Spolkový svaz motocyklistů pro sraz stanovil přísnější pravidla, aby mohl udržet jeho statut motorkářské akce. Už několik let vyzývá, aby do Lohu zájemci jezdili výhradně na motocyklech – vítáno je tu jen to, co sem lze dopravit na motorkách. Tyto apely bohužel nebyly vyslyšeny všemi a ze setkání se stala lidová slavnost se stanovými hangáry. Materiál a zařízení zázemí přivážely kamiony a osobní auta, slavilo se nepřetržitě a kromě hluku akce přinášela spoustu odpadu. „Při setkání v minulém roce už byla dosažena hranice možné tolerance. Opakovaně zasahovala policie a hasiči, hodně práce měli i zdravotníci, dělbuchy, rakety a karbidová děla vyvolávala nevoli nejen místních obyvatel a organizátorů, ale i mnohých účastníků," uvádí pasovský list.
Přináší sedmibodový plán svazu motorkářů na motto „Zpátky k budoucnosti", který bude realizován od tohoto ročníku.
Účast je vyhrazena jen motorkářům. Autoparkoviště v Solle je určeno jenosobním autoům návštěvníků z okolí. Nákladní auta, dodávky a vozidla s přívěsy, i ty patřící účastníkům srazu, tu budou nežádoucí. Jednostopá vozidla a tříkolky musejí i v areálu srazu splňovat podmínky silničního provozu a být pojištěna. Jiná budou na místě znehybněna a majitelům vydána až po skončení akce proti proplacení nákladů zabezpečení. Na příjezdu od Solly bude platit maximální povolená rychlost 30 km/h a povinnost přileb, v areálu srazu se bude smět jezdit jen krokem. Při porušení budou motocykly rovněž „zrekvírovány" a vráceny po 1. únoru.
Nejpozději od předcházejícího víkendu, tedy od 23. ledna, bude areál oplocen. Na příjezdové komunikaci bude absolutní zákaz stání, nebude přípustná ani dopravní obsluha. Zákaz parkování bude platit i v obcích Solla, Loh a Köhlberg. Přestupky bude policie stíhat nonstop. Velké stany postavené na místě do 23. ledna musejí majitelé odstranit, jinak je složí organizátoři a vrátí po akci za vyrovnání nákladů. Blokování míst k pozdějšímu postavení stanu je nepřípustné a pořadatelé ani účastníci srazu je nemusejí akceptovat. Pyrotechnika, karbidová děla, sirény a podobné věci jsou zakázány a budou účastníkům při příjezdu odebrány. Užití těch propašovaných pak bude sankcionováno okamžitým vyloučením z areálu.

Psí spřežení uplavala

Bavorské mistrovství v dálkovém závodě psích spřežení chystané na nadcházející víkend do Haidmühle na české hranici odpadlo bez náhrady. Závod měl být zemskou kvalifikací pro mistrovství světa. „Sněhu je příliš málo, než aby se dala upravit dobrá trať," řekl v deníku PNP Stefan Strixner z organizačního výboru. Mezi Vánocemi a Novým rokem toho sice na úpatí Třístoličníku napadlo dost, ale bouřné níže Elon a Felix přinesly mnoho deště a jarní teploty, takže dnes v Haidmühle chybí minimálně 20 centimetrů sněhu – a mráz, které by umožnily uspořádat závody na 42 kilometrů. Závody spřežení u této obce odpadly už loni, letos měly mít 26. ročník.

Země sýrů

Bavorské mlékárny vyrobily loni rekordní množství více než milionu tun sýrů. Země tak produkuje kolem 40 procent celkové výroby v Německé spolkové republice. Bavoři loni vyvezli za 1,7 miliardy eur sýrů, většinou do Francie, Itálie a Rakouska.

Vydělávají na franku

Odpoutání se švýcarského franku od eura udělalo vrásky na čele příjemcům úvěrů v této měně, ale potěšilo asi 270 000 pendlerů zejména z Rakouska, Itálie a Německa, kteří ve Švýcarsku pracují. Ti po přijetí rozhodnutí berou rázem o více než patnáct procent vyšší platy. Mnohé firmy nyní zvažují vyplácet pendlery v budoucnu v eurech, píše PNP. Problémem ale je, že jeden švýcarský soud koncem roku 2012 placení dojíždějících pracovníků v eurech zakázal.