30 až 40 lidí podle odhadu letos v horách zahyne. V uplynulé sezoně bylo mrtvých v organizovaných areálech 38. Příčinou smrti téměř třetiny z nich byly srdeční příhody, u 29 procent pády, u 26 procent nárazy na překážky a u 11 procent kolize s jinými lyžaři. 84 obětí byli muži, polovina z nich starších 50 let.  Ve 45 procentech úrazů šlo o zlomeniny  - u lyžařů z 30 procent kolen, z 12 procent ramen.

Lyžař v Rakousku je za den v areálu průměrně 4:05 hodiny, z nichž 1:34 hodiny aktivně sportuje. Ostatní čas tráví na vlecích nebo odpočinkem. Tyto údaje zaznamenalo elektronické měření, jehož se zúčastnilo na 30 000 lyžařů v deseti rakouských areálech. Zjišťování přineslo i údaje o tom, v jakých místech musejí sjezdaři nejčastěji brzdit, případně kde dochází k nejvíce kolizím.

Zachraňují ponocného

Koupí malé porcelánové figurky mohou občané Lince pomoci k záchraně své atrakce, ponocného Wolfganga Liegla (48). Ten se v důsledku dlouholetého právního sporu s lineckou průvodkyní turistů ocitl v úpadku a dokonce byl na jeden týden uvězněn. Keramik Daniel Stimeder vytvořil figurku malého ponocného a za podpory spolku „Staré město nově" a „Staroměstské rozvojové s. r. o." jej od úterka budou prodávat všechny obchody, ateliéry a vybrané lokály starého města.

Jak náš list uvedl, Liegl loni v lednu uzavřel narovnání, v němž se mimo jiné zavázal nevodit speciální prohlídky. Z původně společného reklamního prospektu v nákladu 8500 kusů, který nabízel jeho služby, se od té doby ale tu a tam nějaký ještě někde vynořil, ačkoliv se ponocný snažil je z oběhu za pomoci jiných průvodců stáhnout.  To vyústilo v deset žalob na porušení dohody, a sankce za to dosáhly celkově téměř 140 000 eur, píše deník OÖN. Liegl musel vyhlásit úpadek, aby si uchoval licenci, ale „varovnému" vězení se nevyhnul. Teď mu má pomoci „k vykoupení" zmíněný prodej figurek.

Odpoledne OÖN informovaly o novém incidentu. Před Starým dómem došlo k prudké hádce mezi manželem žalující průvodkyně a Lieglovými příznivci. Když chtěl ponocný se skupinou, kterou prováděl, vejít do chrámu, manžel konkurentky mu bránil s odůvodněním, že jeho paní je právě uvnitř a on proto nesmí dál. Došlo málem ke rvačce, než odpovědný pracovník dómu Lieglovi vstup umožnil. To už byla na místě policie a případ zadokumentovala.

Advokát žalobkyně posléze podal na Liegla další žalobu, tentokrát proti jeho „provádění v kostýmu" – tento pojem si prý jeho mandantka nechala už v roce 2012 chránit jako slovní značku. Soud ponocnému tento výraz zakázal s odůvodněním, že neprokázal jeho užívání už před konkurentkou. Jeho advokát ale tvrdí, že se nařízení drží, a že údajné přestupky v tomto směru jsou přes rok staré…

„Mlsouni" z východu

„Sladký úspěch" zaznamenala bavorská policie ve čtvrtek kolem jedné hodiny v noci  na dálnici A8 u Bad Feilnbachu při kontrole Škody Octavia s českou poznávací značkou, píše deník PNP. 33letý ukrajinský řidič a jeho 25letá česká spolujezdkyně vezli žvýkačky, švýcarské čokolády a další sladkosti v ceně několika tisíc eur. „Pořádný nákup na párek, který u sebe jinak neměl skoro žádné prostředky!," pokračuje list. „Doklady o legálním pořízení  osádka nemohla předložit. Řidič řekl, že zboží přepravují pro jednoho Čecha, ale jeho jméno a adresu prý zapomněl…" Dvojice byla předána kriminálce v Rosenheimu.

Intenzivní vyšetřování ukázalo, že oba patří k bandě, která se specializuje na krádeže sladkostí, pokračuje PNP. Tak byli před dvěma týdny přistiženi dva jiní členové této skupiny, kteří se snažili u Bayreuthu protáhnout s užitím finty pokladnami plné vozíky bez zaplacení. „Proč se banda zaměřila právě na toto zboží, se zatím objasnit nepodařilo," uvádí list.

Zkrátí řeči opozici?

CSU v bavorském sněmu usiluje o nový jednací řád, který by zkrátil čas řečnění opozičním poslancům. Teďv právním výboru přehlasovala sociální demokraty, Svobodné voliče a Zelené, a  doporučila novelu k hlasování pléna příští středu.

Dosud měly ve sněmu všechny frakce nezávisle na počtu poslanců stejný čas k vystoupením. Napříště CSU, která má ve sboru většinu, pro sebe požaduje třetinu diskusního času. Pro SPD navrhuje čtvrtinu, pro zbývající strany ještě méně, uvádí pasovský list. Poslanci CSU argumentují, že i nové pravidlo poskytuje opozici daleko velkorysejší prostor k projevu než jednací řád Bundestagu.

„Pálka" za únos

Za únos a vydírání švýcarského občana dostali dva Češi ve věku 22 a 24 let u soudu v Hofu vysoké tresty odnětí svobody – šest a pět a půl roku, píše PNP. Podle soudu měli v březnu donutit 53letého muže jet se svým autem z kantonu St. Gallen do Čech, aby ho připravili o hodinky a hotovost. Po deseti hodinách zadržování ho propustili na polní cestě u Döhlau v okrese Hof a s jeho autem v hodnotě 70 000 eur odjeli.(náš list informoval.) Při hlavním líčení řekli, že si oběť vybrali náhodně, uzavírá list.

Chystá se objet svět.Turisticky kolem světa

Po stopách Verneova Philease Fogga chce zemědělec a hospodský Rudi Hölzlwimmer (59, na snímku) z Arbingu v okrese Altötting v roce 2016 objet se skupinou turistů svět. Start a cíl má být na nádraží v Eisenfeldenu.

Je „posedlým" světoběžníkem, za uplynulých 40 let navštívil 66 zemí na všech kontinentech a zeměkouli prý objel kompletně už dvakrát, uvádí PNP. Další cestu kolem světa připravuje poslední tři roky. Předpokládá 15člennou skupinku. Stejně jako Phileas Fogg chtějí vynechat letadla (která za časů Verneova hrdiny nebyla) a trasu 55 000 kilometrů absolvovat vlaky a loděmi. Celkovou dobu Hölzlwimmer spočítal na 112 dnů.

Jako nejbližší cíle oznamuje Vídeň a Moskvu, odkud budou moci cestující využít Transsibiřské magistrály, která je dopraví do Irkutsku a Pekingu. Na Hongkong mají pokračovat vysokorychlostní železnicí (2300 kilometrů za osm hodin). Po kolejích budou pokračovat na Hanoj a Saigon. Po celkem asi 15 000 kilometrech přesednou na loď do Indonésie a západní Austrálie. Kontinent pak projedou zase po kolejích – známým Indian-Pacific z Perthu do Sydney. Odtud poplují přes Nový Zéland, jihomořské ostrovy a Havaj do severní Ameriky. Vystoupí ve Vancouveru a železnicí pocestují přes Rocky Mountains a Toronto do New Yorku. S Queen Mary 2 přeplují do Southamptonu a vlakem přes Brusel, Mnichov a Mühldorf se vrátí do Eisenfeldenu.

Cestu Hölzlwimmer organizuje ve spolupráci s renomovanou turistickou kanceláří z Porýní-Falcka a věří, že pro ni najde dost zájemců, uzavírá PNP.

Ubývá půdy

Mladí zemědělci Rakouska burcují proti mizení půdy. Denně podle nich ubývá průměrně 22,4 hektaru polí a luk, což odpovídá 31 fotbalovým hřištím, píší OÖN. To je ročně půl procenta zemědělsky využitelné plochy. Místo ní rostou parkoviště, silnice a rekreační zařízení. Přitom v republice leží ladem kolem 13 000 hektarů pozemků určených k podnikání. Nevyužívána je také čtvrtina pozemků určených jako stavební. Ročně je zastaveno kolem 50 kilometrů čtverečních zelených ploch. „Akcí chtějí mladí zemědělci také zvýšit vědomí významu zemědělské půdy ve svých vlastních řadách. Nakonec jsou to většinou právě zemědělci, kdo svá pole prodává," pokračuje list. Místopředseda spolkového svazu Markus Brandmayr připomíná, že ti se často ocitají i pod tlakem obcí, aby půdu dali k dispozici dalším projektům. Mnohým připadne těžké odříct, protože nechtějí být za ,obtížisty´ ve své vsi.

Hornorakouský předseda svazu mladých Johannes Huemer pak k problému trefně cituje staré indiánské přísloví: „Půdu jsme nezdědili po rodičích, ale vypůjčily nám ji naše děti…"

Mrtví na dlažbě

V Mnichově je v pátek veřejné slyšení k formě uctívání památky obětí nacistů vsazováním tabulek do chodníků před domy, v nichž naposledy žili. Projekt inicioval Gunther Demnig s mottem z talmudu: Člověk je zapomenut teprve, když je zapomenuto jeho jméno. Každý občan se pořízením destičky za 120 eur může  stát „komtrem" některého z bližních, který se stal obětí nacismu. Tabulky, na nichž stojí: Zde bydlel…, jméno a dovětek: „Jedna hvězda. Jeden kámen, Jeden člověk"  už instalovalo kolem 1150 měst v Německu a zhruba na 50 000 jich je v zahraničí. Mnichov je ale v roce 2004 odmítl. Nyní rozhodnutí váží znovu.

V Mnichově je dosud 27 „kamenů", ovšem na soukromých pozemcích. Berlín jich má na 6000. Proti projektu je například předsedkyně izraelské obce pro Mnichov a Horní Bavorsko Charlotte Knoblochová s argumentem, že by jména mrtvých byla na dlažbě znovu vynuceně pošlapávána. „Na zemi jsou oběti opět bezbranné jako tehdy…," uvedla. Důstojné uctění podle ní musí být na stejné úrovni, z očí do očí…