projekty, a není mi jasné, z čeho ta nejistota vyplývala. Ale troufám si říct, že hlavní důvod svolání akce, bylo to, že se zdálo, že se ministerstvo zbláznilo a chtěli deklarovat, že se jim to nelíbí. Pevně věřím, že se mi podařilo přesvědčit, že důvody, které mne vedly k personální změně, nebyly určitě ani ideologické, ale byly věcné, a řešení, se kterým jsme přišli, rozhodně nebude znamenat jakýkoliv chaos a nestabilitu, naopak by to mělo v nějakém časovém horizontu vést ke zklidnění situace," věří Richard Brabec.


Podle slov ministra, bude sice záležet na tom, jak setkání hodnotí starostky a starostové šumavských obcí, on ale ze setkání odjížděl spokojen. „Já jsem z něj měl velmi dobrý pocit. Z toho, že jsme si velmi na férovku řekli, co komu vlastně vadí," sdělil ministr novinářům po schůzce se šumavskými starosty. Ti prý plně respektují jeho pravomoc v personálních otázkách. Jak dodal, věří, že si spolu se starosty vysvětlili důvody, které vedly k odvolání Jiřího Mánka z pozice ředitele Správy NP a CHKO Šumava i dosazení jeho nástupce Pavla Hubeného. „Na celé věci mi nejvíc vadil mediální ohlas, že se děje něco, řekněme naprosto šíleného, chaos, nestabilita, že je ohrožená Šumava. Když si odmyslíme tu emoci a řekněme až velkou mediální zkratku, tak ono ohrožení nebo nejistotu spatřují šumavští starostové v tom, že si nebyli zcela jisti, jak budou pokračovat některé projekty nebo jaká bude komunikace s panem ředitelem Hubeným," vysvětloval ministr.


Starosty údajně ujistil, že personální změna ve vedení Správy rozhodně neznamená obrat o sto osmdesát stupňů v dalším směřování Šumavy. „My dál říkáme, co je v plánu péče, že naším cílem je rozvoj turistického ruchu, šetrné turistiky v kombinaci s ochranou přírody. Z hlediska strategie se toho nic tak zásadního nemění. Já věřím, že jsem starosty přesvědčil," doplnil Richard Brabec.


Se starosty se dohodl na častějších schůzkách, nejbližší by se mohla uskutečnit již v červnu. „Nejsem člověk půtek. Pro mne není konflikt řešením. Někdy je nezbytný, ale myslím si, že klíčové, co jsme si dnes řekli, a já to tedy rozhodně dodržovat budu, je, že si nechceme vzkazovat věci mediálně," zdůraznil ministr životního prostředí.


Pokud se týká mandátu, který dostal ustanovený ředitel Správy Pavel Hubený, ministr potvrdil, že personální změny jsou plně v jeho kompetenci. „Personální pravomoc určitě má, my to spolu budeme konzultovat, ale do personálních věcí mu určitě zasahovat nebudu. Pokud jde o projekty, tam očekávám, že se o nich budeme bavit, stejně jako se určitě budeme bavit o zásadních otázkách strategie a investic a projekty jsou investice. Tam bych chtěl být informován a budeme to řešit po nějaké linii s panem náměstkem Dolejským a se mnou," doplnil ministr Richard Brabec.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
7.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení