VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se sousedy na hranici o budoucnosti

Linec – Sněžilo jako před 25 lety, když členové zastupitelstva Jihočeského kraje a hornorakouské vlády společně na hraničním přechodu ve Wullowitzu vyvěšovali vlajky České republiky, Rakouska a Evropské unie. Tak začal páteční linecký deník OÖN zprávu o vzpomínkovém dnu k výročí pádu železné opony.

12.12.2014
SDÍLEJ:

Josef Ratzenböck, Josef Pühringer a Jiří Zimola.Foto: Deník/repro

Z navazujícího slavnostního aktu v hostinci Pammer v Leopoldschlagu list cituje hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera: „Ostnatý drát, strážní věže, miny byly symboly uzavření a rozdělení Evropy: Tady pro nás končil svět…" Čtvrteční oslava byla také poklonou před lidmi, kteří před 25 lety měli odvahu postavit se proti režimu. „Výsledek nebyl v žádném případě tak jistý, jak se dnes myslí," uvádí deník slova tehdejšíhio předsedy KNV Jiřího Vlacha.

Jiří Zimola, současný jihočeský hejtman, vyrostl v příhraničí, pokračují OÖN. „Nevěděli jsme nic. Byli jsme zvědaví, co ,tam´ je," popisuje čas bezprostředně po otevření hranic. „Naše děti dnes nemohou věřit, že před pětadvaceti lety bylo všechno jinak. Pro ně to byl pravěk…" Dodal, že občané Česka a Rakouska od politiků očekávají řešení pro budoucnost. „Setkáváme se nyní jako opravdoví přátelé, což ale neznamená, že musíme mít ve všem stejný názor," parafrázuje ho linecký list. Tyto rozdíly pak pojmenoval Pühringer: elektrárna Temelín a historické zpracování vyhnání sudetských Němců. „Ani v dobrém partnerství nebudou tato témata zametána pod koberec," uvedl.

„Musíme si uvědomit, že pád železné opony dal dějinám druhou šanci," dodal. Toho je třeba využít co nejširší možnou spoluprací – v hospodářství, v politice a v neposlední řadě ve společných vzdělávacích a kulturních projektech, rozvinul.

Odpoledne se členové obou politických grémií sešli ke společnému zasedání v Bad Leonfeldenu. Přijali prohlášení, z něhož vyjímáme:

Nová fáze spolupráce

Horní Rakousy a jižní Čechy vítají a podporují skutečnost, že 25 let po pádu železné opony vstoupily sousedské vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou do nové fáze. Vlády potvrdily začátkem tohoto roku odhodlání dát spolupráci obou zemí nové impulsy. V popředí má stát vědomí si společného. Odlišnosti jako třeba zásadně jiné postoje k využívání jaderné energie nebo rozpory v otázkách společné minulosti mají být posuzovány v duchu otevřeného, věcného dialogu.

Se vstupem České republiky do Evropské unie dosáhl nové kvality i vztah mezi Horními Rakousy a jižními Čechami. Bilaterální styky se staly pestřejšími a intenzivnějšími. Mnoho společných projektů v oblastech vědy, vzdělávání, výměny mládeže, společných unijních projektů atd. bylo úspěšných. Zároveň musejí být odbourány a transformovány hranice, které ještě zůstávají v myšlení a v praktické politice.

Je naléhavé dynamicky rozvíjet projekty vedoucí ke konkrétnímu prohloubení integrace v srdci Evropy. K těm patří například zlepšení přeshraniční dopravní infrastruktury, zaručení energetické bezpečnosti, na praxi orientované vzdělávání jako významná součást boje s nezaměstnaností, rozvoj vědy, výzkumu, výměna mládeže, spolupráce složek zdravotnictví a záchranného systému, společné využívání bohatosti přírody a kultury v příhraničních oblastech. Horní Rakousy a jižní Čechy nadále podporují také přeshraniční sportovní akce.

Hlubší znalost společné historie pomáhá také k věcnému pochopení jejích těžkých a bolestných kapitol. Horní Rakousy a jižní Čechy vítají a podporují finančně projekt „Česko-rakouské knihy o historii" zadaný v rámci stálé konference českých a rakouských historiků.

Naše společné příhraničí patří k nejbezpečnějším regionům s jednou z nejnižších kriminalit.  Horní Rakousy a jižní Čechy vítají úzkou spolupráci policie, hasičů a záchranných složek, která na tom má důležitý podíl.

Oba regiony vítají, že Boletice už dál nepřicházejí v úvahu jako možné konečné úložiště jaderného odpadu. Vítají pokroky ve výstavbě dopravních spojení, zvláště obchvatů Freistadtu a Českých Budějovic, a apelují na centrální vlády, aby zajistily dobudování dálničního a železničního spojení z Lince přes České Budějovice do Prahy nejpozději do roku 2021. (Parafrázováno)

Autor: Vladimír Majer

12.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prachatice čeká nultý ročník Hospic music festu. Na festivalovém pódiu vystoupí i Narttu.
6

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Dvacetiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení