Kolem Freistadtu snáze.Za rok bude hotovo?

Linec - V sobotu otevřeli další úsek Mühlviertelské rychlostní silnice S10, objížďku Freistadtu. Do šesti kilometrů investovala dálniční společnost Asfinag během tří let kolem 142 milionů eur, píše deník OÖN. Po trase se třinácti mosty a dvěma tunely teď jezdí denně až 15 000 motorových vozidel. A do Lince je to z Budějovic zase pohodlnější a bezpečnější. Takže šlo svým způsobem vlastně taky o nevtíravý pozdrav sousedů nasemu vyroci Listopadu …

Rozšiřování S10, které má ulevit 20 000 obyvatel, začalo v srpnu 2009. Koncem příštího roku má být trasa dlouhá celkem 22 kilometrů dokončena. Celkové náklady mají být na 700 milionů eur.

Pokuta řediteli špitálu

Za časté překračování povoleného času práce svých zaměstnanců  – 72 hodin týdně – dostal ředitel zemské nemocnice v Bregenzi pokutu 24 000 eur. Kontrola zjistila desítky případů, kdy lékaři byli v práci déle. „Buď překračování pracovní doby, nebo zhoršení péče o občany, a mně bylo zcela jasné, že zdraví lidu má přednost," řekl ředitel. Pokutu zaplatil z vlastní kapsy.

Pouliční muzikanti hrají dál

Městská rada Steyru hlasy sociálních demokratů a Zelených umožnila pouličním muzikantům hrát v centru opět šest dnů v týdnu, tedy dvakrát častěji než podle nedávno schvalované vyhlášky (Deník informoval). Mají pevně stanovené zóny, které musejí střídat maximálně po půlhodině. Při nedodržení jim hrozí odnětí povolenky, případně správní pokuta až 218 eur. Novou normu zcela odmítají Svobodní, podle kterých jde z velké části o formu žebrání.

Ilustrační foto.Nejsme holky pro všechno!

Tak se brání Markus Schütz, velitel hasičů v dolnobavorském Vilshofenu, množícím se a stále prý neomalenějším případům přivolávání jednotky k různým zásahům. Lidé si přejí třeba „za svačinku"  naplnit bazén, prořezat stromy, vyčistit sklep atd. Hledají pomoc, když jim vypadne hadička u pračky a v kuchyni je centimetr vody. Podle Schütze je legitimní volat hasiče až při pěticentimetrové hladině – při menší jejich pumpy stejně nefungují. Lidé hned sahají pro mobil a volají hasiče k větvi ležící přes cestu, ačkoliv by ji sami mohli snadno odklidit. Hasičům se nelíbí ani povolávání k otevření dveří, když lidé zapomněli klíč: od toho je přece zámečnická služba, říkají. K tomu je mrzí, že při jejich dobrovolném nasazení bývají uráženi i napadáni. „Majitelka obchodu, u kterého někdo v noci rozbil okno, chtěla, abychom jí je ihned zasklili. Přitom nejsme sklenáři," popisuje Schütz. Ta žena se prý rozčilovala nad tím, že by měla práci zaplatit. Hasiči prý podle ní stejně spíš jen vysedávají v centrále…

Hasiči v Berlíně před časem naúčtovali majitelce terriéra, kterého zachraňovali z jezevčí nory, 10 000 eur. Žena se proti tomu bránila žalobou a prohrála. V terénu, kde se to stalo, platila totiž povinnost držet psy na vodítku.

Ředitel Bavorského svazu hasičů Uwe Peetz v PNP vysvětluje, že hasiči jako bezpečnostní složka musejí odvracet nebezpečí, k čemuž patří i zachraňování zvířat – ale jen případě, hrozí-li jim smrt. Jinak je jejich zásah dobrovolný, což je podle Peetze i snášení kočky se stromu. „Ta přece sleze sama! Kostru kočky jsem ještě na stromě neviděl," říká. Hasičský zákon majitelům zvířat předepisuje i náhradu nákladů záchrany. Při jednorázovém zákroku nebo u malé kočičky hasiči většinou přimhouří oko a neúčtují nic, ale při častější asistenci už prý musejí peníze požadovat z výchovných důvodů.

Ceny zákroků určují obce. Ve Vilshofenu účtují například za kilometr jízdy výsuvného žebříku až 12,61 eura. K tomu přistupuje hodinová sazba za výjezd jednotky až 231,35 eura a osobní náklady na každého jednotlivce 24 eur. Kromě toho může zaměstnavatel dobrovolného hasiče požadovat náhradu výpadku pracovní síly.

QR-kódy na hroby?

Tzv. QR-kódy, černobílé značky s elektronicky čitelnými informacemi o objektech například prostřednictvím smartphonů, jsou už běžným obrázkem i v českých ulicích. V Mnichově chce v nejbližší době městská rada rozhodnout o připuštění této technologie i v pohřebnictví. QR-kód na náhrobku by návštěvníka přivedl k internetové stránce nebo obrazové galerii zesnulého. Souhlas už doporučil příslušný výbor rady. O novince uvažují i další německá města. Norimberská správa hřbitovů si ale vyhrazuje právo veta při nevhodném obsahu sdělení kódu.

Odškodní úraz při golfu?

Obecní radní Bad Birnbachu podnikatel Josef Brunner (64) utrpěl před osmi týdny při golfu několikanásobnou frakturu kotníku a přetržení vazu. Uklouzl hned na prvním greenu.   Má za sebou operaci, pobyt na klinice a křeslo, nyní chodí o berlích. Spoluzavinění úrazu hledá u provozovatele golfového parku Bella Vista, a tím je obec. Od té chce náhradu škody 40 000 eur, píše PNP. Ujišťuje, že ale nechce obci, kde je zastupitelem, škodit, jde prý o normální postup a záležitost povinného pojištění obce.

Toho dne soutěže Graf-Arco-Trophy bylo hřiště po dešti předchozího dne mokré a užívání vozíčků nebylo povoleno. Účastníci směli kola absolvovat jen pěšky. Brunner tvrdí, že podle něho nebyl areál způsobilý ke hře a měl být proto uzavřen. „Pak by se to nestalo," dovozuje.

Ředitel obecního úřadu Kurt Tweraser a manažer golfového klubu Robert Sammereier litují, že se Josef Brunner tak těžce zranil, ale nemohou pochopit, že chce náhradu od obce. „Stav hřiště byl znám a pak je na odpovědnosti každého hráče, jestli do soutěže půjde," říká Tweraser. Sammereier zdůrazňuje, že o „nehratelnosti" terénu nemohla být řeč, poměry podle něho umožňovaly po celou dobu regulérní průběh turnaje.

Pokuta starostce

Zemský soud v Linci uložil starostce Schwertbergu v okrese Perg a od loňského podzimu poslankyni Národní rady Marianne Gusenbauer-Jägerové (58, SPÖ) peněžitý trest 20 000 eur za zneužití úřední pravomoci. Ve funkci prvoinstančního stavebního úřadu od 14. března 2012 do 27. února 2013 opomněla nechat odstranit výrazné nedostatky protipožárního zabezpečení v pečovatelském a seniorském domově obce, respektive nezakázala jeho další užívání. Nekonala, ačkoliv měla vědět,  že v případě požáru hrozí obyvatelům zařízení nebezpečí.

Soud neshledal u obžalované mimořádně těžké zavinění. Podnikla ve věci určité kroky, ale pak téměř rok nedělala nic. „Nestačí spolehnout se na spolupracovníky a dál nekontrolovat, zda se něco děje," řekl soud. Polehčuje jí, že nejednala k osobnímu či obecnímu prospěchu. Nebezpečné nedostatky byly posléze odstraněny. Z důvodu tzv. generální prevence, tedy k „postrašení" jiných starostů, soud obviněné ale uložil citelně vysokou pokutu 20 000 eur a paušální náklady řízení 800 eur.

Gusenbauer-Jägerová nabídku tohoto narovnání přijala. Nemusela učinit doznání, ale „převzít odpovědnost" ve smyslu obžaloby, píší OÖN.  Pokud pokutu nezaplatí do 14 dnů nebo státní zastupitelství podá stížnost, řízení bude pokračovat. Starostce hrozí trest půl roku až pět let. V příštím roce už nechce kandidovat na starostku.

Bavorsko v Praze

Čtyři roky po první návštěvě ministerského předsedy Horsta Seehofera (CSU) v Praze bude 4. prosince otevřeno bavorské zastoupení v hlavním městě ČR, zaznamenala PNP. Jak oznámil státní úřad v Mnichově, aktu se má zúčastnit i český premiér Bohuslav Sobotka.  „Seehofer loni ukončil dlouhou ,dobu ledovou´ v bavorsko-českých vztazích. Důvodem byl spor o vyhnání sudetských Němců po válce. Bavorské zasoupení v Praze má být výrazem dobrých sousedských vztahů," píše list. Otevření úřadu připravovala v uplynulých měsících bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Merková.